Back To Top
Çocuk kitabında cinsel istismar

Çocuk kitabında cinsel istismar

 - Son Güncelleme: 20.10.2018 Cumartesi 04:58
Çocuk kitabında cinsel istismar
- A +

‘Keloğlan Ak Ülke’ adlı kitapta, kız çocuğuna cinsel istismarı ifade eden satırların yer aldığı ortaya çıktı. Kabul edilemez skandalı sosyal medyada paylaşan aileler “Rezaleti nasıl fark etmezler” deyip yayınevine tepki gösterdi. Hedefe konulan şirket, yazarın 1995 yılında hayatını kaybettiğini söyledi. “Yuva ismini 10 yıl önce satın aldık. Kitapla ilgimiz yok” savunması yaptı.

Çocuklar için yazılan ‘Keloğlan Ak Ülkede’ kitabında erkek karakterinin, masal kahramanı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunması konusunun işlenmesi tepki çekti.

Çocuk kitabı olarak yazılan ‘Keloğlan Ak Ülke’ kitabında ‘Hızır’ adında bir karakterin masal kahramanı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmasına yer verildi. Duran Yılmaz imzasını taşıyan ‘Keloğlan Ak Ülke’ adlı çocuk kitabında “Hızır, baygın kızın üstüne, eğri büğrü dişlerini, çarpık suratını göstere göstere, şaşı gözleriyle baka baka yaklaştı. Baygın kızın ırzını lekeledi. Sonra oturdu, kızın baş ucuna. Onun ayılmasını bekledi. Kız ayılınca da: ‘Bunu ağabeyine söylersen gebe kalırsın’ diyerek birden yok oldu” Satıları büyük tepki çekti. Kitapta çocuk istismarına yer verilmesi sosyal medyada tepki çekti.

Kitapta istismarı gerçekleştiren kişinin birdenbire belirmesi, birdenbire yok olması ve adının Hızır olması ayrıca dikkat çekti. Kitapta şöyle ifadeler yer aldı: “Ağabeyi ava gittikten sonra bacısı bulaşıkları yıkadı. Bulaşık suyunu bir yarığa döktü. Masal bu ya, Hızır o pis surattı, ak sakallı, kocaman kafasıyla bulaşık suyunun döküldüğü yerden çıkmasın mı! Kız, karşısında bu pis suratlı adamı birden görünce bayıldı! Siz, ölen birisi dirildi mi sandınız şimdi? O durmadan dirilen şey, kötülüktür. İyilik, iyi insanlar tarafından yaratılır. Neyse dönelim Hızır’a. Hızır, baygın kızın üstüne, eğri büğrü dişlerini, çarpık suratını göstere göstere, şaşı gözleriyle baka baka yaklaştı. Baygın kızın ırzını lekeledi. Sonra oturdu, kızın baş ucuna. Onun ayılmasını bekledi. Kız ayılınca da ‘Bunu ağabeyine söylersen gebe kalırsın’ diyerek birden yok oldu.”

Kız ağabeyine olanları söylese çok iyiydi ya korkusundan söyleyemedi. Hızır da her gün gelerek ‘Seni ağabeyine söylerim’ diye korkutup onun koynuna giriyordu. Kız, memnun değildi ama yapabileceği bir şey de yoktu. Bir gün Hızır dedi ki “Artık sen benim karım oldun. Karnında bir erkek çocuğu var. Yakında doğacak. O doğunca ağabeyinin avdan döndüğü yola bırakacaksın. Avdan gelirken çocuğu bulacak, kucaklayıp getirecek. ‘Bacım al bu çocuğu, bir ninni söyle, ak sütün aksın emdir, büyütelim. İkiyken üç olalım, diyecek. İşte o zaman sen ‘Götürrrr! İstemem’ diyeceksin” ifadelerine yer verildi.

 

18-10/19/kitap1.jpg

 

18-10/19/kitap2.jpg

‘Yayınevini satın aldık ama kİtabı bİz basmadık’

Yuva Yayınları yetkilisi, Yuva ismini marka olarak 10 yıl önce satın aldıklarını, kendilerinin bu kitapla ilgilerinin olmadığını savundu. Yurtdışında yaşayan yazarın da 1995’te öldüğünü belirten yayınevi yetkilisi, ismini satın aldıktan sonra Yuva yayınlarının hiçbir kitabını basmadıklarını kaydetti.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN