Vatandaşlık maaşı geliyor! Asgari ücretle geçinen ailelere müjde... Devlet bedava para dağıtacak

Vatandaşlık maaşı geliyor! Asgari ücretle geçinen ailelere müjde... Devlet bedava para dağıtacak

14 Mayıs'ta yapılacak seçimler öncesi, iktidar seçimi kazanmak için her yolu deniyor. Bunlardan biri de vatandaşlara verilen desteklerin artırılması. Bunun son örneği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan geldi. Asgari ücretle geçinmek zorunda kalan milyonlarca aileye ekstra devlet katkısı geliyor. Detaylar aşağıdaki haberimizde yer alıyor...

Düşük gelirli vatandaşlara maddi sosyal yardım, ev içi bakım, yiyecek, kıyafet, konut, koşullu eğitim sağlık desteği gibi 53 kalemde sosyal yardım sağlanırken, ilk kez kazanç tamamlayıcı Aile Destek Sistemi uygulanacak. Bu yeni programla tek bir maaşla ailesini geçindirme derdine düşen anne veya babalara devlet katkısı gelecek. Her eve ikinci bir maaş girecek...

Aile ve Sosyal Politikalar, İş ve Sosyal Güvence Bakanlığı ile ilgili kuruluşlar, seçim manifestosunda ilan edilen sosyal politikaları güçlendirmek için yeni adımları hızla hayata geçirmek amacıyla eylem planları ve mevcut yardım güncellemelerine başladı.

Mevcut sistemde elektrik, doğalgaz, koşullu eğitim, sağlık, barınma, yiyecek, destek, engelli yaşlı maaşları, GSS prim ödemeleri, Türkiye Aile Desteği, anaokulu desteği, eşi vefat eden kadınlara aylık, acil ve temel ihtiyaç yardımları gibi ellinin üzerinde kalemde sosyal destek sunuluyor.

Desteklerin büyük kısmında işsizlik, sosyal güvence eksikliği ve hane içinde kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin üçte birinden (2023 yılı için 2.835 TL) düşük olması ölçütü göz önünde bulunduruluyor.

Yeni dönemde her ailede en az bir kişiye iş fırsatı sunulurken, gelişmiş ülkelerde uygulanan vatandaşlık maaşı sistemine geçilecek.

1.webp

BATI ÜLKELERİNDEKİ DESTEK SİSTEMİ GELİYOR

Vatandaşlık maaşı, İsviçre, Finlandiya, İskoçya, Amerika gibi kişi başına düşen gelirin yüksek olduğu ülkelerde kendi vatandaşlarına yapılan ücret ödemesi olup geri ödemesi bulunmamaktadır.

Faiz işlemeyen bu ödemelerde vatandaşların yaşam koşullarının çok daha iyi noktaya getirilmesi hedeflenmektedir. Finlandiya 2017 yılında kendi vatandaşları için yaklaşık 800 Euro ödenek ayırırken, vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmek ve nüfusun sürekliliğini sağlamak amacıyla bu uygulamayı başlattı.

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre Vatandaşlık maaşı aynı zamanda ülkelerdeki beyin göçünü durdurduğu gibi, tersine göçü de teşvik ediyor. Türkiye'de vatandaşlık maaşı kişiye değil, haneye aile bazlı ödenecek. Gelir tamamlayıcı Aile Destek Sistemi adı altında hayata geçirilecek aile bazlı vatandaşlık maaşı uygulamasıyla gelir seviyesi asgari yaşam standardının altında tek bir aile veya hane kalmayacak. Vatandaşlık maaşı tutarı yaş, aile nüfusu gibi birçok kriter göz önünde bulundurularak belirlenecek.

AİLE VE GENÇLİK BANKASI KURULUYOR

Aile Koruma Kalkanı Programı'yla yeni ailelerin kurulmasını teşvik edecek, gençler öncelikli olmak üzere her ailede en az bir kişiye iş imkânı sunulacak. Bu amaçla özel sektör işletmelerinin sigorta primlerinin tamamını belirli bir süre devlet üstlenecek.

Bu programın finansmanı uluslararası standartlarda dijital Aile ve Gençlik Bankası aracılığıyla sağlanacak. Mevcut sistemde destekler Hazine tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na aktarılıyor.

Bu sistemde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından elde edilecek petrol ve doğalgaz gelirleri için bir destek fonu oluşturulacak ve yönetimi Aile ve Gençlik Bankası'na bırakılacak. Bu sosyal amaçlı bankanın ana gelir kaynaklarından biri de Karadeniz'de keşfedilen doğalgaz gelirlerinin belirli bir yüzdesi olacak. Tamamı devlete ait olan TPAO, buralardan elde edeceği gelirden el ihtiyacı olanı kadarı tutarak gerisini fona aktaracak.

2-004.jpg

150 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ

Aynı zamanda yapılan her doğalgaz ve petrol keşfi ile birlikte değeri artacak olan TPAO ile birlikte vatandaşa yapılacak destek miktarları da artırılacak.

Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yeni evlenen çiftlere iki yılı geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz kredi verilecek.

ESNEK ÇALIŞMA İMKANI

Bu programlar uygulanırken Gelir Tamamlayıcı Aile Destek Sistemi ile uyumu gözetilecek, ekonomik ve sosyal yan etkiler dikkate alınarak gözden geçirilecek.

Sosyal yardımlardan yararlanma koşulları standardize edilecek. Annelere olduğu gibi babaların da esnek çalışma imkânları genişletilecek.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN