DEVA Partisi'nden Kavcıoğlu'na 4 soru: Swap tabloları gereksizse...

DEVA Partisi'nden Kavcıoğlu'na 4 soru: Swap tabloları gereksizse...

DEVA Partili İbrahim Çanakçı, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun, ''Swapları çıkıyorlar kamu parasını çıkıyorlar, yani eksiye düşürmek için her şeyi çıkıyorlar. Dünyada böyle bir tanımlama yok'' sözlerine karşılık olarak, "Bu tablolar lüzumsuz ve yanlış ise bunları yayımlamaya niçin devam ediyorsunuz? Bu tablolar gerekli ve veriler doğru ise bunların kullanılmasının ve halka anlatılmasının nesinden rahatsızsınız?" diye sordu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, cuma günü yaptığı basın açıklamasında, "Swapları çıkıyorlar, kamu parasını çıkıyorlar, yani eksiye düşürmek için her şeyi çıkıyorlar. Dünyada böyle bir tanımlama yok" açıklamasında bulunmuştu.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanak, Merkez Bankası’nın net döviz pozisyonunun eksiye düştüğünün dile getirilmesini 'Dünyada brüt rezervlere bakılır' diyerek yanıtlayan Şahap Kavcıoğlu’na 4 swap sorusu yöneltti.

Çanakcı, yazılı açıklamasında Kavcıoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu dört soruyu sordu:

''1. Dünyada kendine ait 130 milyar doları hem de hiçbir sonuç elde etmeden gizlice satıp daha sonra sattığı dövizi borçlanan ve bu borçlardan oluşan brüt rezervlerle övünen kaç Merkez Bankası var?

2. Merkez Bankası her hafta bilanço yayınlıyor. Bilanço ‘net rezervler’ kalemini içeriyor. Merkez Bankası ayrıca ‘Uluslararası rezervler ve döviz likiditesi’ tablosu yayımlıyor. Bu tablo da swap verilerini içeriyor. Bu tabloların hazırlamasının ve kamuoyuyla paylaşılmasının teorik, pratik ve tarihi arka planını hiç merak ettiniz mi?

3. Bu tablolar lüzumsuz ve yanlış ise bunları yayımlamaya niçin devam ediyorsunuz? Bu tablolar gerekli ve veriler doğru ise bunların kullanılmasının ve halka anlatılmasının nesinden rahatsızsınız?

4. Ticari bankaların net döviz pozisyonları hesaplanırken bilanço dışı işlemleri dahil etmeleri zorunlu tutuluyor. Merkez Bankası’nın net döviz pozisyonunun bilanço dışına attığınız swaplar dahil edilerek hesaplanmasının nesini yanlış buluyorsunuz?''

NE OLMUŞTU?

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, cuma günü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldikten sonra basın açıklamasında bulunmuştu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kavcıoğlu, Merkez Bankası rezervlerine ve swaplara ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Ortalamanın üzerinde bir rezerv noktasına geldik. 7 aylık süreçte 35 milyar dolara yakın bir rezerv artışımız oldu. Ben arkadaşlardan bunun da tartışılmasını, konuşulmasını beklerim. Eksi rezervleri tartıştığımız gibi, bugün eksi ya da net rezerv, bu tartışmaların hiçbirinde yok. Swapları çıkıyorlar, kamu parasını çıkıyorlar, yani eksiye düşürmek için her şeyi çıkıyorlar. Dünyada böyle bir tanımlama yok.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN