6 lider seçim güvenliği için düğmeye bastı: Ortak sandık takibi gündemde

6 lider seçim güvenliği için düğmeye bastı: Ortak sandık takibi gündemde

Altı muhalefet partisinin sandık güvenliği konusunda aldığı ortak çalışma kararının ardından oluşturulan "seçim güvenliği komisyonu", ilk toplantısını gelecek hafta gerçekleştirecek. Toplantıda sayım güvenliği değerlendirilecek ve seçim sonuçlarının aktarılması amacıyla ıslak imzalı tutanakların anında girişinin yapılacağı ortak bir teknik altyapı oluşturulması için gerekli yazılım çalışmaları masaya yatırılacak.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi genel başkanlarının 27 Mart'taki ikinci buluşmasında seçim güvenliği konusunda uzlaşmaya vardığı ortak hareket etme kararı konusunda çalışmalar başladı. Bu çerçevede öncelikle 6 parti yetkilisinin yer aldığı çalışmayı yapacak komisyon oluşturuldu.

Komisyonda, CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İYİ Parti adına Seçim İşleri Başkanı Şenol Sunat, Saadet Partisi adına Mahalli İdareler Başkanı Hasan Bitmez, Demokrat Parti adına Göç ve Sosyal Politikalar Başkanı İlay Aksoy, DEVA Partisi adına Seçim İşleri Başkanı İdris Şahin, Gelecek Partisi adına Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün yer aldı.

KOMİSYON, LİDERLERİN ÜÇÜNCÜ TOPLANTISININ ARDINDAN BİR ARAYA GELECEK

Komisyon, 6 muhalefet partisi genel başkanının 24 Nisan Pazar günü Demokrat Parti'nin ev sahipliğinde yapacağı üçüncü toplantının ardından bir araya gelecek.

Seçim güvenliği kavramını seçim tarihinin belirlendiği andan mazbatanın alındığı ana kadar geçen süreç olarak değerlendirecek komisyon üyeleri, ilk toplantıda temsilcisi oldukları partinin seçim güvenliğine yönelik çalışmaları paylaşacak.

ORTAK SANDIK TAKİBİ MASAYA YATIRILACAK

"Seçim güvenliği" ve "sandık güvenliği" başlıkları altında yapılması planlanan çalışma çerçevesinde ortak sandık takibine yönelik bölgesel eğitim verilmesi için iş birliği istişare edilecek. Bu çalışma kapsamında altı partinin teşkilatlanma açısından güçlü olduğu bölge ve iller değerlendirilecek.

Sayım güvenliğini de değerlendirecek komisyon, seçim sonuçlarının aktarılması amacıyla ıslak imzalı tutanakların anında girişinin yapılacağı ortak bir teknik altyapı oluşturulması için gerekli yazılım çalışmaları masaya yatıracak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN