Asgari ücretlinin bu kadar ezildiği bir dönem görmedim! TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'dan ara zam çağrısı

Asgari ücretlinin bu kadar ezildiği bir dönem görmedim! TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'dan ara zam çağrısı

"25 yıldır enflasyonun bu kadar ezdiği bir dönem görmemiştim" diyen TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret için düzenleme yapılması çağrısında bulundu. İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekonomi yönetimi, yaptıkları açıklamalarla 2024 Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmayacağını sıklıkla dile getiriyor. Fakat her geçen gün daha da derinleşen ekonomik kriz ve yüksek enflasyon nedeniyle çalışanlar, temel ihtiyaç maddelerini dahi karşılamakta zorlanıyor.

Geçen aylarda yaptığı açıklamayla, asgari ücrete temmuzda ara zamma karşı olduğunu, enflasyonun kontrol altına alınması gerektiğini söyleyen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e yaptığı açıklamada benzer cümleler kursa da bu kez asgari ücrete düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

"ASGARİ ÜCRETTE İYİLEŞTİRME YAPILMALI"

Sözcü'de yer alan habere göre, asgari ücrette iyileştirme yapılması gerektiğini vurgulayan Ergün Atalay, şunları söyledi:

"Son yılların en zor, en sıkıntılı dönemini geçiriyoruz. Ben, 25 yıldır enflasyonun bu kadar ezdiği bir dönem görmemiştim, yaşamamıştım. Enflasyonun durdurulması ve asgari ücrette de iyileştirme yapılması zorunda.

Enflasyon durdurulmazsa, yapılacak bir iyileştirmenin hükmü bir ay bile sürmez. ücretliler, emekliler büyük sıkıntı içinde. Daha önce sabit gelirlilere nefes aldıracak düzenlemeler yapılıyordu. Bu düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz.

"SABİT GELİRLİLERİN EN SIKINTILI OLDUĞU DÖNEMİ YAŞIYORUZ"

Asgari ücreti belirlerken şartımız 18 bin TL olması ve yılda iki kez belirlenmesiydi. Bu toplantıda 4 asgari ücretli kardeşimiz vardı. Biz onların sözcülüğünü yaptık, 18 bin TL'nin altında asgari ücret belirlendiği, yılda iki kez belirlenme önerisi de dikkate alınmadığı için karara muhalefet şerhi koymuştuk. Sendika olan yerde asgari ücret olmaz.

Asgari ücretli kardeşlerimiz kasapta, manavda, terzide yani özel sektörde çalışıyor. Sendikalı olmadığı için grev de yapamıyor, hakkını arayamıyor. Biz, kanunun verdiği yetkiye dayanarak komisyonda onarı temsil ediyoruz.

Asgari ücretin yılda iki kez belirlenmesi kanunda yok. Ama içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle konuyu sürekli gündemde tutuyoruz. Mutlaka bir düzenleme yapılmalı. Son 25 yılda böyle bir sıkıntı görmedim. Sabit gelirlerinin en sıkıntılı olduğu dönemi yaşıyoruz. İşçi, işçi emeklisi, asgari ücretlinin durumu düzeltilmeli.

"ÇALIŞANLARIN YILDA 1,5 MAAŞI VERGİYE GİDİYOR"

Bugün, çalışanların ana problemi vergiyle ilgili. Biz yıl başından bu yana vergi konusunu gündeme getiriyor, el ilanlarıyla, afişlerimizle, pankartlarımızla az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması için mücadele veriyoruz. Kişi 12 ay çalışıyor, bunun 1,5 aylık geliri vergiye gidiyor, 10,5 ay maaş alınmış oluyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi ile ilgili düzenlemeler yapacak. İşçiler lehine düzenlemeye ihtiyaç var. Bu konuda TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK konfederasyonları olarak vergi adaletinin sağlanması konusunda ortak mücadele vereceğiz. Taleplerimiz ortak. Vergi teklifi meclise geldiğinde parti genel başkanlarıyla görüşeceğiz, il ve ilçelerde sendika şubelerimizde, işçinin olduğu her yerde kapsamlı toplandılar yapacağız. Tek isteğimiz adil bir vergi sistemi."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN