30 dakikada deste deste para kazanıyor! Evde yapıp satıyor, siparişler şelale...

Geleneksel kış hazırlıklarının en önemli, en yorucu işleri arasında yer alan salça yapımı, sadece köylerde değil apartman yaşantısının yoğun olduğu şehir merkezlerinde de devam ediyor. İşte detaylar...

Aydın'ın Nazilli ilçesinde bir girişimci, 'Alo Salçacı' hattı kurarak kadınların her yaz büyük uğraş verdiği salça yapım işini fırsata çevirdi. Salçalık domates sıkım işi İnan ailesinin gelir kapısı oldu.

aydin-nazilli-alo-salcaci-6.jpg

'ALO SALÇACI' HATTI KURDU

Özellikle kadınların günlerce uğraşıp hazırladığı domates salçası yapım işi Nazilli'de Serdar İnan'ın pratik zekası ile uğraş olmaktan çıktı. Sezon boyunca randevu sistemi ile mahalle mahalle, sokak sokak dolaşan Serdar-Yeliz İnan çifti hem kendilerine iş kurup ekmek kapısı oluşturdu hem de ilçedeki vatandaşların işlerini hafifletti.

Küçük kamyonetine yüklediği benzinle çalışan sıkma makinesini evlere kadar götürerek sıkma hizmeti veren İnan, salça yapım sezonunda tüm aile bireylerinin yoğun çalışmayla ancak 10 günde yapılabildiği domates ezme ve sıkma çilesine son vererek yarım saatte tüm işi bitiriyor.

aydin-nazilli-alo-salcaci-8.jpg

"BİR HAFTA SÜREN İŞ ŞİMDİ YARIM SAATE DÜŞTÜ"

Çocukluğundan beri salça yaptığını ifade eden 70 yaşındaki Ayten Gandak, şunları söyledi:

"Çocukluğumdan beri bu işleri yapıyorum. Salçamı yaparken domatesleri hep kendim doğruyordum. Televizyondan izleyince bu sene ise bu işi makineyle yapmaya karar verdik. Yaptırdım ve çok memnun kaldım. Tertemiz şekilde çatıdaki kaplarıma döktüm. İnşallah, Allah yedirmeyi nasip etsin. Herkese tavsiye ederim. Çok güzel bir şey.

Kolaylık. Önceden yıkıyorduk, temizliyorduk, ondan sonra doğruyorduk. Ertesi gün de tuzluyorduk. 4-5 gün de onu bekletiyorduk. Sıkıyorduk ama bu zaman alıyordu. Nereden baksan bir haftamızı alıyordu. Şimdi yarım saat sürmedi. Allah razı olsun bulanlardan, yapanlardan, ellerine koluna sağlık. Çok memnun kaldım."

aydin-nazilli-alo-salcaci-5.jpg

"MÜŞTERİLERİMİZ 'ALO' DEDİKÇE BİZ KOŞTURUYORUZ"

12 yıldır bu işi yaptığını söyleyen Serdar İnan, "Bu sene sezonda yine başladık. Sıkıma devam ediyoruz. Vatandaşlarımız 'alo' dedikçe biz koşturuyoruz. O mahalle, bu mahalle hiç durmadan çalışıyoruz. Artık elektrikli iş kalmadı. Benzinli motora çevirdik. Daha seri bir şekilde daha pratik bir şekilde sıkma işlemlerimizi yapıyoruz" dedi.

aydin-nazilli-alo-salcaci-2.jpg

12 YILDIR EŞİNE YARDIM EDİYOR

Serdar İnan'ın eşi Yeliz İnan da, "Eşimle beraber 12 yıldan beri salçalık domates sıkımı yapıyoruz. Müşterilerimiz 'alo' diyor, biz gücümüz yettiğince gün içerisinde işlere yetişmeye çalışıyoruz. Kadınlarımıza yardımcı oluyoruz" dedi.

aydin-nazilli-alo-salcaci-4.jpg

aydin-nazilli-alo-salcaci-1.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN