AİHM'nin ilk Türk kadın yargıcı Prof. Dr. Ayşe Işıl Ergüvenç Karakaş hayatını kaybetti

AİHM'nin ilk Türk kadın yargıcı Prof. Dr. Ayşe Işıl Ergüvenç Karakaş hayatını kaybetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görev yapmış olan ilk Türk kadın yargıç, Prof. Dr. Ayşe Işıl Ergüvenç Karakaş, 66 yaşında kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Ergüvenç Karakaş, insan hakları, bireysel özgürlükler ve Avrupa hukuku üzerine uzun yıllar çalışmalar yürüttü.

22 Ocak 2008 tarihinde, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından Türkiye'yi temsilen AİHM'nin ilk kadın yargıcı olarak seçilen Ergüvenç Karakaş, 1 Ocak 2015'ten itibaren AİHM ikinci bölüm başkanı ve 1 Kasım 2015 tarihinden itibaren ise AİHM başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 30 Nisan 2017'de asıl görev süresinin dolmasıyla bu rollerden ayrıldı ve 2019 yılında yeni yargıç Saadet Yüksel görevine başlayana kadar yargıçlık görevini sürdürdü.

AYŞE IŞIL ERGÜVENÇ KARAKAŞ KİMDİR?

8 Aralık 1958 İstanbul doğumlu olan Ergüvenç Karakaş, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Kamu hukuku alanında yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ve Avrupa Birliği hukuku alanında ikinci yüksek lisansını Fransa Nancy 2 Üniversitesi'nde tamamladı. Doktora derecesini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden aldı.

Akademik kariyerine İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yardımcı doçent olarak başlayan Ergüvenç Karakaş, daha sonra doçent ve profesör unvanlarıyla Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde dekan yardımcılığı yaptı. Ayrıca, Aix-Marseille III ve Montpellier II Üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki görevinin ardından, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde profesör olarak akademik hayatına devam etti ve hayatını kaybetmeden önce kamu hukuku bölüm başkanı olarak görev yapıyordu.

Ergüvenç Karakaş, "Avrupa Topluluğu Hukuk Düzeni ve Ulus Devlet Egemenliği", "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İçtihatlarında Etkili Başvuru Yolu" gibi önemli eserlerin yazarıydı ve Avrupa hukuku alanında saygın bir isim olarak biliniyordu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN