Fazıl Say'ın babası Ahmet Say kimdir? Yoğun bakımda olan Ahmet Say'ın sağlık durumu

Fazıl Say'ın babası Ahmet Say kimdir? Yoğun bakımda olan Ahmet Say'ın sağlık durumu

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi gören müzik eğitimcisi Ahmet Say'ın yoğun bakıma alındığı öğrenildi. Sosyal medyadan bir mesaj paylaşan Fazıl Say, babası Ahmet Say'ın durumunun 'hassas' olduğunu söyledi. Say'ın mesajının ardından sevenleri tarafından yüzlerce 'geçmiş olsun' mesajı paylaşıldı. İşte, 'Ahmet Say biyografisi...'

'Ahmet Say kimdir, kaç yaşında, nereli?', 'Fazıl Say'ın babası Ahmet Say'ın sağlık durumu nasıl, hastalığı nedir?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Bir dönem Türk Solu dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan, 1977 Askeri Muhtıra'da tutuklanarak 17 ay hapis yatan müzisyen Ahmet Say, yoğun bakımda tedavi görüyor. 'Yaşamak bu bedene sarılsın ya da neyi doğru buluyorsa yapsın mesajı paylaşan oğlu Fazıl Say, babasının durumunun ciddi olduğunu aktardık. İşte, 'Ahmet Say'ın hayatı'...

AHMET SAY'IN SAĞLIK DURUMU NASIL?

Piyanist Fazıl Say, babası müzik yazarı Ahmet Say'ın yoğun bakımda tedavi gördüğünü duyurdu.
Sosyal medya hesabı Instagram'dan açıklama yapan Fazıl Say, "Ankara'da bir yoğun bakım odasında, artık çok hassaslaşan bir çizgide, babamın yaşam mücadelesi devam etmekte. Bedeni yorgun ve çok yerinden yaralı. Tedavilerin kimisi iyi cevaplar veriyorsa da, bir kaç mertebe gerektiren zor ve uzun bir iyileşme sürecinin başarılması için sabırla ve sükunetle bekliyoruz, tamamen umutsuz filan değiliz" ifadesini kullandı.

Say, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Nefes seslerinin şu ana dek hayatımda hiç duymadığım haliyle çok ürkütücü fokurdamaları arasında, babamın çok ama çok alçakgönüllü, çocuksu ve güzel cümleleri oluyordu dün. Yaşamaya sarılınır, - ya da varılmış erdem yorgunluğunda - 'yaşamak bu bedene sarılsın ya da neyi doğru buluyorsa yapsın' diye yargı doğaya bırakılır her şey mümkün, ama çok daha derin öğrendiğim şey şu ki; bir 'iyi', 'milyon kötüye bedel' bu evrende, Ahmet Say da 'iyi'dir kardeşlerim. Yarın ola hayrola Tüm sağlık ekibimize şükranla..."

AHMET SAY KİMDİR?

Ahmet Say müzik eğitimcisidir. Çeşitli ödüller kazanan beş edebiyat eserinin ve konservatuvarlar ile üniversitelerin müzik bölümlerinde temel eser olarak okutulan müzik kitaplarının yazarıdır. Türk piyanisti ve bestecisi Fazıl Say’ın babasıdır.

1935 yılında İstanbul'da, Kadıköy'de doğdu. Küçük yaşta piyano eğitimine başladı. İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirdi. 1946'da İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi. 1950'de konservatuvarı terk etti. 1954 yılında basın-yayın eğitimi almak için Almanya'ya gidip altı yıl orada yaşadı. Yurda döndüğünde Bingöl'de üç yıl öğretmen, halk eğitimcisi ve folklorcu olarak çalıştı. Bu dönemde türkü, ağıt ve masallar derledi, halk dansları toplulukları kurdu ve çocuk toplulukları yetiştirdi. Bingöl Hikayeleri adlı eseri bu dönemin ürünüdür.

1964'te Ankara'ya yerleşti. 1967'de Türk Solu adlı derginin yazı işleri müdürlüğüne getirildi. 12 Mart Asker Darbesi döneminde 17 ay hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra Kocakurt romanını yazdı (1976). 1977'de ise Cemal Süreya, Vecihi Timuroğlu, Ragıp Gelencik, Demir Özlü, Ali Püsküllüoğlu ile aylık Türkiye Yazıları'nı çıkarttı. 1980'den başlayarak kendisini bütünüyle müzik yazarlığına verdi.

Edebiyatçılar Derneği kurucu üyelerinden olan Ahmet Say, iki yıl süre ile bu derneğin başkanlığını yaptı. Edebiyat ustalarına verilen Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülleri Altın Madalyası'nı kurumsallaştırdı.

Ahmet Say, halen günlük olarak yayınlanan Evrensel gazetesinde 'Yörüngemiz' başlıklı köşe yazıları yazmaktadır.

AHMET SAY KAÇ YAŞINDA?

1935 doğumlu olan ünlü müzik eğitmeni, 2020 yılı itibariyle 85 yaşındadır.

AHMET SAY'IN ÖDÜLLERİ

* TRT Ödülleri Öykü Yarışması Başarı Ödülü (1970, Kamil'in Atı adlı öykü)
* Yeni Adımlar Dergisi'nin açtığı Sabahattin Ali Hikaye Yarışması Birincilik ödülü (1974)
* Antalya Film Festivali Öykü Yarışması Mansiyon ödülü
* Kocakurt adlı romanı ile 1975 Milliyet Yayınları Roman Yarışması'nda basılmaya değer ürünler arasında yer aldı
* 28. Ankara Uluslararası Film Festivali 'Sanat Çınarı Ödülü'

AHMET SAY'IN ESERLERİ

* Kocakurt (roman, 1976): Ahmet Say'ın bu ilk eseri, Milliyet gazetesinin yarışmasında ödül almıştır. Reklamcı ve partici Koca Kurt ile bar kızı Züleyha'nın 1960-1970 arasındaki serüvenini anlatır. Evrensel Basım Yayın
* Bingöl Hikayeleri (öyküler, 1980)
* İpek Halıya Ters Binen Kedi (epik öykü, 1982): Edebiyatımızda ilk 'epik hikaye' olarak bilinir. Almanca'ya çevrilerek Berlin'de yayınlanmıştır. Türk masallarının geleneksel başlangıç tekerlemesinin diliyle bir dolandırıcı tüccarın öyküsünü anlatmaktadır. Evrensel Basım Yayın
* Güneşin Savrulduğu Yerden (öyküler, 1988): 1980’de Bingöl Hikayeleri adıyla Milliyet Yayınları'ndan çıkan eser, 1988'de Can Yayınları tarafından ve son olarak Evrensel Basım Yayın tarafından 'Güneşin Savrulduğu Yerden' başlığı ile yayınlanmıştır.
* 'Müzik Nedir Nasıl Bir Sanattır?' (Sanat Kuramı) Ahmet Say halk kitabı özelliğinde müzik sanatının temel asgari bilgilerini herkesin yararlanabileceği yalın anlaşılır bir dille anlatmış. 2008 Evrensel Basım Yayın
* Mozart (Mozart'ın Anısına) başlıklı derleme, büyük bestecinin 250. doğum yılı dolayısıyla Evrensel Basım Yayın tarafından uluslararası bir anlayış koşutunda hazırlanmış (2007) Evrensel Basım Yayın
* Ağaçlar Çiçekteydi (Anı Biyografi 2011) Ahmet Say, anılarını anlatırken yakın tarihin siyasal olaylarını hatırlatıyor bize. Evrensel Basım Yayın
* Bingöl Hikayeleri (Güneşin Savrulduğu Yerden) kitabı Ca Yo Ke Tij Ti Ra Bena Vila ismi ile Zazaca olarak Evrensel Basım Yayın tarafından yayınlanmıştır. (2013)

AHMET SAY'IN MÜZİK KİTAPLARI

* Müzik Ansiklopedisi: 4 ciltten oluşan temel bir eserdir.
* Müzik Öğretimi (1996): Müzik öğretmenleri için hazırlanan bir derlemedir.
* Müzik Tarihi (1994): Türkiye'nin ilk kapsamlı müzik tarihi çalışmasıdır.
* The Music Makers in Turkey (1995): İngilizce hazırlanan bir dış tanıtım kitabıdır. Türkçe basımı, * Türkiye'nin Müzik Atlası başlığını taşır. Okurlara 1998’de sunulmuştur.
* Müziğin Kitabı (2000): Müzik teorisi alanında hissedilen boşluğu bu kitap doldurmuştur.
* Müzik Sözlüğü (2002): 600 sayfalık bu sözlük, Türkçenin bir 'kültür dili' olarak gelişmesi yolunda, müzik alanından gelen önemli bir katkı olarak değerlendirilmektedir.
* Müzik Ansiklopedisi: 3 ciltten, 2072 sayfadan oluşan, on bin madde ve üç bin resim içeren bir eserdir.
* Müzik Yazıları (2007): Temel Müzik sorunları karşısında çözümler üretmeye yönelik kaleme alınmış 319 sayfadan oluşan bir eserdir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN