Evden çalışma modeli başarılı oldu mu? İşte çalışanların görüşü

Evden çalışma modeli başarılı oldu mu? İşte çalışanların görüşü

Pandemi dönemiyle birlikte hayatımıza giren 'evden çalışma' ya da 'uzaktan çalışma' modelinin çalışanlar tarafından tahmin edilenin aksine pek sevilmediği ortaya çıktı. Türkiye'de yapılan bir ankette, çalışanlar, seçme hakkı olsa yüzde 45'i evden, yüzde 55'i ofisten çalışmayı tercih edeceğini belirtti.

Koronavirüs salgınının ülkemizde görüldüğü 2020 yılının ilk aylardan beri evden çalışma modeline geçen firmalar, aşılamanın hızlanmasıyla ofise dönmeye başladı. Çalışanlar arasında yapılan son ankette, ofisten çalışmayı tercih edenlerin oranının yüksek çıkması dikkat çekti. Değişen yaşam biçimlerimizle birlikte hibrit çalışma modellerinin yaygınlaşacağı da en sık dile getirilen öngörülerden biri olmuştu.

gettyimages-1180387443.jpg

NE OFİS, NE EV; EN İYİSİ HİBRİT MODEL

Marketing Türkiye'de yer alan habere göre, kariyer sitesi 24 Saatte İş'in yaptığı ankete göre çalışanlar hibrit çalışma modelini çok sevdi. Katılımcıların yüzde 75'i hibrit çalışmadan memnun olduklarını belirtti.

Ankete katılanların yüzde 56'sı ofiste, yüzde 44'ü evden çalıştığını belirtti. Çalışma ortamı tercihi olarak sorulan "Ev mi, ofis mi?" sorusuna ankete katılanların yüzde 45'i ev derken, yüzde 55'i ofis yanıtını verdi. Ancak soruya esnek çalışma da girince yanıtlar değişti.

Çalışanlar sadece ev ya da ofiste çalışmak yerine esnek çalışmayı istediklerini belirtti. Katılımcıların yüzde 67'si ensek çalışma modelini tercih edeceklerini belirtirken, yüzde 33'ü sadece ev ya da sadece ofis yanıtını verdi.

media-south-bank-wework-web-70196.jpg

YALNIZ ÇALIŞMAYI SEVENLERİN ORANI DAHA YÜKSEK

"Esnek çalışma konusunda hangisi daha önemli?" sorusuna katılımcıların yüzde 44'ü "Çalıştığım yeri seçebilmek" yanıtını verirken, yüzde 56'sı "Çalıştığım zamanı seçebilmek" yanıtını verdi.

Katılımcıların yüzde 55'i yalnız bir ortamda çalışmayı sevdiğini belirtti. Yüzde 45'i ise kalabalık ortamda çalışmayı sevdiğini ifade etti.

"Çalışacağın saatleri seçmek ister misin?" sorusuna katılımcıların yüzde 85'i istediğini belirtirken, yüzde 15 fark etmez yanıtı verdi.

03hrcurdj8gwngi9sepkmqy-9-1618935283.png

DAHA FAZLA MAAŞ, KONFORDAN FERAGAT ETTİRİYOR

Ankete katılanların yüzde 75'i ofise gitmenin en büyük zorluğunun ise yolda geçirilen zaman olduğunu söyledi. Yüzde 25'i kalabalık iş ortamında çalışmanın zor olduğunu belirtti.

"Pandemi bitince full time ofisten çalışmak ister misin?" sorusuna katılımcıların yüzde 69'u evet yanıtını verirken, yüzde 31'i bu duruma alıştığını ve istemediğini ifade etti. Ancak ofiste çalışmak mı evde mi sorusuna maaş faktörü girince fikirler değişti.

Katılımcılara şu anda aldığı maaş hatırlatılarak iki seçenek sunuldu. Çalışanların yüzde 39'u "Evden çalışarak aynı maaşı almak" seçeneğini işaretlerken, yüzde 61'i "Ofise gidip yüzde 20 daha fazla maaş almayı" tercih etti.

"Maaşının saatlik ücret olarak ödenmesini ister misin?" sorusuna katılımcıların yüzde 67'si evet yanıtını verirken yüzde 33'ü bunu istemeyeceğini söyledi.

1596545218229-e47e3cb3-e95a-4dc5-a5ff-d841669361cb.jpg

EVDEN ÇALIŞMAKLA İLGİLİ ENDİŞE YOK

İlk kez evden çalışmayı deneyimleyen birçok çalışan "Çalışıp paramı alabilir miyim, evden çalışarak daha çok para harcıyorum elektrik faturası çabası, dikkat dağıtıcı çok öğe var, disiplin oluşturamamak, internet bağlantısı" gibi bazı endişeler de yaşadı.

"Evden çalışmak ile ilgili bir endişen var mı?" sorusuna ankete katılanların yüzde 76'sı yok yanıtını verirken, yüzde 24'ü bir endişesi olduğunu söyledi. Evden çalışmayı talep etme konusunda da bazı çalışanların endişe yaşadığı görüldü.

Katılımcıların yüzde 46'sı evden çalışma isteğini patronuna söyleme noktasında endişe yaşarken, yüzde 54'ü herhangi bir endişe yaşamadığını belirtti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN