Bu dersin notu 70 olmayanlar sınıfta kalacak! Sistem değişti, Bakan Tekin detaylarıyla anlattı

Bu dersin notu 70 olmayanlar sınıfta kalacak! Sistem değişti, Bakan Tekin detaylarıyla anlattı

Değişiklik yapılan temel eğitim yönetmeliğinin detaylarını paylaşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni sınıf geçme şartını açıkladı. İşte, sınıf geçmenin şartı...

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, konuk olduğu bir televizyon programında, temel eğitim yönetmeliğinin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, sınıf geçmede yeni düzenlemeyi anlattı.

TÜRKÇE DERSİNDEN 70 ALAMAYAN SINIFTA KALACAK

Bakan Tekin, "Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek" dedi.

Bakan Tekin, açık liselerdeki yeni düzenleme sonrasında gelinen son durumu da paylaştı. Sınavların online değil yüz yüze yapılacağını hatırlattı.

AÇIK LİSEYE KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİ SAYISI AZALDI

Bakan Tekin, şunları kaydetti:

"Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibarıyla bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak."

ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN YAPILACAK?

Bakan Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin de, "Benim arzum, isteğim şuydu. Bütçe kanunu geçmeden rakamlar belli olursa atama sürecini başlatırız. 3 ay içerisinde yeni eğitim yılı başlarken arkadaşlarımızı başlatırız diye düşünmüştüm bunu da açıklamıştım. Bunu da ilgili bakanlarla paylaşacağız" bilgisini verdi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN