Gıda Mühendisleri Odası'ndan Ön Gözlem Raporu: Depremzedelere tarihi geçmiş gıda ürünleri dağıtmışlar

Gıda Mühendisleri Odası'ndan Ön Gözlem Raporu: Depremzedelere tarihi geçmiş gıda ürünleri dağıtmışlar

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Ön Gözlem Raporu"nu yayımladı. Raporda, afet bölgesinde koordinasyonsuzluk ve sorumlulukların yerine getirilmemesinden dolayı gıda yardımlarının geç ulaşması, yardım dağıtım alanlarında son tüketim tarihi geçmiş ürünlerle karşılaşıldığına yer vererek Kızılay yazısının bulunduğu kıyma konservesini örnek olarak gösterdi.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ilin etkilendiği 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, “6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Merkezli Depremler Ön Gözlem Raporu"nu yayımladı. Yıkımın yaşandığı 11 ildeki afet bölgesinde yapılan incelemelerin yer aldığı raporda, bölgede koordinasyonsuzluk ve sorumlulukların yerine getirilmemesi sebebiyle gıda yardımlarının geç ulaştığı, yardım dağıtım alanlarında son tüketim tarihi geçmiş ürünlerle karşılaşıldığı yer vererek Kızılay yazısının bulunduğu kıyma konservesini örnek olarak gösterdi.

“ALANDA STT VE TETT GEÇMİŞ ÜRÜNLERLE KARŞILAŞILMIŞTIR"

Koordinasyon sorununun vurgulandığı raporda, şu tespitler sıralandı:

"Soğuk zincir ile taşınması ve depolanması gereken ürünlerin bazı noktalarda havanın soğuk olması olumsuz riskleri görece azaltmış olsa da deprem alanlarında açıkta ve soğuk zincir kuralları takip edilmeden bulunduğu gözlenmiştir.

Bazı noktalarda sıcak yemek üretimleri başladıktan sonra alana ulaşan konserve vb. dayanıklı gıdalara ihtiyaç kalmadığı için bu ürünler âtıl durumda kalmıştır.

Alanda ve yardım dağıtım alanlarında STT ve TETT geçmiş ürünlerle karşılaşılmıştır. Bu, zaten bağışıklık ve sinir sistemleri zayıflamış olan depremzede ve yakınlarının, gıda zehirlenmesi ve gıda kaynaklı risklerle karşılaşmasına sebebiyet verebilecek bir durumdur."

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, son kullanma tarihi geçmiş gıda ürününe Kızılay yazısının bulunduğu kıyma konservesini örnek gösterdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN