Gazeteci Ağırel'den 'İBB araçları' tepkisi: Bu kamu zararının daniskasıdır

Gazeteci Ağırel'den 'İBB araçları' tepkisi: Bu kamu zararının daniskasıdır

Gazeteci Murat Ağırel, İBB tarafından 2011-2018 yılları arasından kiralanan araçları ve İBB Başkanı İmamoğlu tarafından İstanbul seçimlerinden sonra iade edildiklerini hatırlatarak söz konusu araçları teftiş kurulunun araştırdığını söyledi. Araç kayıtlarının tek tek incelendiğini belirten Ağırel, araçların kimlere tahsis edildiğinin belirlendiğini aktardı.

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, bugünkü köşe yazısında daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan araç kiralama işleri hakkında yazdığı yazılara atıfta bulundu ve bu konuyu tekrar ele aldığını yazdı.

İBB'de 2011-2018 yılları arasında 2 milyar 200 milyon liralık araç kiralandığını ve sadece Platform Turizm adlı şirketin bu yıllar arasında İBB'ye 1 milyar 352 milyon liralık araç kiralama işi yaptığı konusuyla ilgili yazdığını hatırlatan Ağırel, "İlgili şirket İBB ve İstanbul ilçe belediyeleri dahil olmak üzere toplam 1 milyar 642 milyon 146 bin liralık araç kiralama işi yapmış. Sadece İBB ile ise 1 milyar 352 milyon liralık iş yapmıştı.

'TEFTİŞ KURULU PEŞİNİ BIRAKMAMIŞ'

İstanbul seçimleri bittikten sonra Ekrem İmamoğlu araçları Yenikapı miting alanına dizmiş ve araçları iade etmişti. İşte o araçların peşini ben bırakmamıştım. Benim gibi teftiş kurulu da peşini bırakmamış. OGS-HGS ve GPRS kayıtları, tahsisler tüm engellemelere rağmen tek tek incelenmiş ve raporlaştırılmış.
Nihayet Ekrem İmamoğlu'nun iade ettiği ve 'israf' diye nitelendirdiği o araçların kimlere tahsis edildiği belirlenmiş" ifadelerini kullandı.

'VALİLİK İZİN TALEBİNE CEVAP VERMEDİ'

İBB tarafından 2018/586860 ihale kayıt numarası ile "2019 yılı Araç Kiralama Hizmet Alım İşi", kapsamında 138 milyon 757 bin TL ile ihaleyi alan Platform Turizm A.Ş.'ye 879 adet araç iade edildiğini aktaran Ağırel yazısında, iade edilen araçların markalarını sıraladı ve "Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın yaptığı çalışma neticesinde ortaya çıkan tabloya göre ('geçici-süresiz-nakil' şeklinde üç ayrı başlıkla) Cumhurbaşkanlığına 480 araç, AKP Genel Merkezine 8, AKP İl başkanlığına 62, Irak Devlet Başkanı'na 6, TBMM Başkanlığı'na 54, Okçular Vakfı'na 4, TÜGVA'ya 5 araç tahsis edilmiş" dedi. Ayrıca yapılan tespitler ile ilgili İstanbul Valiliği'nden izin istenildiğini ancak cevap verilmediğini de belirtti.

İade edilen araçlara ilişkin tespit edilen giderleri açıklayan Ağırel, 509 araca ilişkin kira bedeli 18 milyon TL, 599 adet araca ilişkin personel gideri 5.8 milyon TL, 434 adet araca ilişkin akaryakıt gideri 4.4 milyon TL, 302 adet araca ilişkin HGS-OGS/Köprü ve Otoyol Geçiş Ücreti 1.1 milyon TL, toplamda ise 29.4 milyon TL gider oluştuğunu söyledi.

'GİDERLER BELEDİYE BÜTÇESİNDEN KARŞILANMIŞ'

"Bakın Esenler Erok Spor (985 bin 997 TL), AKP Genel Merkezi, Genel Başkan Yardımcıları, İstanbul İl Başkanlığı ve Silivri İlçe Başkanlığı (2 milyon 225 bin TL), Türkiye Gençlik Vakfı ve Sıcak Yuva Vakfı (550 bin 308 TL) tarafından kullanılmak üzere toplam 87 adet araç mevzuata aykırı şekilde tahsis edilmiş ve bu araçlara ait toplam 3.7 milyon TL. Kira, sürücü, yakıt ve HGS-OGS gideri Belediye bütçesinden karşılanmış" diyen Ağırel sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu apaçık kamu zararıdır. Bu kamu zararının daniskasıdır. Bu rakamlar sadece tespit edilen bir kısmı.
Çünkü ulaşılamayan HGS-OGS'ler için Vakıflar Bankası Valide Sultan Şubesine ve Ziraat Bankası İkitelli Kurumsal şubeden bilgiler istenilmiş ancak yazılara cevap verilmemiş.

Toplamda 827 araç bu şekilde bizim paralarımızla iktidar yanlısı grup ve kurumlara kullandırılmış.
Benzinini biz koymuşuz masrafını biz ödemişiz ama Okçular Vakfı, Irak Devlet Başkanı, Sıcak Yuva Vakfı vs. binip gezmiş.
Bu anlayış sadece arabaya binen bir anlayış değil, milletin sırtına binip gezen de bir anlayıştır.
Ama unutmayın millet, sandık zamanı geldiğinde sırtına bineni de atmasını bilir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN