Bakan Hulusi Akar bilançoyu açıkladı! TSK'dan 24 bin 706 FETÖ ihracı

Bakan Hulusi Akar bilançoyu açıkladı! TSK'dan 24 bin 706 FETÖ ihracı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bütçe Komisyonu’nda, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, TSK'dan şu ana dek toplam 24 bin 706 kişinin ihraç edildiğini açıkladı. Akar, bununla birlikte de 1 milyondan fazla Suriyeli'nin ülkesine döndüğünü bildirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2023 Yılı Bütçe Teklifi TBMM Plan Ve Bütçe Komisyonu’nda gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Hulusi Akar'ın ilk gündem maddesi ise TSK'daki FETÖ ihraçlarıydı. Akar, "15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması iltisakı sebebi ile TSK’den bugüne kadar 10 bin 22’si Bakan onayı ile olmak le beraber toplam 24 bin 706 kişi ihraç edilmiştir" ifadelerini kullanarak TSK'daki FETÖ bilançosunu açıkladı.

Akar, "FETÖ ile mücadelemiz, elde edilen yeni bilgi, belge ve verilerle bir bütün hâlinde kararlılıkla devam edilmektedir" dedi.

1 MİLYONDAN FAZLA SÜRİYELİ ÜLKESİNE DÖNDÜ

Bakan Akar, Türkiye'de yaşayan Suriyeliler konusuna da değinerek, Türkiye’de bulunan 1 milyondan fazla Suriyelinin ülkesine 'güvenli' bir şekilde döndüğünü aktardı.

Akar’ın gündem ile ilgili açıklamalarının satırbaşları ise şu şekilde:

"24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar; yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 36 bin 854, sadece bu yılın başından itibaren ise 3 bin 585 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Dini ve etnik kökenine bakılmaksızın masum insanlar başta olmak üzere tarihi, dini, kültürel dokular, hastaneler, sivil altyapı ile çevrenin güvenliğine ve korunmasına hiçbir ordunun göstermediği kadar azami dikkat ve hassasiyet gösterilerek icra edilmektedir. Hâl böyleyken, can damarları kesilen ve çökme noktasına gelen bu cani örgütün destekçilerinin boş durmadığı, her fırsatta iftira ve kara propagandaya başvurduğu, bu sefer de TSK’nin kimyasal silah kullandığı yalanını bir kez daha ortaya attığı görülmektedir.

Suriye’deki gelişmelere bakıldığında; 15 Temmuz hain darbe girişiminden kısa bir süre sonra hudutlarımızın ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için Suriye’nin kuzeyinde kapsamlı operasyonlar icra edilebilmiştir.”

"4.500 IŞİDLİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GELDİ"

“PKK/PYD/YPG ve IŞİD gibi terör örgütlerine karşı başarıyla gerçekleştirilen Fırat Kalkanı (2016), Zeytin Dalı (2018) ve Barış Pınarı (2019) harekâtları ile ülkemizin güneyinde kurulmak istenen terör koridoru engellenmiştir.

Terör koridoru engellenmeseydi bugün çok daha zor ve karmaşık durumlarla karşı karşıya kalacaktık. Bunun bilinmesi ve anlaşılması lazım.

Burada özellikle ifade etmek isterim ki; TSK, IŞİD'li göğüs göğse mücadele eden tek ordudur ve yaklaşık 4.500 DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirmiştir.

YUNANİSTAN SORUNU

Yunanistan, kurulduğu günden itibaren Megali İdea peşinde 7 aşamada 3 kat genişlemesine, burnumuzun dibine kadar gelmesine rağmen “Yeni Osmanlıcı” diye bir kavram uydurarak büyük bir pişkinlikle Türkiye’yi yayılmacılıkla suçlamakta,

Türk varlığını yok sayarak asimilasyon politikalarıyla, baskıyla Türkleri sindirmeye, adeta bilinçli kimlik soykırımı yapmaya çalışmakta, göçmenlere karşı son derece acımasız, insanlık dışı uygulamalarla onları Türkiye sınırlarına doğru itmektedir.

Biz kendi güvenliğimizi sağlarken aynı zamanda dost ve kardeş ülkelerin haklı davalarını da desteklemekteyiz.

Bu çerçevede 500 yıllık kardeşlik bağlarımız olan Libya’da ikili anlaşmalar ve TBMM’nin onayı doğrultusunda bulunuyor; Libya’da ve Türkiye’de askerî eğitim ile sağlık desteği, yardım ve danışmanlık faaliyetlerini icra ediyoruz.

Yunanistan başta olmak üzere bazı ülkelerin her türlü engellemelerine rağmen şu anda Libya’da mevcut istikrarın oluşmasına ve siyasi sürecin başlamasına Libyalı kardeşlerimizle omuz omuza ve dayanışma halinde bulunan Türkiye’nin önemli katkıları olmuştur.

Amacımız “Libya, Libyalılarındır.” anlayışıyla toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini sağlamış; barış, istikrar ve refah içerisinde yaşayan bir Libya’nın oluşumuna katkıda bulunmaktır.

Yaklaşık 560 bini İdlib’e olmak üzere 1 milyondan fazla Suriyeli evlerine ve topraklarına gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde dönmüştür."


İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN