Hobi bahçesi olan o kişilere rekor ceza! Hem alan hem satan yanacak: 500 Bin TL cezası var

Hobi bahçesi olan o kişilere rekor ceza! Hem alan hem satan yanacak: 500 Bin TL cezası var

Son yıllarda hobi bahçelerinin sayısı artarken, hobi bahçesi olan o kişilere rekor ceza geldi. Uzman isim hobi bahçesi olanları uyarırken, hem alanın hem de satanın tehlikede olduğunu vurguladı. İşte detaylar…

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, vatandaşın tarım arazisi niteliğinde olan arazileri hobi bahçesi olarak almaması konusunda uyarıda bulundu. İmarsız ve tarım arazisi olan yerlerde her zaman bir sorun yaşandığını söyleyen Akçam, “Vatandaş burada tarım arazisine yapılan hobi bahçelerine çok talepte bulunmasın” dedi.

Ankara’nın 25 ilçesinde hobi bahçesi projesi yapan kişi ve firmaların çok fazla olduğunu belirten Akçam, “Yapılaşmamız her gün daha da çarpıklaşmaya doğru gidiyor. Hobi bahçelerinin planlı, projeli, vatandaşların hiçbir sorun yaşamayacağı şekilde yapılması, tabii ki vatandaşın bu hayattan geri kalmaması için güzel olur. Fakat Ankara genelinde ve özellikle 10 ilçesinde yaklaşık 5-6 yıldır çok yoğun bir şekilde çarpık yapılaşma bakımından sorunlar yaşanıyor ve ortaya bir görüntü kirliliği çıkıyor” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ MAĞDUR OLUYOR

Vatandaşın hobi bahçesi olarak aldığı bahçelerde altyapı, su, elektrik gibi ihtiyaçlarını karşılayacakları bir imkan olmadığını belirten Akçam, “Ortada bir mağduriyet söz konusu. Yine bu şekilde suyu, elektriği vesairesi olan yerlerde de ciddi anlamda çarpık bir yapılaşma ve görüntü bozukluğu var. Bununla ilgili olarak da biz Emlakçılar Odası olarak ilgili kurumlara, yerel yönetimlere, belediyelere, yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na farklı başvurularda bulunduk. Hem sözlü hem de yazılı olarak talepler oluşturduk” şeklinde konuştu.

hobi-bahcesi-1.jpg

SATANA DA ALANA DA CEZA GELİYOR

Bu süreçte hobi bahçelerinin imalatının sürdüğünü ve bu konuda ciddi cezaların kesildiğini açıklayan Akçam, “Bu işi yapan kişilere ceza gelse de sonrasında hobi bahçesini alan vatandaşlara da il müdürlüklerinden, yerel yönetimlerden cezalar geliyor. Bu cezalar da vatandaşların canını yakıyor. Cezanın geleceğini bilerek alınan bir hobi bahçesi alan da olur tabii ama cezadan haberi olmadan alan kişiler de mevcut. Dolayısıyla burada vatandaşın bir mağduriyeti söz konusu.

Projelere yönelik de yasal çerçevede düzenleme yapılması gerektiğini söylüyoruz. Yine bundan sonraki süreçlerde de tek tip proje kapsamında bir alt yapı yapılarak, hobi bahçesinin hiçbir eksiği kalmadan insanların orada zamanını geçireceği bir proje yapılması gerektiğini söylüyoruz. İnşallah bu noktada da yetkililer bizlerin sesini duyar ve bu çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için adımlar atar diye düşünüyorum” diye konuştu.

hobi-bahcesi-2.jpg

CEZALAR 500 BİN LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

Verimli tarım arazileri üzerine kurulan hobi bahçeleri ile ilgili para cezası uygulamasını hatırlatarak, vatandaşın hem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden hem de ilgili yerel yönetimlerden ceza aldığını belirten Akçam, “Bu cezalar da hobi bahçesinin arsa niteliğinde olmayıp, tarım arazisi niteliğinde olmasından kaynaklı olarak geliyor. Bu cezalar 100 bin lira ile 500 bin lira arasında değişiyor. Vatandaşların bu cezalara yönelik itirazları da oluyor tabii ama tarım arazisinde herhangi bir yapıya izni verilmediği için vatandaşlara ciddi cezalar veriliyor. Onun için hobi bahçesi almak isteyen vatandaşlara öncelikle bu tür cezalarla karşılaşabileceklerini hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Vatandaşların ise hobi bahçesi diye aldıkları arazilerin imara açık olup olmadığına bakmalarının önemli olduğunun altını çizen Akçam, “İmarlı olan arazilerde biraz önce bahsettiğimiz cezalar yaşanmaz. Fakat imarsız ve tarım arazisi olan yerlerde de her zaman bir sorun yaşanır. Vatandaş burada tarım arazisine yapılan hobi bahçelerine çok talepte bulunmasın. İmarlı olan yerleri de diledikleri gibi satın alabilirler. Fakat tarım arazilerini hobi bahçesi olarak satan, reklamını yapan, projeyi farklı şekilde anlatan art niyetli insanlar da var” diyerek sözlerini noktaladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN