İBB başkan adayı Murat Kurum: Anketlerde biz öndeyiz

İBB başkan adayı Murat Kurum: Anketlerde biz öndeyiz

Cumhur İttifakı'nın İBB başkan adayı Murat Kurum, seçime ilişkin yaptırdıkları anketlerle ilgili "Dün bir araştırma daha aldık ve biz öne geçmiş durumdayız. Anketler bunu söylüyor" dedi.

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Murat Kurum, CNN Türk'te katıldığı "Yerel Seçim Özel" programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçim çalışmaları sırasında sokaktan aldığı tepkilerin sorulması üzerine Kurum, 16 gündür on binlerce İstanbulluyla bir araya geldiğini, hiçbir olumsuz tepki almadığını, herkesle kucaklaştığını söyledi.

Kurum, sokaktan aldıkları tepkiyi mayıs seçimlerinde de gördüklerini belirterek "Mayıs seçimlerinin daha da üzerinde bir motivasyon var ve gerçekten kırılmışlar. Yani 5 sene yok sayılmaktan, çile çekmekten, endişe içerisinde yaşamaktan yorulmuşlar, büyük bir motivasyonla 31 Mart'a hazırlanıyorlar. Bunu da gittiğimiz her yerde coşkuyla görüyoruz. Belki dertleri, sıkıntıları da var ama emin olun onları unutup, 'Biz 31 Mart'ta artık liyakatli, becerikli, İstanbul'la ilgilenen bir yönetimi istiyoruz' diye bu beklentiyi İstanbullu kardeşlerimizde net bir şekilde görüyoruz." diye konuştu.

'GÜNDEMİMİZ SADECE İSTANBUL OLACAK'

Kurum, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu Toplantısı"na yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

"İstanbulluların gündeminde olmayan konularla ilgilenmeyeceğiz, polemiklerin içerisinde olmayacağız ve bu tutumu bu kampanya sürecinde, bundan sonra hep sergileyeceğiz. Başkanlık sürecinde de sadece İstanbul'a odaklanacağız. Kampanyamızın ismi 'Şimdi İstanbul sadece İstanbul'. Neden şimdi İstanbul? 25 yıllık birikimimizi, tecrübemizi, yaptığımız işleri ve liyakatli ekibimizle birlikte 'Şimdi İstanbul' diyoruz, 'Sadece İstanbul'a odaklanacağız' diyoruz ve 'Gündemimiz sadece İstanbul olacak' diyoruz. Yarı zamanlı belediyecilik yapan, boş zamanlarında belediyeye uğrayan bir yönetimden açıkçası bizi takdir etmesini beklemiyoruz. Bizi milletimiz takdir edecektir. 31 Mart akşamı sabretsinler, milletimiz sandıkta gereken cevabı verecektir."

'SÖZ VERDİYSEK TUTARIZ'

Ahmet Hakan'ın, vaatleriyle ilgili olarak "Biz hesap soracak mıyız yaptın, yapamadın?" sorusu üzerine Kurum, şunları kaydetti:

"Soracaksınız. Şunu da iddia ediyorum, bu taahhüt ettiğim işleri yapamazsam bir daha İBB başkanlığına aday olmak da istemiyorum. Bugüne kadar verdiği sözleri tutan bir kişiyim. Elazığ'da, Malatya'da, Bartın'da, Rize'de, Giresun'da milletimize bir söz verdik. Sellerde, depremlerde, yangınlarda sözümüzü tuttuk. Gittik en son 6 Şubat'ta 11 ilimizde 50 bin canımızı, kardeşimizi yitirdiğimiz depremde depremzede kardeşlerimize söz verdik. Ve 3 ayda - dünyada eşi benzeri yok - Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde topyekun bir çalışma anlayışıyla 3 ayda 180 bin konutun inşasına başladık. Biz söz verdiysek sözünü tutan insanlar olduk. Hep milletimizin o zor gününde yanında olduk."

Kurum, İstanbul'un nüfusuna yönelik bir çalışmaları olup olmadığının sorulması üzerine, "İstanbul'un 16 milyon nüfusunun aslında büyümesini istemiyoruz. Yerleşik olarak nüfusun artmasını istemiyoruz. İstanbul'u bir bütün halinde değerlendirmemiz gerekir. Hatta Marmara bütününde bu konuyu ele alacağız. İstanbul'un nüfusu sabit kalsın istiyoruz. Ama bu sabit kalırken de İstanbul'a gelen turist sayısı işte 18 milyon bu yıl daha fazla gelsin, rahat etsinler, esnafımız daha çok kazansın, buradaki hareketlilik daha fazla olsun istiyoruz" dedi.

'İSTANBUL'U AFETE DİRENÇLİ HALE GETİRECEĞİZ'

Ahmet Hakan'ın, depreme yönelik en inandırıcı projeleri kim sunarsa ona oy vereceğini söylemesi üzerine Kurum, "Bunu söylerken şuna bakmayacak mısınız Ahmet Bey, verdiği sözleri tutuyor mu, tutmuyor mu? Buna da bakmak gerektiğini düşünüyorum" dedi.

İstanbul'da yapılması planlanan 650 bin konutla ilgili konuşan Kurum, "İstanbul'umuz bir deprem şehri. Olası bir depremde buradaki 7,5 milyon konutun 1,5 milyonunun riskli olduğunu, acil olarak da dönüşmesi gereken 600 bin konut olduğunu bilim insanlarımız söylüyor" diye konuştu.

Kurum, 6 Şubat'taki depremleri hatırlatarak, olası bir depremi İstanbul'un hazır olarak beklemesi gerektiğini kaydetti.

Yapılacak 650 bin konutun planlamasıyla ilgili de Kurum, "115 bin konut yapacağız dediler, yaptıkları sadece yüzde 5'i. Ben 650 bin konut yapacağım ve sözünü tutan bir kişi olarak söylüyorum bunu. 1 Nisan sabahı İstanbul'un 39 ilçesinde bu anlayışla çalışacağız. Bu motivasyonla vatandaşımızla el ele vereceğiz ve İstanbul'u afetlere karşı dirençli hale getireceğiz. İstiyoruz ki tek bir riskli yapı kalmasın, annelerimiz, babalarımız, evlatlarımız acı çekmesin." dedi.

'ANKETLERDE ÖNDEYİZ'

Anket yaptırıp yaptırmadığının sorulması üzerine de Kurum, "İlk adaylığımız açıklandığında o büyük teveccühü ve beklentiyi karşıladığımızı da yapmış olduğumuz anketle ölçmüştük. İlk başladığımızda rakibimiz bizden 1,5 puan öndeydi. Dün bir araştırma daha aldık ve ki sahada da bunu net bir şekilde gördüm, biz öne geçmiş durumdayız. Anketler bunu söylüyor. Tabii ki ittifaklar daha netleşmedi. Partilerin hangi adayı çıkaracağı, çıkarıp çıkarmayacağı belirlenmedi ama biz çok güzel gidiyoruz. Şu an öndeyiz ama rehavete kapılmayacağız. 31 Mart akşamına kadar teşkilatlarımızla çok büyük bir uyum içerisinde çalışıyoruz. Vatandaşımıza projelerimizi, hayallerimizi, İstanbul vizyonunu anlatıyoruz ve bu motivasyonla da 31 Mart gecesine kadar sahada olacağız, çalışacağız, koşturacağız." diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN