HSK adaylarının özgeçmiş notları şaşırttı: Erdoğan'ın elinden plaket aldım

HSK adaylarının özgeçmiş notları şaşırttı: Erdoğan'ın elinden plaket aldım

TBMM'nin seçeceği 7 HSK üyeliğine 118 kişi başvururken, adayların özgeçmişlerine düştükleri notlar dikkat çekti. Adaylar tarafından parti yöneticileri, vekiller, Cumhurbaşkanlığı görevlileri, hatta MİT yöneticisi referans gösterilirken, 'Cumhurbaşkanının elinden plaket aldım', 'AK Parti'nin kapatma davasında müdahil olarak katılma talebinde bulundum', '15 Temmuz darbe girişimi soruşturmalarında aktif rol alıp, iddianameler hazırladım' gibi özgeçmiş notları dikkat çekti.

Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından seçilecek 7 Hakim ve Savcılar Kurulu üyesini belirlemek için ilk toplantısını yaptı. 22 Nisan 2021’de son bulan müracaatlara göre 7 HSK üyeliği için 51 Yargıtay üyesi, 10 Danıştay üyesi, 14 yüksek öğretim üyesi, 43 avukat olmak üzere toplam 118 aday adayı başvuruda bulunurken adayların özgeçmişlerine düştüğü notlar şaşırttı.

Yapılan başvurularda 'Cumhurbaşkanının elinden plaket aldım', 'AK Parti'nin kapatma davasında müdahil olarak katılma talebinde bulundum', '15 Temmuz darbe girişimi soruşturmalarında aktif rol alıp, iddianameler hazırladım' gibi siyasi kimliklere yapılan vurgular dikkat çekti.

Anayasaya göre 3 üye Yargıtay, 1 üye Danıştay, üç üye ise yüksek öğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından seçilecek.

KARMA KOMİSYONDA BİR İLK

Karma Komisyon ilk kez aday belirleyeceği için yapacağı tüm işlemler bir teamül oluşturacak. Meclis'te bu konuda ilk defa seçim yapılacak. Adayların belirlenmesi için 5 kişiden oluşan bir alt komisyon kuruldu. Alt komisyona, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ile CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç seçildi. Alt Komisyon aday adaylarının ilan duyurusunda öngörülen başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıklarını tespit edecek, seçim evrakının hazırlanması çalışmalarını yürütecek. Hazırlanan rapor bayram sonrası 17 Mayıs’ta Komisyon Başkanlığına sunulmuş olacak. 

Adayların Meclis Başkanlığına sunduğu özgeçmişler içerisinde AK Parti üyeliği, milletvekili, belediye başkan aday adaylığı notlarının yanı sıra, FETÖ ile verilen mücadeleye dönük örnekler, başkanlık sisteminin savunulması için yapılan çalışmalara dair ifadeler dikkat çekti. Bazı aday adayları arasında AK Partili milletvekillerini, genel başkan yardımcılarını, MİT yöneticisini referans gösterenler bile oldu.

YARGITAY ÜYELERİ FETÖ SORUŞTURMALARI İLE 'TANITIM' YAPTI

HSK üyeliği için Yargıtay’dan başvuran çok sayıda aday adayı özgeçmişlerinde Yargıda Birlik Platformu ("Fetullahçı Terör Örgütü'nün yargıdaki etkisini kırmak ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği seçimlerinde başarılı olmak" amacıyla 2014'te kurulan, 10 bini aşkın üyesi bulunan dernek) üyesi/yöneticisi olduğunun altını çizdi. Bu aday adaylarının özgeçmişlerinde, “15 Temmuz hain darbe girişimi soruşturmalarının koordinatörlüğünü yerine getirmiştir”, “2014 tarihinde HSYK seçimlerini kazanan ve yargıdaki FETÖ/PDY yapılanmasına karşı oluşturulan Yargıda Birlik Platformunun kurucularındanım”, “17 Aralık, 25 Aralık 2013 tarihinde yargı darbesini gerçekleştiren hakim ve savcılar hakkında; Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara Fikret Seçen başta olmak üzere FETÖ terör örgütünün önde gelen isimleri hakkında soruşturmalar yürüttüm", “15 Temmuz Darbe girişiminde ilk gözaltı talimatını verdim”, “15 Temmuz darbe girişimi soruşturmalarında aktif rol alıp, iddianameler hazırladım” gibi bilgiler paylaştı.

'BABAM TRT KÜRDİ’DE PROGRAM YAPTI'

Avukatlığının yanı sıra 'hafız' olduğunu da belirten aday adayı bir avukat, babasının emekli müftü olduğunu, TRT Kürdi’de Zazaca program yaptığını anlattı. MHP üyesi olduğunun altını çizen bir başka avukat da FETÖ ile irtibatlı-iltisaklı olan kurumlara kayyım olarak atandığının altını çizdi, kayyım görevi boyunca FETÖ’ye ait gayrimenkullerin dava yoluyla devlete geçirilmesi için yaptığı çalışmaları anlattı.

'CUMHURBAŞKANININ ELİNDEN PLAKET ALDIM'

Başkanlık sistemini destekleyen birçok makalesinin gazetelerde yayınlandığını anlatan bir avukat, Charlie Hebdo karikatürüne hassasiyet gösterip ilk yasağı mahkeme kararıyla aldığının altını çizdi. Yerel Yönetimler konulu bir akademide Türkiye ikincisi olduğunu belirten aynı aday adayı özgeçmişine, “Sayın Cumhurbaşkanımızdan plaket alarak beraberlerinde ödül olarak yurt dışı gezisine iştirak etme hakkı kazandım” notu düştü.

'BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINDAN DOLAYI HAK İHLALLERİNE MARUZ KALMIŞ BİRİSİYİM'

Hukukçu Kadınlar Derneği, KADEM gibi sivil toplum örgütlerine üye olduğunu belirten bir avukat ise ayrıca “Milli Talebe Birliği ve Ensar Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti'nin toplantılarına öğrencilik yıllarımda ve sonrasında uzun yıllar iştirak ettim” diyerek geçmiş yıllardaki çalışmalarını anlattı. AK Parti iktidarından önce Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine ait raporlamalar yaptığını belirten aynı avukat, 2010 yılında Danıştay’da TBB aleyhine Avukatların Başörtülü olarak duruşmalara katılabilmeleri için açtığı davayı kazandığını belirtti, “Bu tarihten itibaren Türkiye’deki başörtülü avukatlar duruşmalara başörtülü olarak katılabiliyoruz. Bu dava Türkiye’de başörtü  alanında kazanılan ilk dava niteliğindedir. Ak Parti iktidarının yargı alanında yaptığı reformlar davanın kazanılmasında elbette büyük katkı sağlamıştır. Türkiye’de uzun yıllar başörtüsü yasağından dolayı hak ihlallerine maruz kalmış birisiyim. 28 Şubat darbesi döneminde başörtümü açmamam nedeniyle İstanbul Barosu tarafından disiplin takibi ve baskılara maruz kaldım. Başörtüsü mağduru öğrenci ve çalışanların haklarının iadesi için 28 Şubat darbe döneminde ücretsiz avukatlıklarını yaptım” dedi.

'AK PARTİ KAPATMA DAVASINDA MÜDAHİL OLARAK KATILMA TALEBİNDE BULUNDUM'

HSK adayı imam hatip lisesi bir avukat özgeçmişinde daha önce imamlık da yaptığı notunu düşerken, ayrıca AK Parti’nin kapatma davasında "millet adına müdahil olarak katılma talebinde bulunan 5 kişiden biri" olduğunu belirtti.

'HALKIN ADALET DUYGUSUNUN DERİNLEŞMESİNE KATKIDA BULUNDUM'

HSK üyeliği için başvuran avukatların büyük kısmı özgeçmişlerinde özellikle üyesi oldukları derneklerin adını verdi. Bir aday adayı, yerel ve görsel medyayı etkin kullanmak için yaptığı bir televizyon yayınının ilgiyle takip edildiğini belirterek, “Hukuk programı yaparak halkımızın hak ve adalet ekseninde düşünce dünyasının derinleşmesine katkıda bulunmaya çalıştım” dedi.  

REFERANSLARDA AK PARTİLİ VEKİL DE MİT YÖNETİCİSİ DE VAR

HSK üyeliği için aday adayı olan avukatlar arasında bazı adaylar özgeçmişlerinde özellikle AK Parti ile ilişkilerine vurgu yaptı. AK Parti’den milletvekili ve belediye başkanlığı için aday olduğunu seçim tarihlerini vererek belirten avukatlar dikkat çekerken AK Parti milletvekilleri ve genel başkan yardımcılarını referans gösteren isimler oldu. Referanslarda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Milletvekilleri Ali Özkaya, Mustafa Aslan, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Kireççi gibi isimler yer alırken bir avukat ayrıca MİT Başkan Yardımcısını referans gösterdi. Bazı özgeçmişlerde İstanbul 2. Barosu kurucu üyeliği vurguları da dikkat çekti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN