CHP'li Taşçıer: Ülkeyi mülteci kampına dönüştürmeye AKP'nin hakkı yok

CHP'li Taşçıer: Ülkeyi mülteci kampına dönüştürmeye AKP'nin hakkı yok

CHP'li Taşcıer, kaçak göçmen sorununun tüm boyutlarıyla araştırılması için Meclis'e soru önergesi verdi. Taşçıer, ''Türkiye'yi dünyanın mülteci kampına dönüştürmeye ne AKP'nin ne de Avrupa ülkelerinin hakkı var. Avrupa'dan üç kuruş para almak için sınırlardaki düzensiz geçişleri görmezden gelmek, bu millete kötülükten başka bir şey değil. Göç akınına karşı önlemler almak bir zorunluluk'' dedi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, 3,6 milyonu aşan Suriyeli göçmenin yanı sıra Türkiye’deki sayısı bilinmeyen düzensiz göçmenler için TBMM'ye araştırma önergesi verdi.

Taşcıer, önergesinde, son günlerde Afganistan ve Pakistan’dan her gün binlerce düzensiz göçmenin Türkiye’ye giriş yaptığını, son olarak Niğde-Ankara karayolunda bir TIR’dan yüzlerce Afgan uyruklu göçmenin indiğine ilişkin videonun gündem olduğunu anımsattı. Taşcıer, “Türkiye’de sayıları kontrolsüz şekilde artan düzenli ve düzensiz göçmen varlığı, artık görmezden gelinemez bir sorun kaynağı haline gelmiştir” dedi.

Taşcıer, Türkiye’de bulunan milyonlarca göçmenle ilgili alınacak önlemlerin belirlenmesi, sınırlardan giriş yapan düzensiz göçmenlerin giriş yollarının ve bu yolların neden denetlenemediğinin tespit edilmesi, bölgede insan kaçakçılığının boyutlarının geldiği durumun incelenmesi ve beliren yeni Afgan göçmen dalgasının boyutlarının ve yaratacağı sonuçların belirlenmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi.

Taşçıer'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“TÜRKİYE’Yİ MÜLTECİ KAMPINA DÖNÜŞTÜRMEYE NE AKP NE AVRUPA’NIN HAKKI VAR”

“İçişleri Bakan Yardımcısı’nın Afganistan'dan Türkiye'ye kontrolsüz göç akını yaşandığı haberlerini yalandığı günün ertesinde, Niğde-Ankara karayolunun Gölbaşı mevkiinde bir TIR dolusu göçmenin videosunu paylaştı bir vatandaş. Bu gerçekten büyük bir skandaldır. Bakanlık alenen halka yalan söylüyor. Gazeteciler sınırda görüntülüyor girenleri, hatta röportaj yapıyorlar, ama Bakanlık ‘yok’ diyor. Ertesi güne sınırda da değil, Ankara yolunda görülüyor düzensiz göçmenler.

Gölbaşı ve Ankara'nın diğer ilçelerinde de çok yoğun bir göçmen nüfusu oluşmuş durumda. Türkiye'nin sınırları yol geçen hanına dönmüş ve buna göz yumuluyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Savaşlardan ve yoksulluktan kaçıp ülkemize sığınan mültecilere insan haklarına uygun imkanları sağlamak uluslararası hukukun bir gereği ve bunu yapmalıyız. Ancak Türkiye'yi dünyanın mülteci kampına dönüştürmeye ne AKP'nin ne de Avrupa ülkelerinin hakkı var.

Avrupa'dan üç kuruş para almak için sınırlardaki düzensiz geçişleri görmezden gelmek, bu millete kötülükten başka bir şey değil. Göç akınına karşı önlemler almak bir zorunluluk.”CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, kaçak göçmen sorununun tüm boyutlarıyla araştırılması amacıyla TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi. Taşcıer, “Türkiye'yi dünyanın mülteci kampına dönüştürmeye ne AKP'nin ne de Avrupa ülkelerinin hakkı var. Avrupa'dan üç kuruş para almak için sınırlardaki düzensiz geçişleri görmezden gelmek, bu millete kötülükten başka bir şey değil. Göç akınına karşı önlemler almak bir zorunluluk.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN