Hapishaneler endeksinde de Avrupa birincisiyiz!

Hapishaneler endeksinde de Avrupa birincisiyiz!

Son yıllarda 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamasıyla haklarında işlem yapılan kişi sayısının artması akıllara “Türkiye hapishaneler endeksi'nde Avrupa'da hangi konumda?” sorusunu getirdi. Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre 'Cumhurbaşkanına hakaret' Türkiye'de en sık karşılaşılan suçlardan biri ve 2022 yılında 16 bin 753 kez işlem yapıldı. Türkiye Avrupa’da hapishanelerdeki mahpus sayısının ve oranının en yüksek olduğu ülke. Bir başka değişle Türkiye’de 100 bin kişiden 356’sı hapiste.

Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre 'Cumhurbaşkanına hakaret' Türkiye'de en sık karşılaşılan suçlardan biri ve 2022 yılında 16 bin 753 kez işlem yapıldı. Türkiye'de 16 yaşında bir genç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kampanya afişlerinden birine 'Hitler bıyığı çizdiği' gerekçesiyle tutuklandı.

AFP'nin Türk basınında çıkan haberlere dayandırarak geçtiği habere göre Mersin'de yaşayan lise öğrencisi, evinin yakınına asılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın posterine 'tükenmez kalemle Hitler bıyığı çizmek ve hakaret içeren yorumlar yazmakla' suçlanıyor. Habere göre güvenlik kameraları tarafından tespit edilen çocuk, ailesinin evinde gözaltına alındı. Çocuğun bıyığı çizdiğini kabul ettiği ancak afişte yer alan yorumları kendisinin yazdığı iddiasını reddettiği öğrenildi. Savcılık tarafından 'Cumhurbaşkanına hakaretle' suçlanan çocuk, Tarsus Çocuk Cezaevi'ne nakledildi.

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ SAYISI AB'NİN 3.4 KATI

Öte yandan Türkiye Avrupa’da hapishanelerdeki mahpus sayısının ve oranının en yüksek olduğu ülke. Türkiye’de 100 bin kişiden 356’sı hapishanelerde bulunuyor. Euronews'in aktardığına göre bu oran Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ise 106. Buna göre Türkiye’de hapishanelerdeki mahpus oranı AB’nin 3,4 katı.

2021 VERİSİNE GÖRE 298 BİN KİŞİ HAPİSHANELERDE

AB İstatistik Ofisi Eurostat’ın 2021 verilerine göre Türkiye’de hapishanelerdeki mahpus sayısı 298 bin. Bu sayı hem hükümlüleri hem tutuklu yargılananları kapsıyor. Bu da her 100 bin kişiden 356’sının ceza infaz kurumunda mahpus olduğunu gösteriyor. Buna izinliler de dahil. Türkiye bu alanda AB üyeleri, adaylar ve potansiyel üyeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Türkiye’ye en yakın ülkeler 100 binde 191 mahpus oranı ile Macaristan ve Polonya. AB’de en düşük oran ise 51 kişi ile Finlandiya ve 54 kişiyle Slovenya’da. AB üyesi olmayan İzlanda’da ise bu oran 100 binde 39 kişi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN