2 deprem bilimci Türkiye'nin en riskli fay hattını açıkladı! Bölgedeki illeri tek tek uyardı

2 deprem bilimci Türkiye'nin en riskli fay hattını açıkladı! Bölgedeki illeri tek tek uyardı

Dicle Üniversitesi'nden Prof. Dr. Orhan Kavak ve Fırat Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ercan Aksoy Türkiye'nin en yüksek riskini taşıyan fay hattını açıkladı. Doğu Anadolu Fay Hattı'na dikkat çeken 2 deprem bilimci olası bir depremin Bingöl, Kahramanmaraş, Erzincan, Tunceli ve Malatya'yı etkileyeceğini açıklayarak o şehirlerde yaşayanlara depreme dayanıklı binalarda oturmaları konusunda uyardı.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu söyleyerek deprem gerçeğinin çok iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı. Kuzey Anadolu Fay Zonu ve Doğu Anadolu Fay Zonu birleşimine dikkat çeken Kavak, depremin en büyük zararı vereceği illeri tek tek saydı. Kavak, Bingöl, Kahramanmaraş, Erzincan, Tunceli ve Malatya'yı işaret etti.

BİNGÖL VE ÇEVRESİNİ İŞARET ETTİ

Önümüzdeki süreçte fay hatlarının sıkışması sonucu oluşacak kırılmalarla depremlerin meydana geleceğini söyleyen Kavak, Doğu Anadolu Fay Hattı başta olmak üzere özellikle Bingöl ve çevresinin enerjinin biriktiği alanlar arasında bulunduğunu vurguladı ve o bölgedeki şehirlerde yaşayanlara depreme dayanıklı binalarda oturmaları uyarısında bulundu.

BİNGÖL'DE 6'NIN ÜZERİNDE DEPREM BEKLENİYOR

Kavak, "Önümüzdeki süreçte Hakkari'de depremler gerçekleşecektir. Kahramanmaraş ve Malatya'dan Bingöl'e doğru bir enerji transferi gerçekleşti. Bingöl'de de 6'nın üzerinde bir deprem bekleniyor." dedi.

Depremin ne zaman ve ne şekilde olacağının tespit edilemeyeceğini ancak sıkışmalar olduğunu ve enerji transferi gerçekleştiğinin belirlendiğini dile getiren Kavak, burada da depremin gerçekleştiği yerden çok yansımalarının önem kazandığına işaret etti.

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy da merkezi Sivrice ilçesi olan 24 Ocak 2020'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin, Doğu Anadolu Fay Zonu'nda esas aktivitenin başladığının ilk belirtisi olduğunu söyledi.

ARTÇILAR DEVAM EDECEK

Aksoy, bu fay zonunun güney kolunun devamında Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman Çelikhan civarlarında ve Malatya ile Adıyaman'ın Sincik ilçesi arasında meydana gelen artçı sarsıntıların da bir süre daha devam edeceğini söyledi.

KIRILMAYAN BİR FAY VAR

Aksoy, Doğu Anadolu Fay Zonu'ndaki Elazığ'ın kuzey doğusu olan Palu'dan sonra Bingöl'e kadar olan bölümde kırılmayan bir bölüm olduğunu, bunun da risk taşıdığını öngördüklerini vurguladı.

Aksoy, açıklamasına "Kaç yılda bir deprem üretir, hangi büyüklükte deprem üretir, bunun hakkında fikir yürütmek mümkün olmuyor." notunu düştü.

EN RİSKLİ BÖLÜM

Aksoy, deprem riskinin daha fazla olduğu bölgenin Tunceli, Bingöl arası ve Erzincan Yedisu bölgesi olduğunu ifade etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN