Back To Top
Başsavcılık'tan Osman Öcalan kararı: İfade özgürlüğüne girer

Başsavcılık'tan Osman Öcalan kararı: İfade özgürlüğüne girer

 - Son Güncelleme: 12.09.2019 Perşembe 19:09
Başsavcılık\'tan Osman Öcalan kararı: İfade özgürlüğüne girer
- A +

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın TRT Kurdi'ye çıkartılmasıyla ilgili yapılan suç duyurusuna Başsavcılık, 'ifade özgürlüğü' diyerek soruşturmaya gerek olmadığını söyledi. Öcalan'ın konuşmalarında suç unsurunun bulunmadığını belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın TRT'ye çıkartılması ve Abdullah Öcalan'ın mesajının Anadolu Ajansı'nda yayınlanmasını 'ifade özgürlüğü' kapsamında değerlendirdi. İstanbul'da yaşayan Nuri Başkapan adında adlı şikayetçi, Cumhurbaşkan Erdoğan, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, TRT Kurdi Genel Koordinatörü Mustafa Ekici ve Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı hakkında 'terör örgütüne yardım ve yataklık, vatana ihanet, suçu ve suçluyu övme' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Gazete Duvar'ın haberine göre, şikayeti Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı inceledi. Savcılık, "Terör olayları toplumu en çok etkileyen hadiseler olmasından dolayı bu eylemlerin medya için haber değeri büyüktür" dedi.

"MEDYANIN HALKI BİLGİLENDİRME YÜKÜMLÜLÜĞÜ"

İYİ Parti, TRT'nin Osman Öcalan röportajı hakkında suç duyurusunda bulunacak
Savcılık şöyle devam etti: "Toplum tarafından en çok ilgi gören haberlerin terör haberleri olması nedeniyle bu haberlere yazılı, görsel, işitsel, dijital mecralarda hatta sosyal medyada sıkça yer verilmektedir. Terör haberlerinin önemi ve medyanın halkı bilgilendirme yükümlülüğü bu haberlerin medyada yer almasını zorunlu kılmaktadır. Haberlerin ilkeli, bilinçli ve propagandaya mahal vermeyecek şekilde ölçülü biçimde yayınlanması medyanın görevini yapmasını sağlar."

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü kapsamındaki ilkelerini hatırlatan Başsavcılık 'soruşturma yapılmasına yer olmadığı' gerekçesini de şöyle açıkladı: "Basın organlarınca yayınlanan haberin toplumun ilgisini çeken, güncel bir niteliğe sahip olup halkı kin ve düşmanlığa sevk etmemesi, şiddete teşvik etmemesi ve nefret ayrımcılığı içermemesi, terör veya ayrılıkçı hareketleri övmemesi, yapılan faaliyetin basının haber verme özgürlüğü kapsamında kabul edilmesi gerektiğinden suç unsuru taşımadığı değerlendirilmekte."

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN