49 yıllık dava yeniden gündemde: Yılmaz Güney'in ailesinden 'mezarı açın' talebi

49 yıllık dava yeniden gündemde: Yılmaz Güney'in ailesinden 'mezarı açın' talebi

Yılmaz Güney'in Sefa Mutlu'yu öldürmekten mahkumiyet aldığı dava, sanatçının ailesi tarafından yeniden gündeme geldi. Güney'in ailesi davanın yeniden görülmesi için girişimde bulundu. Ailenin dilekçesinde olayın Güney'in kendini savunurken meydana geldiği ileri sürülüp "49 yıl önce oluşturulan ‘Yılmaz Güney Katildir Mahkemesi’ Güney’in yaşamını ve sinemaya vereceği eserleri bizlerden çaldı. Yaşamının son bulmasının müsebbibi olan bu karar ile yüzleşmek Türkiye adına büyük bir sınavdır" denildi.

Sanatçı Yılmaz Güney'in ailesi geçtiğimiz hafta avukatları aracılığıyla sanatçının hakim Sefa Mutlu'yu öldürmesine ilişkin davayı yeniden gündeme getirdi.

Aile mahkemeye başvurarak davanın yeniden görülmesini ve Mutlu’nun mezarının açılıp otopsi yapılmasını istedi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, köşesinde Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 1976 tarihli kararını hatırlatarak ailenin davanın yeniden görülme isteğinin nedenlerini ifade etti.

'İTİBAR SUİKASTI'

Saymaz’ın aktardığına göre, Güney’in eşi Fatma, kızı Güney ve oğlu Yılmaz Pütün geçen hafta avukatları Bişar Abdi Alınak aracılığıyla mahkemeye başvurdu. Dilekçede, davanın yeniden görülmesi ve Mutlu’nun mezarının açılıp otopsi yapılması istendi. Çünkü 1976 tarihli mahkumuyet kararı üzerinden Güney’in bir hakim katili gibi gösterilerek, bir itibar suikastına uğratıldığı belirtiliyor. Dönemin yargıçlarının “Taraflı yargılama ile hukuk garabeti niteliğinde bir karar tesis ettikleri” iddia ediliyor.

1k4lruae8dboqpiu-636682229987778873.jpg

Dilekçeye göre Mutlu, o gece alkolün etkisi altındaydı. Mutlu ve Yumurtalık Savcı Yardımcısı Tuncer Aslan’ın yakınları Güney’e dört kez hücum etti. Silah, dördüncü saldırıda ateşlendi. Güney, olay anında hem 20 santimetrelik boy farkından hem de 60 santimetrelik merdivenden ötürü 80 santimetre yükseklikteydi. Kurşun yukarıdan aşağıya inmiş olmalıydı. Ancak Adli Tıp raporunda, “Atışın aşağıdan yukarıya veya en fazla yere paralel seviyeden yapıldığı balistik ve geometrik tespitlerden anlaşılmaktadır. Kafatasının giriş deliğinin geometrik şekli tespit edilerek, atış meyli ve istikametinin tespiti mümkün olabilir” dendi.

'GÜNEY KENDİNİ SAVUNDU'

Mahkemenin ilk önce Mutlu’nun nerede gömülü olduğunu sorsa da daha sonra mezarın açılmasından vazgeçtiğini kaydeden Saymaz, ailenin dilekçesinde olayın Güney kendini savunurken meydana geldiği ileri sürüldüğü, Mutlu sandalyeyle hücum edince Güney’in kolundan yaralandığı, dengesi bozulduğu için silahın istek dışı ateşlendiği savunulduğunu yazdı.

pqnrdvayvyulqljm-636682233594341616.jpg

Dilekçeden:

Güney’in sandalyeyle saldıran maktule karşı savunmadayken darbe alması sonucunda elindeki silahın patladığını, hedef gözeterek ateş etmiş olmasının kurşunun giriş yönü bakımından mümkün olmadığını, dolayısıyla kasten öldürme suçunu işlemediğini ortaya koyacak bir karar, katil addedilmesinin, hatta maktulü yargıç olduğu için öldürdüğüne dek varan çirkin iftiraların önüne geçecektir. Bu iftiralar, Güney’in ailesi ve avukatlarına dahi katil iması yapılmasına dayanak edilmektedir.

49 yıl önce oluşturulan ‘Yılmaz Güney Katildir Mahkemesi’ Güney’in yaşamını ve sinemaya vereceği nice eserleri bizlerden çaldı. Yaşamının son bulmasının müsebbibi olan bu karar ile yüzleşmek Türkiye adına büyük bir sınavdır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN