Benzin zammı zenginleri de vurdu... Trilyonluk lüks arabalara LPG devri: "Tercih değil mecburiyet oldu"

Benzin zammı zenginleri de vurdu... Trilyonluk lüks arabalara LPG devri: "Tercih değil mecburiyet oldu"

Brent petrol fiyatları ve kurdaki değişiklikler nedeniyle sık sık akaryakıt zamları gündeme gelirken özellikle de benzine gelen zamlar zenginleri bile vurdu. Trilyonluk lüks arabalara binen kişiler bile artık benzinden kaçmaya başladı. Elazığ sanayi esnafı Zülküf Canpolat, konuyla alakalı açıklamalarda bulundu.

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar hız kesmeden devam ederken lüks araç kullanan kişiler de artık araçlarına tüp taktırmaya başladı. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Elazığ sanayi esnafı Zülküf Canpolat, araçları lüks olan kişilerin dahi LPG kurmaya yöneldiğini ifade ederek "Adam 1 trilyonluk araba alıyor. Geliyor 20 bin lira verip LPG taktırıyor. Onun motor masrafışu an 200 bin lira. O motoru 5 senede öldürmeyi göze alıyor" dedi.

yeni-proje-1-005.jpg

MECBUR KALAN LPG TAKTIRIYOR

Zülküf Canpolat, son zamanlarda sürücülerin LPG’yi bir mecburiyet olarak gördüğünü ve zamlardan dolayı tercih edildiğini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

"LPG şimdi araç sürücüleri için bir mecburiyet gibi oldu. Yakıtlara yapılan son zamlarla benzin ve mazotun fiyatı 40 TL'yi aştı. LPG olmasa insanlar araçlarıyla yolculuk bile yapamaz duruma geldiler şu an. Ben kendinm Diyarbakır'a gittim, benzinli araçla gidemedim. Bin lira yakıyordu. LPG'li araçla gittim 480 lira yaktı. Yarı yarıya fark ettiği için insanlar LPG'li araçları tercih ediyor. LPG motora zararlı. Motoru erken öldürüyor ama mecburiyet karşısında insanlar bunu tercih etmek zorunda kalıyor. Bir zorunluluk oldu neredeyse. Şimdi adam sıfır araç alıyor. Geliyor 20 bin TL verip LPG taktırıyor. İnsanlar mecbur kaldığı için. Yani LPG dediğim gibi bir mecburiyet olmuş artık. İnsanlar mecburiyetten takıyor. Bir motorun ömrü 20 yıl ise LPG ile 5 yıla düşüyor çünkü yağsız, havayla çalışıyor ama benzinin içinde yağ var, pistonları yağlıyor, sekmenleri yağlıyor. Motor ateşlediği zaman yağlıyor. Şimdi LPG sadece havayla çalışıyor. Adam 1 trilyonluk araba alıyor. Geliyor 20 bin lira verip LPG taktırıyor. Onun motor masrafışu an 200 bin lira. O motoru 5 senede öldürmeyi göze alıyor ama neden; yakıttan tasarruf ediyor. Mevzu bu. Mecburiyetten başka bir şey değil. Şu an birçok lüks araç LPG taktırıyor."

yeni-proje-2-006.jpg

ESNAF DÜKKANINI KAPATACAK DERECEDE

Peş peşe gelen zamlar, kira giderlerinin artması gibi problemlerden dolayı sanayi esnafının ciddi derecede problemler yaşadığını ifade eden Canpolat, more esnafın neredeyse dükkan kapatacak duruma geldiğini belirtti. Öte yandan çırak ve kalifiye eleman sıkıntısı da yaşadıklarını anlatan Canpolat, açıklamasına şöyle devam etti:

"Sanayi esnafının gidişatı hiç iyi değil. Esnaf daha kötü duruma geldi. Yakında insanlar dükkanlarını kapatacak duruma geldi. Geçen sene 20 bin lira olan kiralar bu sene 100 bin lira. Yani insanlar çok kötü durumda. Bazı insanlar iyidir diyorlar ama kendine iyi olanlar söylüyor. Herkes iyidir demiyor kimisi de korkusundan konuşamıyor, "iyidir" diyor ama gerçek böyle değil. Gerçek bambaşka bir dünya, bambaşka bir şey. Maalesef kötü gidişat olduğu için şu an sanayi çok kötü durumda. Parçalar almış başını gidiyor. Geçen yıl 90 liraya aldığımız parçalarışu an 750- 800 liraya alıyoruz. Yani yüzde 100 değil. Neredeyse yüzde bin oranında fark binmiş parçaya. Sanayide kontrol yok. Mali denetim yok. Sanayi odası denetimi yok. Hiçbir şey yok. Herkes kendi kafasına göre zammını yapıyor. Herkes kendi kafasına göre ticaretini yapıyor. Sanayide şu an 4+4 eğitimden dolayıçırak yetiştirme olanağı yok Elazığ'da. Şu an biz yetiştirecek eleman bulamıyoruz. Şu an en küçük eleman yaşımız 30. Çırak yok. Eleman yetişmiyor. Bu şekilde giderse zannediyorum artık iş yapacak zanaatkar da kalmayacak."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN