10 yıldır karın ağrısı çekiyordu! Hastaneye gidince hayatının şokunu yaşadı, ağzı açık kaldı: Tam 20 santimetre...

10 yıldır karın ağrısı çekiyordu! Hastaneye gidince hayatının şokunu yaşadı, ağzı açık kaldı: Tam 20 santimetre...

Diyarbakır'da yaşayan 35 yaşındaki Sabahat Korkmazer, 10 yıldır karın ağrısı çekiyordu. Çektiği acıya daha fazla dayanamayan Korkmazer, gittiği hastanede hayatının şokunu yaşadı. Doktorların bile ağzı açık kaldı. Sağ böbreğinden 3 kilo ağırlığında ve 20 santimetre büyüklüğünde bir kitle tespit edilen Korkmazer, apar topar ameliyata alındı.

Karın ağrısından dolayı hastaneye giden Sabahat Korkmazer (35), apar topar ameliyata alındı. 10 yıldır çektiği karın ağrısının nedeni belli oldu. Doktorlar gördükleri manzara karşısında küçük dilini yuttu. Tam 20 santimetre uzunluğundu.

10 YILDIR ÇEKTİĞİ AĞRININ NEDENİ BELLİ OLDU

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaşayan Sabahat Korkmazer, 10 yıldır çektiği karın ağrısından dolayı hastaneye başvurdu. Kullandığı ilaçlar fayda etmeyince Korkmazer, Silvan Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Muayenenin ardından Korkmazer, ileti tetkik ve tedavi için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Korkmazer’in buradaki kontrolünde, böbreğinde büyük bir kitle tespit edildi. 2 saat süren operasyonla, Korkmazer’in karnından 3 kilo ağırlığında ve 20 santimetre büyüklüğündeki kitle çıkarıldı.

"BÖBREKLERİ BÜYÜK ZARAR GÖRMÜŞ DURUMDA! TAM 20 SANTİMETRE..."

Ameliyatı gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mansur Dağgülü, Korkmazer’in böbreğinin de büyük zarar gördüğünü belirterek “Yapılan tetkiklerde hastanın sağ böbreğinde 20 santimetrelik bir kitle olduğunu tespit ettik. Bu böbrek kitlelerinden, bazıları genellikle gebelikte görülen iyi huylu kitlelerdir. Bu tümörler 4 santimetrenin üzerine çıktığında kanamaya meyilli böbrek tümörleridir. Bu hastanın 20 santimetre olan böbreği ciddi anlamda zarar görmüştü, hayati tehlikesi de söz konusuydu. Çünkü bu kanamalar çok ciddi ve ani olabiliyor. Hastamız geldiğinde çok ciddi anlamda kan kaybı da söz konusuydu. Hastamızı acilen ameliyata alıp hem kitleyi hem de böbreği almak zorunda kaldık.

Erken dönemde gelmiş olsaydı bu kadar büyümeyecek ve böbreği kurtarılabilecekti. Bu kitle 3 kilogram ağırlığındaydı. Bu iyi huylu kitle büyüyebiliyor. Bundan dolayı gebelik oluşmadan önce kitlenin tedavi edilmesi gerekiyor. Gebelikte büyüme, ani kanamalara ve hasta açısından hayati tehlikeye neden olabiliyor. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var. Hasta geldiğinde kan değerleri çok düşüktü ve ölüm riski vardı. Biz öncelikle kan verdik. Genel durumu düzeldikten sonra acilen ameliyathaneye aldık. Hem böbreği hem de kitleyi komple çıkardık. Bundan sonraki süreçte hasta tek böbrekli olarak yaşayacak, yakın takibimizde olacak” ifadelerini kullandı.

Sabahat Korkmazer’in eşi Halit Korkmazer de (37) doktorlara teşekkür ederek, “Eşimin karın şişmesi oldu. Biz Silvan’da acile gittik. Doktorla görüştük ve buraya sevk ettiler. Yapılan kontrollerde böbreğin şiştiğini ve ameliyat edeceklerini söylediler. Biz karın ağrısı diye geldik, böbreklerde sıkıntı çıktı. Çok şükür hastamız iyidir” diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN