Babacan'dan Erdoğan'a çağrı: Kanal İstanbul inadınızdan vazgeçin

Marmara Denizi'ndeki çevre kirliliğini hatırlatan ve acil önlem alınması için çağrı yapan Babacan, Kanal İstanbul ile ilgili de Erdoğan'a seslendi: Kanal İstanbul inadınızdan vazgeçin.

Gündemi değerlendirmek için kameraların karşısına geçen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Marmara Denizi'deki çevre kirliliğini hatırlattı, konuşmasının büyük bölümünü Kanal İstanbul ile rant projelerine ayırdı.

Marmara için acil önlem alınması çağrı yapan Babacan, Kanal İstanbul ile ilgili de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: "Kanal İstanbul inadınızdan vazgeçin. Akıl ile hareket edin. Cumhurbaşkanı'na buradan çağrı yapıyorum."

"Ülkemizin iç denizi olan Marmara aylardır müsilaj, diğer adıyla 'deniz salyası' artışıyla alarm sinyalleri veriyor" diyen Babacan, atık yönetiminin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Babacan'ın açıklamaları şöyle:

"Sanayi tesislerinin ve belediyelerin tam arıtma yöntemine geçmesini sağlayın. Marmara Denizi’ne dökülen atık suların tamamının, ileri biyolojik arıtmadan geçmesini zorunlu hale getirin.

Bu hedef doğrultusunda gerekli tüm eğitimi ve desteği ilgili kuruluşlara sağlayın. Atık su arıtma tesislerinde kullanılan teknolojinin geliştirilmesi için yatırım yapın. Kirletici tesislerin tarafsız ve sıkı denetimi sağlayarak, kurallara uymayanlara cezai yaptırımları tavizsiz bir biçimde uygulayın. Bir çalıştay yapacaksanız yapın. Ancak Marmara denizi bu hale geldikten sonra artık çok geç değil mi? İş işten geçtikten sonra, Marmara Denizi ölümle karşı karşıya geldikten sonra çalıştay için geç değil mi?

ERDOĞAN'A ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Sayın Erdoğan'a çağrı yapıyorum: Tamamen rant gözlüğüyle baktığınız Kanal İstanbul projesindeki inadınızdan artık vazgeçin. Bilim insanları endişelerini sürekli dillendiriyorlar. 'Kanal İstanbul, Marmara Denizi’nin oksijensizleşmesine sebep olacak, İstanbul'un nüfusu daha da artacak ve bu Marmara ekosistemine geri dönülmez zararlar verecek’ diyorlar.

"BİR ÇALIŞTAY DA KANAL İSTANBUL İÇİN YAPTIN"

Madem çalıştaylar yapmaya başlıyorsunuz, derhal bir çalıştay da Kanal İstanbul için yapın. Ama sadece yandaşları davet etmeyin. İlgili tüm kurumları, muhalefet partilerini, akademisyenleri ve meslek odalarını toplayın. İstanbul hepimizin, bir kişinin duygu ve dürtüleriyle yönetilen bir şehir olamaz. Kanal İstanbul’un Marmara Denizi’ne, tatlı su kaynaklarına ve tüm çevreye olan etkileri enine boyuna tartışalım.

Akılla hareket edin, bilimin ışığında karar verin. Rant dürtülerinin esiri olmayın. Çalıştayları çevre katliamından sonra 'Ne yapacağız şimdi'yi tartışmak için toplamayın. Gelin, yol yakınken durun. Çalıştay yapacaksanız, çevre katliamını daha işin en başında önlemek için yapın.

"RANT GÖZLÜKLÜKLERİYLE BAKAN ZİHNİYET..."

Doğaya sadece rant gözlükleriyle bakan bu zihniyet, 'İstanbul'a ihanet ettiğini' itiraf edenlerin zihniyetidir. Bu zihniyet ihaneti itiraf eden ama hâlâ inadından vazgeçmeyen bir zihniyettir. Ülkesini, doğasını, insanını seven bizler ise Marmara'nın mavi-yeşil sularını yarınlarımıza, gelecek nesillerimize, sapasağlam teslim etmek için canla başla çalışmaya hazırız. Biz her türlü pislikten arınmış bir ülke için buradayız.

Konunun uzmanları uyarıyor. Şu an Marmara Denizi'nin dibinde, bir ölü tabaka oluşmaya başlamış durumda. Derinlerde yaşayan balıklar ve diğer pek çok canlı türü ölüyor. Derhal önlem alınmazsa, Marmara Denizi'nin ekosistemi geri dönülemez bir zarar görecek. Balıkçılık ve turizm sektörleri ise büyük bir risk altında."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (10)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
10 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN