El konulan şirketin kasası boşaltılmış: TMSF'den Oktar'ın müritlerine 'kayıp 7 kilo altın' davası

El konulan şirketin kasası boşaltılmış: TMSF'den Oktar'ın müritlerine 'kayıp 7 kilo altın' davası

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, suç örgütü lideri Adnan Oktar’ın iki müridine alacak davası açtı. Davanın nedenini, grubun el konulan bir şirketinin kasasında olması gereken yedi kiloya yakın altının kayıp olması oluşturdu. Şirket bilançosunda görünmesine rağmen kasada bulunamayan 7 kilo altın için TMSF, 11,2 milyon liralık alacak davası açtı. Dava açılan isimler ise, örgütün firari konumdaki 30 yıllık üyeleri Oben Karatepe ile Tahsin Akkaş oldu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) 'örgüt yöneticiliği', 'cinsel istismar', 'eğitim hakkının engellenmesi', 'eziyet', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' ve 'kişisel verilerin kaydedilmesi' suçlarından toplamda 8 bin 658 yıl hapisle cezalandırılan Adnan Oktar’ın iki erkek müridine alacak davası açtı.

Davanın nedenini, grubun el konulan bir şirketinin kasasında olması gereken yedi kiloya yakın altının kayıp olması oluşturdu. Şirket bilançosunda görünmesine rağmen kasada bulunamayan altınlar için TMSF, 11,2 milyon liralık alacak davası açtı. halktv.com.tr'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, dava açılan isimler ise, örgütün firari konumdaki 30 yıllık üyeleri Oben Karatepe ile Tahsin Akkaş oldu.

Adnan Oktar Grubu’na yönelik beş yıl önce yapılan operasyonda, grubun 85 şirketine de kayyım atanmıştı. Kayyım atanan şirketler TMMSF denetimine geçti. Kayyım atanan şirketlerden biri de Haziran 2008’de kurulan Safinat İnşaat Yatırım AŞ oldu.

KASADA OLMASI GEREKEN ALTINLAR BULUNAMADI

Şirket yönetimine atanan Fon yöneticileri, ilk olarak şirketin bilançosunu çıkardı. Şirketin bilançosu, 7 kilo altının satın alındığını ortaya koydu. Ancak, anılan altınlar şirketin kasasında bulunamadı.

Bilançoda olmasına rağmen kasada bulunmayan altınların peşinde düşen Fon yöneticileri, şirketin iki yetkilisine ulaşmaya çalışsa da sonuç alamadı. Fon avukatı, geçen hafta, Safinat İnşaat’ın iki yetkilisi olan Oben Karatepe ile Tahsin Akkaş’a karşı alacak davası açtı.
Tahsin Akkaş, kayyım atanan şirketin müdürüydü.

TMSF: 11.2 MİLYONU ÖDESİNLER

İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davaya göre Fon, bu iki kişiden, faiz ve masraflar hariç, altınların güncel değeri olan 11 milyon 183 bin 388 liranın tahsil edilmesini istedi. Dava dilekçesine göre, aynı zamanda şirket müdürü olan Tahsin Akkaş’ın şirket kasasından da 323 bin TL para çektiği belirlendi. Fon avukatı, anılan paranın da faizi ile ödenmesini talep etti.

30 YILDIR ÖRGÜTÜN İÇİNDE OLAN İKİ İSİM DE FİRARİ

Fon’un alacak davası açtığı Tahsin Akkaş ve Oben Karatepe, 30 yılla yakın bir süreden beri örgütün içinde. Örgütün önemli isimleri arasında yer alan Karatepe ve Akkaş firari konumda. Akkaş’ın Almanya’da, Karatepe’nin ise ABD’de olduğu kaydediliyor. İki isim, 2018’deki operasyon öncesi yurtdışına çıktıkları için yargılamaları da mümkün olmadı. Çok sayıda, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlaması bulunan Akkaş ve Karatepe örgüt adına çalışmalarını sürdürüyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN