CHP'den Mavi Marmara teklifi: İsrail'le yapılan anlaşma iptal edilsin

CHP'den Mavi Marmara teklifi: İsrail'le yapılan anlaşma iptal edilsin

CHP, Filistin halkıyla somut dayanışma gösterilmesi amacıyla, Mavi Marmara saldırısında, Türkiye’nin tüm haklarından vazgeçtiğine ilişkin anlaşmanın iptal edilmesini istedi. Yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

İsrail’in artırarak sürdürdüğü şiddet politikalarına karşı Filistin halkıyla somut dayanışma gösterilmesi amacıyla CHP, 20 milyon dolar tazminat karşılığı imzalanan anlaşmanın iptali için TBMM Başkanlığı'na yasa teklifi sundu.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifiyle, Mavi Marmara saldırısına ilişkin Türkiye’nin 20 milyon dolar karşılığında tüm haklarından vazgeçtiğine ilişkin anlaşmanın iptalini talep ediyor.

Teklifin gerekçesi şöyle: 

“6 Mayıs’ta Şeyh Cerrah Mahallesi’nde bazı Filistinlilerin yerlerinden edilmesiyle başlayan gerginlik, İsrail güvenlik güçlerinin ilerleyen günlerde; Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinli Müslümanlara biber gazı ve plastik mermilerle saldırmasıyla ciddi bir boyut kazandı. İlerleyen günlerde İsrail’in saldırılarıyla Gazze Şeridi’nde ve Batı Şeria’da 58’i çocuk 200’ü aşkın Filistinli öldürülmüştür. Saldırılarını artırarak devam ettiren İsrail, Gazze’de Associated Press ve El-Cezire gibi uluslararası basın kuruluşlarının da bulunduğu bir binayı bombalayarak sivillere yönelik sürdürdüğü suçlarına bir yenisini eklemiştir.”

Gerekçedeki yer alan başlıklar:

"TBMM ORTAK BİLDİRİNİN ARKASINDA OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZMELİ: Bu süreç içinde dünyanın çeşitli ülkelerinden İsrail’e yönelik destekler gelmiş olsa da Türkiye’de tüm siyasi partiler İsrail’in karşısında Filistin’in yanında pozisyon almıştır. Bu çerçevede TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un ilk imzacısı olduğu ve beş siyasi parti grubunun da katıldığı ortak bir bildiriyle İsrail’in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesi gerektiği çağrısında bulunulmuştur. Bu çerçevede Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin; bu bildirinin arkasında ve Filistin halkının yanında olduğunun altını çizecek biçimde yeni tedbirler alması gerekmektedir.

FİLİSTİN HALKIYLA SOMUT DAYANIŞMA ÇAĞRISI: Filistin Devleti’nin yanında olduğumuzu ve Filistin halkıyla dayanışma içinde bulunduğumuzu somut bir biçimde ortaya koymak için, hem 17 Ağustos 2016 tarihinde Dışişleri Komisyonu’nda görüşülürken hem de daha sonra, büyük bir aceleyle TBMM Genel Kurulu’nda yasalaşırken kamuoyunun tepkisini çeken 6743 sayılı Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun’un iptal edilmesini teklif ediyoruz.

ANLAŞMA ONUR KIRICI: Uluslararası sularda 9 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği Mavi Marmara saldırısından sonra Hükümetin, İsrail’le ilişkileri normalleştirmek için öne sürdüğü şartların hiçbirisi karşılanmamıştır. İsrail’in özür dileyip dilemediği belirsizdir, Gazze ablukası kaldırılmak bir yana daha da sıkılaştırılmıştır. Tazminat ise hem veriliş usulü hem de miktarı bakımından Mavi Marmara kurbanları ve ülkemiz için onur kırıcıdır.

‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM’ VURGUSU: Söz konusu kanun tasarısı Dışişleri Komisyonu’nda ve TBMM Genel Kurulu’nda görüşülürken İsrail ile yapılan anlaşmanın Türkiye Cumhuriyeti için aşağılayıcı olduğu ve kabul edilemez hükümler içerdiği muhalefet partileri tarafından vurgulanmıştır. Bütün dünyanın tanıklık ettiği İsrail’in Filistinlilere karşı artarak devam eden zalimane tutumu söz konusu kanuna karşı yapılan itirazların haklılığını bir kez daha ortaya koymaktadır. Orta Doğu Barış Süreci’nde Türkiye’nin ilkeli durarak olumlu ve yapıcı bir rol oynayacağını ve iki devletli bir çözümün zaruri olduğu görüşümüzü tekrar hatırlatarak, Filistin halkının yanında durduğumuzu bir kez daha vurgulamak amacıyla 6743 sayılı Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun’un iptal edilmesini talep ediyoruz.”

Ne olmuştu: 

31 Mayıs 2010'da Mavi Marmara gemisinin öncülük ettiği 5 gemilik filo, uluslararası sularda İsrail’in baskınına uğradı. İsrail askerlerinin insani yardım malzemesi taşıyan gemilere yaptığı saldırıda 10 yardım gönüllüsü hayatını kaybetti.

Olay günü sabahın erken saatlerinde, 6 uluslararası sivil toplum kuruluşunun organize ettiği 6 bin tonluk insani yardım, İsrail ablukası altındaki Gazze yolundaydı. 5 gemilik filo, insani yardımla birlikte 750 yardım gönüllüsünü de taşıyordu. 37 ülkeden gelen gönüllüler arasında milletvekilleri, gazeteciler, sanatçılar ve Nobel Barış ödüllü aktivistler de vardı. Ancak Mavi Marmara gemisi öncülüğündeki 5 yardım gemisi uluslararası sularda İsrail askerlerinin baskınına uğradı. Gemi, 7 Ağustos 2010 tarihine kadar Aşhod Limanı'nda alıkonuldu. İçindekiler ise sınır dışı edilip Türkiye'ye gönderildi.

Olayın üzerinden 6 yıl geçtikten sonra 19 Ağustos 2016 gecesi sabaha karşı TBMM'de bir yasa benimsendi. Yasa, 12 gün sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanıp yürürlüğe girdi. İsrail ile bir anlaşma yapılmış, bu ülkenin Mavi Marmara mağdurları için 20 milyon dolar tazminat ödemesi kabul edilmişti. Türkiye'de ise İsrail aleyhine açılan tüm davalar ile İsrailli komutanlar hakkındaki davanın düşmesi sağlanmıştı. Daha sonra bu olay nedeniyle İsrail aleyhinde dava açılsa da tazminatlar Türkiye tarafından karşılanacaktı. 

Son günlerde yaşanan İsrail'in Gazze saldırılarından sonra ise bugün (19 Mayıs) CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu ve Mavi Marmara saldırısına ilişkin Türkiye’nin 20 milyon dolar karşılığında tüm haklarından vazgeçtiğine ilişkin anlaşmanın iptalini talep etti.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (11)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
11 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN