DİSK: Taksim'in yasaklı olduğu son 1 Mayıs

DİSK, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle kutlamalara kapalı olan Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. Burada açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek kritik seçimleri hatırlatarak, "Biz biliyoruz ki bu 2023 1 Mayıs'ı Taksim'in yasaklı olduğu son 1 Mayıs olacak" ifadelerini kaydetti.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) ile birlikte bu yıl '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Maltepe'de, "Emek Bizim, Gelecek Bizim" mitingi ile kutlayacak.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Maltepe'deki miting öncesi Taksim'e gelerek Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. Çerkezoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'deki tüm emekçilerin 1 Mayıs'ını kutlarken, yılın 364 günü çalışan işçilerin 1 Mayıs'ta sisteme karşı çıkmak ve gelecek dünya düşlerini ifade etmek için meydanlarda buluştuğunu söyledi.

'TAKSİM'İN YASAKLI OLDUĞU SON 1 MAYIS'

Bu yıl 1 Mayıs'ı, Türkiye'de son derece tarihsel bir anda karşıladıklarını dile getiren Çerkezoğlu, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen iki büyük depremi ve 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı seçimlerini hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

"Hepinizin bildiği gibi 1 Mayıs meydanı Taksim Meydanı'dır. 1976 yılında, ölümsüz genel başkanımız Kemal Türkler'in öncülüğünde ilk kez bu meydanda 1 Mayıs, kitlesel biçimde kutlanmıştır ve o günden bugüne de 1 Mayıs meydanı Taksim Meydanı'dır. 1977'de onlarca arkadaşımızı kaybettik, yıllarca Taksim'in ve 1 Mayıs'ın özgürleştirilmesi mücadelesini verdik. Bugün yine 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı haksız ve hukuksuz biçimde işçi sınıfına kapalı. Biz biliyoruz ki bu 2023 1 Mayıs'ı Taksim'in yasaklı olduğu son 1 Mayıs olacak."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN