Cemaat vakıfları seçimine milletvekili seçim modeli: Azınlıkların yıllardır beklediği yönetmelik yürürlükte

Cemaat vakıfları seçimine milletvekili seçim modeli: Azınlıkların yıllardır beklediği yönetmelik yürürlükte

Uzun süreden beri beklenilen ve tartışılan azınlık vakıflarına ilişkin seçim yönetmeliği yürürlüğe girdi. Türkiye'deki 77 Rum, 54 Ermeni, 19 Musevi, 10 Süryani, 3 Keldani, 2 Bulgar ve Gürcü ile Maruni olmak üzere 167 cemaat vakfını kapsayan yönetmelikte seçim modeli milletvekili seçim çevresi esas alınarak hazırlandı. Seçmenlere de Türk vatandaşı şartı getirilirken seçim de 5 yılda bir yapılacak.

Türkiye'de uzun süreden beri beklenilen azınlık vakıflarının seçim yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin uygulanmasında; Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası antlaşma hükümleri saklı olacak. Yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde, sivil toplum kuruluşlarının yönetimlerinin seçimlerinde kabul görmüş, yerleşmiş, uygulama ve pratikler esas alınacak.

SEÇİM ÇEVRESİ DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİ YAPILABİLECEK

Seçim çevresi, cemaat vakfının bulunduğu ildir. İstanbul ili için seçim çevresinin belirlenmesinde, milletvekili seçimlerinde uygulanan seçim çevreleri esas alınacak. İstanbul ili dışındaki cemaat vakıfları, gerekçelerini hazırlayarak seçim çevresi değişikliği talebinde bulunabilecek. Seçim çevresi ile ilgili değişiklik talepleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından incelenerek karara bağlanacak.

CEMAAT VAKFI YÖNETİM KURULU 5 YILDA BİR SEÇİLECEK

Her bir cemaat vakfı tüzel kişiliği için ayrı bir yönetim kurulu seçimi yapılacak ve yönetim kurulu seçimleri beş yılda bir olacak. Cemaat vakfı yönetim kurulunun yedi üyeden oluşturulması esas olarak kabul edildi. Üye sayısı en fazla 11 olacak.

TÜK VATANDAŞLIĞI VE 6 AYLIK İKAMET ŞART

Seçmenlerin; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, on sekiz yaşını doldurması, vakfın bünyesinde bulunduğu cemaate mensup olması, seçim tarihi itibarıyla en az altı aydan beri seçim çevresinde ikamet etmesi şart olacak.

SEÇİLMEK İÇİN OKUR YAZAR OLMAK YETECEK

Seçileceklerde aranılan şartlar, seçmen şartlarına ek olarak okur yazar olmak ve belirtilen suçlardan mahkum olmaması gerekecek. Bir kişi en fazla üç cemaat vakfında yönetim kurulu üyesi olabilecek. Yönetim kurulunda birinci derece kan bağı olan en fazla iki kişi görev yapabilecek

167 CEMAAT VAKFI VAR

Türkiye’de 77 Rum, 54 Ermeni, 19 Musevi, 10 Süryani, 3 Keldani, 2 Bulgar ve Gürcü ile Maruni olmak üzere azınlıklara ait 167 cemaat vakfı bulunuyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN