AYM Başkanı Zühtü Arslan'dan dikkat çeken çıkış: Anayasayı bağlayıcı olarak yorumlama yetkisi AYM'nin

AYM Başkanı Zühtü Arslan'dan dikkat çeken çıkış: Anayasayı bağlayıcı olarak yorumlama yetkisi AYM'nin

Görev süresi dolmak üzere olan AYM Başkanı Zühtü Arslan'dan dikkat çeken bir yorum geldi. Koç Üniversitesi'nde katıldığı bir etkinlikte konuşan Arsalan, Can Atalay kararını uygulamayan Yargıtay’a göndermede bulunarak , "Anayasanın nihai ve bağlayıcı olarak yorumlanması yetkisi Anayasa Mahkemesine aittir" dedi.

Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi (AYM) arasında Can Atalay kararı üzerinden yargı krizi sürerken, görev süresi 24 Nisan’da dolacak olan AYM Başkanı Zühtü Arslan Koç Üniversitesi'nde "Anayasal yorum" üzerine açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Aican Uludağ, Arslan’ın kullandığı ifadeleri şöyle aktardı:

“Görev süresi 24 Nisan'da dolacak olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, bugün Koç Üniversitesi'nde "Anayasal yorum" üzerine konuştu. Mesajları yine Can Atalay kararını uygulamayan Yargıtay ile buna arka çıkan yürütme organınaydı.

"Elbette, kanun koyucu da idari ve yargısal merciler de görevleri kapsamında anayasal hükümleri yorumlamaktadırlar. Ancak, bu yorumlar sonucunda ihdas edilen normlar ve kamu gücü işlemleri anayasal denetime tabi olduğunda Anayasanın nihai ve bağlayıcı olarak yorumlanması yetkisi Anayasa Mahkemesine aittir.

Aksi takdirde herkesin ve her kurumun kendi yorumunun “geçerli” olduğunu ileri sürdüğü bir durum ortaya çıkacaktır. Hukuk devleti yorum çeşitliliğini kabul eder, ancak yorum anaforuna izin vermez."

OTORİTERLEŞME VURGUSU

Arslan, otoriteleşmeye karşı hak eksenli yaklaşım vurgusu yaptı.

"Günümüzde anayasa yargısı alanındaki belki de en önemli sınama, otoriterleşme yönündeki küresel ve yerel ters dalgalar karşısında hak eksenli yorumun korunması ve sürdürülmesidir. Sanırım ülkemizde de anayasal yorumun geleceğini bu ters dalgalar karşısında yorumcu topluluklarının hak eksenli yaklaşımı sürdürme iradesi belirleyecektir."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN