TÜRSAB'dan muafiyet talebi: Türk turizmi zarar görecek

TÜRSAB'dan muafiyet talebi: Türk turizmi zarar görecek

Tam kapanma dönemi için yayımlanan genelgede kısıtlamadan muaf tutulmadıklarını belirten TÜRSAB, yabancı turistlere hizmet veremediklerini kaydetti ve seyahat acentelerinin kısıtlamadan muaf tutulması için yaptıkları başvuruya cevap alamadıklarını belirtti. Ayrıca bu uygulamanın bedelini ödedikleri hizmetleri alamayan yabancı turistler ve tur operatörleri için güven sarsıcı olduğu vurgulanarak Türk turizminin zarar göreceği aktarıldı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinden (TÜRSAB) tarafından tam kapanmayla ilgili yapılan açıklamada, Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi ve Görev Belgesi uygulamasındaki hataların Türk turizmine zarar verdiği aktarıldı. Genelgede yabancı turistlerin kısıtlamadan muaf tutuldukları vurgulandı ve turistleri otele ya da havaalanına götürmek, gezdirmekle görevli olan seyahat acentelerinin hizmet veremedikleri belirtildi.

'SEYAHAT ACENTLERİNİN BAŞVURULARI REDDEDİLİYOR'

Sputnik'te yer alan habere göre; turistlere hizmet veren acentelerin muafiyet listesine eklenmediği hatırlatılan açıklamada "Seyahat acentesinden hizmet satın almış turistler, satın aldıkları hizmete ulaşamıyor ve tatilleri zehir oluyor. İçişleri Bakanlığı, Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi'nde yabancı turistlere hizmet verecek seyahat acentelerini muafiyet listesine eklemediği gibi, e-devlet üzerinden yapılacak ve kısıtlamada görevini yapacak kişilere verilecek Görev Belgesi başvurusunda otel çalışanlarına ilişkin tanım varken, seyahat acentelerin faaliyet alanı 'muaf olmayan işler' kapsamında değerlendiriliyor. Bu nedenle seyahat acentelerinin başvuruları reddediliyor, turistler tura çıkamıyor, otellerine gidemiyor" denildi.

'MUAFİYET TALEBİNE CEVAP VERİLMEDİ'

Açıklamada kısıtlamalardan muaf olmak için talepte bulunduklarını ancak başvurulara yanıt verilmediği belirtilerek "TÜRSAB, daha önceleri olduğu gibi, kısıtlama dönemlerinde ve en son Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi ile ilgili İçişleri Bakanlığına yabancı turistlere hizmet verecek seyahat acentelerinin kısıtlamalardan muaf olmaları hususunu hatırlatan, talep eden çok sayıda başvuru yapmış olsa da bu başvurulara bugüne kadar bir cevap alamamıştır" ifadeleri kullanıldı.

TÜRSAB'ın aynı başvuruları, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na da yaptığı kaydedilen açıklamada, İçişleri Bakanlığı ile görüşülerek bu sorunun çözümlenmesi talebine cevap alınamadığı vurgulandı ve "Çok sayıda iş kolu çalışanı kısıtlamalardan muaf tutulurken, yabancı turistlerin tüm kısıtlamalardan muaf olduğu her düzenlemede yer alırken, bu turistlere hizmet verecek seyahat acentelerinin muafiyet kapsamı dışında değerlendirilmesinin mantıklı bir izahı, savunulacak bir tarafı da yoktur. Açık olan, bu uygulamadan; bedelini ödedikleri hizmetleri alamayan yabancı turistler ve tur operatörlerinin ülkemize güveninin sarsılacağı, bundan da Türk turizminin zarar göreceğidir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

"İçişleri Bakanlığı, kendi içinde çelişkili bu uygulamaya son vererek yabancı turistlere hizmet edecek seyahat acentelerine ve görevlilerine kısıtlama süresince çalışabilme olanağını sağlamalı ve çok sayıda sektörle birlikte turizm sektöründe otellere tanınan muafiyet hakkına seyahat acentelerini de dahil etmelidir. Aksi takdirde seyahat acentelerinin telafisi mümkün olmayan zararlara uğramasına neden olacak bu uygulamalar, turizm sektöründe 2021 yılının da kayıp olmasına neden olacaktır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN