1,5 yılda biriktirdiği parayı tek harfle kaybetti! Bir anlık dikkatsizlik pahalıya mâl oldu

İnternette gördüğü kazalı ve trafikten men aracı 90 bin TL'ye almak isteyen araç boyacısı, adına düzenlenen ruhsata güvenip ücreti peşin yatırdı. Fakat ruhsattaki plakaya bakınca 1,5 yıllık birikimini dolandırıcıya verdiğini fark etti. İşte detaylar...

Antalya'da sanayide araç boyama işiyle uğraşan Cumali Orhan (40), internetten 105 bin TL'den satışa konulan kazalı bir aracı satın almak için A.S. ile iletişime geçti. Taraflar 90 bin TL'ye anlaşırken, Cumali Orhan, Kırşehir'deki araca bakmaları için kuzenlerini belirtilen adrese yönlendirdi. Kuzenlerinin araçları görmesi üzerine satış işlemlerine başlanırken, A.S.'nin bulduğu şahsa vekalet veren Orhan, kendi adına düzenlenen ruhsata güvenip 90 bin TL'yi karşı tarafa gönderdi.

hayali-araca-90-bin-tl-yatirdi-ruhsattaki-plakaya-bakinca-soke-oldu-11.jpg

RUHSATTAKİ HARFİ GÖRÜNCE ŞOKE OLDU

Ardından aracı almak için oto servisi arayan Cumali Orhan, aracın satılık olmadığını ve ruhsat sahibinin başka kişiye ait olduğunu öğrenince şoke oldu. Ruhsatı kontrol eden Cumali Orhan, ilandaki aracın plakasıyla adına düzenlenen ruhsattaki plakada tek bir harfin farklı olduğunu görünce dolandırıldığının farkına vardı. Bir yandan karşı tarafa ulaşamayan Cumali Orhan, sahte ruhsattaki plakayı sorgulattı ve belirtilen plakada trafiğe kayıtlı bir araç olmadığını öğrenince soluğu polis merkezinde aldı.

hayali-araca-90-bin-tl-yatirdi-ruhsattaki-plakaya-bakinca-soke-oldu-7.jpg

"PLAKADAKİ TEK HARFİ KAÇIRDIM"

Yaşadıklarını anlatan Cumali Orhan, "Benim adıma hazırlanan sahte bir sahte ruhsat, noter huzurunda imza atıyormuş gibi sahte bir sözleşme. Biz de adama güvendik. Aracın plakası ile bizim almak istediğimiz aracın plakası arasında tek bir fark var. Biz bunu kaçırdık. Gördüğüm aracın plakasında EH, bizimkinde EM yazmışlar. Tek harfi değiştirmiş, bunu ben fark etmedim" dedi.

hayali-araca-90-bin-tl-yatirdi-ruhsattaki-plakaya-bakinca-soke-oldu-13.jpg

"1,5 SENELİK BİRİKİMİMİ ADAM 15 DAKİKADA ALDI"

Parayı yatırdıktan sonra servisi aradığını ancak aldığı yanıtla şok geçirdiğini ifade eden Cumali Orhan, şöyle konuştu:

"Aracı satın aldığımı söyledim, sahibinin aranmasını istedim. Sahibi ne vekalet vermiş ne satış vermiş. Yani sahibi başkası çıkıyor. Yani ben hayali bir aracı satın almışım. Vekalet ücretleri, doları bozdurmamdaki zararla birlikte 100 bin TL param gitti. Bizim yatırdığımız hesaptan parayı çekmiş, hemen bankadan o hesabı kapattırmış. Sonra hiç onlara ulaşamadım. Çok mağdurum. 1,5 senelik birikimimi adam 15 dakikada aldı."

hayali-araca-90-bin-tl-yatirdi-ruhsattaki-plakaya-bakinca-soke-oldu-14.jpg

"İNSAN DEĞİLDİR, HAYVANDAN DA SAYILMAZ"

Cumali Orhan, kendisini dolandıran kişiye de seslenip, "Bu işi yaptığına göre onun çoluğu çocuğu yok, vicdanı da yoktur. Benim iyi niyetimi kullanıp bana zarar veriyorsa insan değildir, hayvandan da sayılmaz. Vidanı varsa benim paramı ödesin. Hakkımı helal etmiyorum. Bu dünyada olmazsa bile öbür dünyada illaki karşılaşacağız" ifadelerini kullandı.

hayali-araca-90-bin-tl-yatirdi-ruhsattaki-plakaya-bakinca-soke-oldu-8.jpg

"397 YORUMUN SADECE 7'SİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Yaşadıklarını anlatan Cumali Orhan, bir internet sayfasında kendisi hakkında yapılan olumsuz yorumlara tepki gösterdi. Toplam 397 yorumdan hepsini okuduğunu aktaran Cumali Orhan, şunları söyledi:

"390 tanesinin tümü bana yüklenmiş. 397 yorumun sadece 7'sine teşekkür ediyorum, geri kalanlara diyecek kelime bulamıyorum. Bir tanesi 'Dolandırmaya giderken dolandırılmış' demiş. Sanayide araçla uğraşanların yüzde 99’u hasarlı araba işi yapar. Sanayicilerin dışında yapan çoktur. Bu aracı alırlar, yaparlar, satarlar ya da binerler.

Benim hasarlı araba almam neden bu kadar battı onu anlamadım. Biz kimseye göstermediğimiz malı satmıyoruz, biz de masraf yapıyoruz. Demişler ki 'Bu arabanın fiyatı 500 bin TL.' Bilirkişiyi çağıralım ve fiyatını o belirlesin. Bu aracın sigortadan ağır hasarlı olduğu, 85 bin masrafı olduğu söylenmişti."

hayali-araca-90-bin-tl-yatirdi-ruhsattaki-plakaya-bakinca-soke-oldu-10.jpg

"AVA GİDERKEN AVLANMADIM, ÇÜNKÜ ORMANDA KUŞ AVINA GİTMEDİM"

Yorumlara karşı tepkisini sürdüren Cumali Orhan, "Ava giderken avlandı' şeklinde birisi yazmış. Kardeşim ben ormanda kuş avına gitmedim. Para verdim, araba satın aldım, paramın karşılığını alamadım. Bir tanesi de 'köprü satılık' yazmış. Kardeş ben araba işinden anlarım, araba işinden anlamam. Anlayan sensin, al kendin sat. Çok saçma yorumlarla karşılaştım" diye konuştu.

hayali-araca-90-bin-tl-yatirdi-ruhsattaki-plakaya-bakinca-soke-oldu-9.jpg

"ÇOCUĞUM BANA 'BABASEN DOLANDIRILDIN MI?' Dİ;YE SORUYOR"

Olumsuz yorumlarda bulunanlara da bir ricada bulunan Cumali Orhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"O yorum yazanlardan şunu rica ediyorum. Benim bir ailem, çevrem, çocuklarım var. Bunlar o yorumları okuyorlar. Oğlum beni arayarak, 'Baba yorumun en başında dolandırmaya giderken dolandırılmışsın' diyor. Çocuk tabii ki kimseye inanmaz ama 13 yaşında bu soru işaretinin beynine yerleştirilmesi insanlık dışı bir olay bence.

Kimseyi dolandırmadık, kimsenin parasını pulunu yemedik, araba sattıysak da insanlar görerek ve bilerek aldı ama ben dolandırıldım. Rica ediyorum, benim çocuklarımın olduğunu unutmasınlar, öyle yorumlar yazmasınlar. Yazmak istiyorlarsa düzgün yazsınlar veya hiç yazmasınlar."

hayali-araca-90-bin-tl-yatirdi-ruhsattaki-plakaya-bakinca-soke-oldu-5.jpg
Cumali Orhan

"BANA IBAN GÖNDERSİN, 10 GÜNDE KAYBETTİĞİM İTİBARIMIN BEDELİNİ ÖDEYECEĞİM"

Yaşadıkları karşısında itibarını kaybettiğini de dile getiren Cumali Orhan, şöyle konuştu:

"Beni dolandıran şahsiyete şunu diyeyim; bana bir IBAN numarası atsın. 10 günde kaybettiğim itibarımın bedelini ödeyeceğim ona. İtibar demek 90 bin TL demek değildir. Benim o yediğim yorumlar, uğradığım hakaretlerin bedeli 90 bin TL değil. Ben yoksul ve fakir bir adamım.

Kendimi acındırmak için söylemiyorum. 33 senedir maaşlı çalışıyorum. Ben iyi niyetimi kaybetmedim, hiçbir zaman da kaybetmeyeceğim. Ben başkaları da bu hataya düşmesin diye yaptım ama birçok insan bana hakaret bile etti. İnsanların önyargısını değiştirmesini istiyorum."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN