AYM'de 'Erdoğan' çatlağı: Zühtü Arslan'dan 'görev süresi' uyarısı

AYM'de 'Erdoğan' çatlağı: Zühtü Arslan'dan 'görev süresi' uyarısı

AYM, CHP'nin KHK ile Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılmasının Anayasa'ya aykırı olduğu iddiası ile ilgili başvurusunu oyçokluğu ile reddetti. Kararda Cumhurbaşkanı'nın görev süresi tartışması yaşandı. Karşı oy kullanan AYM Başkanı Zühtü Arslan, KHK ile yapılan düzenleme nedeniyle eski Cumhurbaşkanı'nın 5 yıldan az süre görev yapması gibi bir durum ortaya çıkacağını kaydetti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), 14 Haziran 2018 tarihli Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) CHP’nin, Cumhurbaşkanı'nın göreve başlama tarihini belirleyen hükümle ilgili Anayasa'ya aykırılık iddiasıyla yaptığı başvuruyu görüştü.

KHK'da, Cumhurbaşkanı seçiminden sonra seçim tutanağının Cumhurbaşkanına verilmek üzere TBMM’ye sunulacağı, TBMM’nin birinci turda Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, seçimin ardından üç gün içinde, ikinci turta seçilmesi halinde de TBMM'nin derhal toplanacağı düzenlendi.

BAŞKAN KARŞI OY KULLANDI

CHP’nin bu düzenlemeye ilişkin itirazı ise Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu'na ilişkin düzenlemelerin Anayasa'nın KHK’lar ile düzenlenmesini yasakladığı alanda yer aldığı ve bu düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğuydu. CHP’nin başvurusu oyçokluğu ile reddedildi. AYM Başkanı Zühtü Arslan, Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan ile üç üye karşı oy kullandı ve muhalefet şerhi yazdı.

AYM Başkanı Arslan ise bir Cumhurbaşkanı'nın görev süresi dolmadan yeni Cumhurbaşkanı seçimi yapılması halinde TBMM'de ant içmesinin eski Cumhurbaşkanı'nın 5 yıllık görev süresinin azalması anlamına geleceğini ifade etti.

"GÖREV SÜRESİ BİTMEDEN..."

Arslan, bu durumun 'Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 5 yıldır' şeklindeki Anayasa hükmüne aykırı olduğunu açıkladı. Arslan, KHK'daki düzenlemenin bir Cumhurbaşkanı'nın görev süresi olmadan, yeni seçilen Cumhurbaşkanı'nın ant içerek göreve başlamasının önünü açtığını belirterek, eski Cumhurbaşkanı'nın süresi bitmeden görevinden ayrılmak zorunda kalacağını kaydetti.

ARSLAN'DAN DİKKAT ÇEKEN MESAJ

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, son olarak Anayasa Mahkemesi'nde düzenlenen bir sempozyumda dikkat çeken mesajlar vermişti.

Hukuk devletinde adaletin yegane adresinin mahkemeler olduğunu belirten Arslan, mahkemelerin adalet arayışına cevap veremediği yerde hukuk dışı arayışların ortaya çıkacağını belirtmişti.

Konuşmasında '1984' kitabının yazarı George Orwell'a da atıf yaparak "'Küresel büyük birader'in ortaya çıktığını görmekten dolayı dehşete düşerdi" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN