Hava kirliliği 8,1 milyon kişinin ölümünden sorumlu: Özellikle çocuklar risk altında

Hava kirliliği 8,1 milyon kişinin ölümünden sorumlu: Özellikle çocuklar risk altında

Dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Küresel Havanın Durumu, çarpıcı bir raporla hava kirliliğinin küresel çapta yarattığı yıkıcı tabloyu ortaya koydu. Raporun bulgularına göre, hava kirliliği 2021 yılında dünya genelinde 8,1 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Küresel Havanın Durumu, bugün yayınladığı çarpıcı raporla hava kirliliğinin küresel çapta yarattığı dehşet verici tabloyu gözler önüne serdi.. Raporda yer alan bulgulara göre, hava kirliliği 2021 yılında dünya genelinde 8,1 milyon kişinin ölümüne neden oldu.

Küresel Havanın Durumu'nun girişimiyle hazırlanan rapor, her ülke için hava kalitesini, sağlık düzeylerini ve eğilimleri kapsamlı bir şekilde analiz ediyor. Raporda yer alan veriler, hava kirliliğinin sadece ölümlere yol açmakla kalmadığını, aynı zamanda milyonlarca insanın kronik hastalıklarla boğuşmasına da neden olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

HAVA KİRLİLİĞİ, YETERSİZ BESLENMEDEN SONRA ÇOCUKLAR İÇİN İKİNCİ ÖNDE GELEN ÖLÜM NEDENİ

UNICEF ortaklığıyla ilk kez hazırlanan rapor, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, astım ve akciğer hastalıkları gibi sağlık etkileri nedeniyle 5 yaş altındaki çocukların özellikle savunmasız durumda olduğunun altını çizdi. Hava kirliliği hasarının çocuklarda anne karnında başladığına dikkat çeken raporda konuyla ilgili “2021'de hava kirliliğine maruz kalma, beş yaşın altındaki 700 binden fazla çocuğun ölümüyle ilişkilendirildi; bu da hava kirliliğini, yetersiz beslenmeden sonra bu yaş grubu için dünya çapında ölüm açısından ikinci önde gelen risk faktörü haline getirdi” denildi.

ÇOCUKLAR DAHA ÇOK EV İÇİ HAVA KİRLİLİĞİ SEBEBİYLE ÖLÜYOR

Hava kirliliğine bağlı çocuk ölümlerinin 500 bini, çoğunlukla Afrika ve Asya’da kapalı mekanlarda hava kirletici yakıtlarla yemek pişirmekten kaynaklanan ‘ev içi hava kirliliği’ ile bağlantılı olduğu ifade edildi. Raporda ayrıca dikkat çeken şu ifadelere yer verildi;

“Rapor, dünya çapında 200'den fazla ülke ve bölgeye ait verileri içeriyor; bu veriler, dünyadaki hemen hemen her insanın her gün sağlıksız seviyelerde hava kirliliği soluduğunu ve bunun da sağlık açısından geniş kapsamlı sonuçları olduğunu gösteriyor.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN