Dikkat çeken iddia Meclis gündeminde: Depremzedeler misafirhanelerden çıkarılıyor

Dikkat çeken iddia Meclis gündeminde: Depremzedeler misafirhanelerden çıkarılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Yaman, kamu kurum ve kuruluşlara ait misafirhanelere yerleştirilen depremzedelerin herhangi bir gerekçe ve alternatif sunulmadan bu tesislerden çıkarılmak istendiği iddiası hakkında, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

CHP Sağlık ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Dr. Aylin Yaman, TBMM Başkanlığı’na İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Yaman, önergede, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden etkilenen vatandaşların, devlet tarafından yerleştirildikleri misafirhanelerden çıkarıldıklarını öne sürdü.

'ALTERNATİF SUNULMADAN TAHLİYE KARARI ÇIKARILDI'

Yaman, önerge ve gerekçelerinde şu ifadelere yer verdi:

“6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsılan Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde bulunan 10 kentimizde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş, binlercesi yaralanmış ve milyonlarcası da evsiz kalmıştır. Bölgede yaşayan yaklaşık 13 milyon vatandaşımız maddi ve manevi olarak büyük bir yıkıma uğramıştır. Bölgede yaşanan depremlerin ardından büyük bir halk sağlığı ve yanı sıra da barınma sorunu ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 2 milyon vatandaşımız bölgeden farklı illere göç etmiş, kalan yüz binlerce kişi ise geçici barınma tesislerinde hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Yaşanan felaketin ardından, çevre illere yerleştirilen depremzedelerin önemli bir kesimi, kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerde barınmak durumunda kalmıştır. Ancak, alınan karar gereğince misafirhanelerde ve sosyal tesislerde kalan depremzedelere, bir barınma alternatifi sunulmadan valilikler eliyle tahliye kararı çıkarıldığı kamuoyuna yansımıştır.

1-013.jpgCHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aylin Yaman

'YAŞAM HAKKI, ELVERİŞLİ KONUT HAKKINDAN AYRILAMAZ'

Yaşanan deprem felaketinin ortaya çıkardığı üzere yaşam hakkı, hiçbir şekilde elverişli konut hakkından ayrı değerlendirilemez. Devletin varoluş nedenlerinden ilki yaşam hakkının korunması ise deprem ve benzeri afetlere dirençli, yaşamaya uygun konut alanları ve kentler inşa etmek, bunları denetlemek ve yıpranan yapı stoklarını yenilemek de bir diğer görevidir. Farklı şehirlerde misafirhanelerde barınmak zorunda kalan ve eş zamanlı olarak hastanelerde tedavileri süren vatandaşların; tekrar deprem bölgesine gönderilmek istenmesi büyük kaygı yaratmıştır.”

'DEPREMZEDELER NEDEN MİSAFİRHANELERDEN ÇIKARILDI?'

CHP’li Yaman’ın Bakan Yerlikaya’ya yönelttiği soruları ise şöyle:
“Depremlerin üzerinden geçen 6 aylık sürenin ardından deprem bölgesinde hala barınma, gıda, su gibi en temel ihtiyaçlarına erişemeyen depremzedeler bulunmaktayken, farklı şehirlerde kamu kurum ve kuruluşlara ait misafirhanelere yerleştirilen depremzedelerin herhangi bir gerekçe ve alternatif sunulmadan bu tesislerden çıkarılmak istenmesinin sebebi nedir? Kamu kurum ve kuruşlarına ait misafirhanelerin yönetimlerine, depremzedelerin bu kurumlardan çıkarılmasıyla ilgili valilikler tarafından resmi bir yazı gönderilmiş midir? Gönderilmiş ise bu yazının gerekçeleri nedir? Bahse konu kamu kurumlarından çıkarılmak istenen depremzede vatandaşlarımızın sayısı tam olarak ne kadardır? Kendilerine deprem bölgesinde barınmaları için hangi olanaklar sağlanmıştır? Engelliler ve hastanede tedavileri devam eden vatandaşlarımız için valilikler tarafından ilave hangi önlemler alınmıştır?

'KİRA YARDIMLARINDA ENFLASYON GÖZETİLİYOR MU?'

Bugün itibarıyla kira yardımı almakta olan kaç depremzede vardır? Verilen kira yardımı miktarı aile başına ne kadardır ve bu yardımlar verilirken kira artışlarında yaşanan enflasyon oranı gözetilmekte midir? Kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerden çıkarılmak istenen depremzedelere de kira yardımı yapılması planlanmakta mıdır? Bu kapsamda ödeme yapılmış kaç aile vardır? Halen başka il ve ilçelerde bulunan sağlık kurumlarında tedavileri devam eden ve bu amaçla bahsi geçen kurumlarda konaklamak zorunda kalan depremzedelerin tedavileri bitmeden kurumlardan çıkarılmalarının gerekçesi nedir? Bu vatandaşlarımızın tedavilerinin deprem bölgesinde sürdürülmesi için her hangi bir hazırlık yapılmakta mıdır?”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN