Dijital ehliyet başvurusu nasıl yapılır? İşte gerekli belgeler

Dijital ehliyet başvurusu nasıl yapılır? İşte gerekli belgeler

Şirket, sürücü, denetim ya da servis kartlarından herhangi birine sahip olmak isteyen vatandaşlar, gerekli belgeleri hazırladıktan sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği sistemleri üzerinden dijital ehliyet başvurusunu kolaylıkla yapabiliyor. İşte, dijital ehliyet başvuru sayfası...

Sürücü kartı da denilen dijital ehliyet başvurusunu yapabilmek için öncelikle ön başvuru ve takograf kartı ödemesinin yapılmış olması gerekiyor. Sonrasında ise, gerekli belgeler tamamlanarak başvuru işlemleri tamamlanabiliyor.

SÜRÜCÜ KARTINA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Sürücü kartına başvuru yapabilmek için öncelikle vatandaşların takograf kartına sahip olması gerekmektedir. Eşya taşımacılığı, yolcu taşımacılığı ve uluslararası taşımacılık yapan sürücüler içinde SRC1/SRC2/SRC3/SRC4/SRC5 belgesine sahip olan sürücüler takograf kartı almak için başvuru yapabilir.

SAYISAL TAKOGRAF KARTI NASIL ALINIR?

Servis, sürücü/şirket olarak iş yaşamında bulunan kişiler sayısal takograf kartı almak için staum.tobb.org.tr internet adresi üzerinden ön başvuru yapabilirler. Ön başvurunun dijital ortamda yapılmasının ardından sürücüler, TOBB tarafından görevlendirilmiş ilgili odalara bizzat giderek gerekli belgeleri teslim ettikten sonra başvuru işlemlerini tamamlamak zorundadır. Bununla birlikte, başvuru işlemi yapacak olan sürücüler, ilgili odalara gitmeden önce belirtilen miktarı ödemiş olmalıdır.

KARTLAR NE KADAR SÜRE GEÇERLİ?

Denetim kartları için geçerlilik süresi iki yıl, servis kartları için bir yıl, sürücü ve şirket kartları için ise beş yıldır.

KARTLAR İÇİN BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADAR?

Şirket ve servis kartları için başvuru ücreti 400 TL, sürücü kartları için 130 TL'dir.

DİJİTAL EHLİYET BAŞVURUSU İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Dijital ehliyet başvurusu için, internet üzerinden ön başvuru yapılıp, takograf kartı ödemesi de yapıldıktan sonra, sürücüler, TOBB tarafından yetkilendirilen odalarda başvuru işlemlerini tamamlayabilecekler. Bunun için sürücüler;

• Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi

• Sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi

• Biyometrik fotoğraflarını yanlarında bulundurmak zorundadır.

SERVİS KARTI BAŞVURUSU İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Takograf kartı veya kartları ödemesini yapan ve ön başvuru işlemini tamamlayan sürücüler, görevlendirilen odalara gitmeden önce şu belgeleri yanlarında hazır bulundurmalıdırlar

• İmza Sirküleri fotokopisi ve aslı (Kontrol edilmesinin ardından aslı geri verilecektir.)

• Vekaletname fotokopisi ve aslı (Servis yetkilisinin adı imza sirkülerinde bulunmuyorsa vekaletname talep edilir)

• Oda Kayıt Belgesi aslı

• Vergi Levhası fotokopisi

• Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan Servis Yetki Belgesi’nin fotokopisi

• Başvuruyu imzalayacak kişinin Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve aslı

• Servis Kaşesi

DİJİTAL EHLİYET BAŞVURU EKRANI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN