CHP'li Deniz Demir'den iktidara seyyanen zam tepkisi: Türkiye Yüzyılı'nda vatandaşın kaderine yoksulluk düştü

CHP'li Deniz Demir'den iktidara seyyanen zam tepkisi: Türkiye Yüzyılı'nda vatandaşın kaderine yoksulluk düştü

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özgür Özel'in emekliler için yaptığı seyyanen 7 bin TL'lik zam çağrısını eleştirmesine tepki gösterdi. TÜİK'in açıkladığı rakamların artık ortaya çıkan sefalet tablosunu gizleyememediğini belirten Demir, "Övünerek anlattıkları Türkiye Yüzyılı'nda vatandaşın kaderine açlık ve yoksulluk düştü" ifadelerini kullandı.

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in emeklilere seyyanen 7 bin TL yapılması çağrısına verdiği “Onlar sadece istismar ve bozgunculuk peşinde koşuyor. Ne ülke ne millet ne de emeklilerimiz umurlarında” yanıtına ilişkin eleştirilerde bulundu.

'TÜRKİYE YÜZYILI'NDAN VATANDAŞIN KADERİNE YOKSULLUK DÜŞTÜ'

Bir ülkede gerçek verileri açıklamadıkça ve ekonomide güveni tesis etmedikçe sofralardaki yangını söndüremezsiniz diyen CHP’li Demir şöyle konuştu:

“Geldiğimiz noktada, TÜİK'in makyajlı rakamları bile artık ortaya çıkan sefalet tablosunu gizleyememekte. Bugün açıklanan rakamlara göre yaklaşık 1 milyon 700 bin vatandaşımız işsizlik ödeneği için başvuru yapmış ancak iktidar bu kişilerin yarısının bile talebini karşılayamamış, yaklaşık 1 milyon kişiyi kaderine terk etmiş; açlıkla, sefaletle baş başa bırakmıştır. Ekonomide pembe tablo çizenler, acaba bu tablodan utanırlar mı? 6 milyon hanenin yani 20 milyon vatandaşımızın sosyal yardım almadan yaşayamadığı bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Övünerek anlattıkları Türkiye Yüzyılı'nda vatandaşın kaderine açlık ve yoksulluk düştü.”

'EMEKLİ OLUNCA 3 KURUŞ VERİLİP KÖŞEYE ATILIYOR'

2015 yılında, Kemal Kılıçdaroğlu'nun projesi olan emekliye 1 maaş ikramiye vaadinin, 2018 yılında AK Parti tarafından her bayramda bin lira olarak uygulanmaya başlandığını hatırlatan Demir sözlerini şöyl4e sürdürdü:

“Şimdi emekliyi ne duruma getirdiğinizi rakamlarla ortaya koymak istiyorum. 2018 yılında 1 ekmek, 1 lira 25 kuruş iken bugün ekmeğin tanesi 10 liraya çıkmıştır. Yine aynı şekilde, 1 simit 1,5 lira iken bugün 15 lira olmuştur yani tam 10 katı. Peki, emekliye lütufmuş gibi sundunuz bin lira ne durumda derseniz? Yalnızca 3 bin lira oldu. Bunu da övünerek her yerde söylüyorsunuz ama ben size asıl utanmanız gereken rakamları söyledim. 7 bin liralık zammı emekliye çok görüyorsunuz "Kaynak yok." diyorsunuz ancak ben size kaynağı söylemek istiyorum: Sadece önümüzdeki üç yılda yap-işlet-devret projeleri için 672 milyar lira bütçe ayırdınız yani 16 milyon emekliyi değil, 5'li çeteyi tercih ettiniz. Emeklinin yaşadığı sorunlar bunlarla da sınırlı değil; memur, işçi, emekli bu ülkede artık ev sahibi olamıyor. Türkiye'de oturduğu konuta sahip olanların oranı son on yıldır düzenli olarak düşüyor. Eskiden memur, emekli ikramiyesiyle bir ev alabilirken şu an emekli ikramiyesiyle bir araba bile alamıyor. İşte, AK Parti'nin yarattığı emekli profili bu; yıllarca köle gibi çalıştırılan, buna karşılık ne ev ne araba sahibi olabilen, emekli olunca da üç kuruş verilerek köşeye atılan, görmezden gelinen milyonlarca insan. Emekliyi enflasyona ezdirdiniz, görmezden geldiniz, şimdi utanmadan kapılarına gidip oy istiyorsunuz ama bu millet sizden hesap soracak. Sırtından geçindiğiniz, emeklerini çaldığınız vatandaş sizi sırtından atacak.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN