İstanbul'da evi ve arsası bulunanlar dikkat! Bu karar sizi ilgilendiriyor: Bir anda evsiz barksız kalabilirsiniz

İstanbul'da evi ve arsası bulunanlar dikkat! Bu karar sizi ilgilendiriyor: Bir anda evsiz barksız kalabilirsiniz

İstanbul'da evi ya da arsası bulunan vatandaşları yakından ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Hükümet cephesinden gelen o açıklamalar sonrasında gözler TBMM'ye çevrildi. İşte arsa ve evler hakkındaki yeni planlamalar...

İstanbul'da özel hükümleri içeren yeni bir imar yasası devreye giriyor. Hükümet tarafından alınan kararlar doğrultusunda yeni uygulamada belirsizliklerin olması ise kafa karışıklığına neden oluyor. Kulislerden alınan bilgiler doğrultusunda imara kapalı alanlarda evi ve arsası bulunan kişilere rezerv alanların gösterilmesi planlanıyor. Neredeyse hiçbir yeşil alanın kalmadığı İstanbul'da bu durumun nasıl gerçekleşeceği ise büyük bir belirsizlik yaratıyor. İşte arsa ve evler hakkındaki yeni planlamalar...

İMARSIZ EV SAHİPLERİ KORKUYOR

Gazete Pencere’den Nuray Babacan’ın haberinde yer alan açıklamalar doğrultusunda yeni taslak düzenlemede yıkılıp konut yapılmasına izin verilmeyen arsaları rezerv konutlar için ayrılması bekleniyor. İmara kapalı olan alanlarda evi bulunan kişiler içinde rezerv alanların konut olarak verilmesi planlandığı görüşü öne sürülüyor. Tüm bunların yanı sıra bu durumda arsası bulunan kişiler için de uygun taksit ve uzun vadeli kredilerde gündeme geldi. İmara kapalı alanların yerine ise yeşil alan ve park yapılması düşünülüyor.

istanbul-konut-1.jpg

İSTANBUL DIŞINDA DA HÜKÜMDAR OLACAK


Rezerv alanlar dışında yasada İstanbul'a özel maddelerin yanı sıra genel hükümlerin olacağı da söyleniyor. Bu kapsamda kentsel dönüşümün önü açılmış olurken yasalara göre riskli binalarda yıkım sorunu da ortadan kaldırılıyor. Yeni düzenleme kapsamında inşaat sürecinde karar alma ve uygulama sorunları ortaya çıkmaktadır. İnşaat yapımı için belediyeye ruhsat başvurusunda bulunulması gerekiyor. Tüm maliklerin rızasını gerekli olduğu vurgulanırken imza şartı da aranmaktadır.

istanbul-konut.jpg


Düzenleme ile birlikte tüm aşamalarda üçte ikilik oy çoğunluğunun olması gerekmektedir. Salt çoğunluğunun önemine vurgu yapılırken bu durumun mülkiyet hakkına aykırı olması da dikkat çekiyor. Evi kentsel dönüşümde olan kişilere kira yardımı görüşleri de yeniden gündeme geldi. Tüm bunların yanı sıra artan fiyatlar cep yakarken kira yardımlarının da arttırılması planlanıyor.

istanbul-konut-3.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN