Kılıçdaroğlu, protokolü kabul etmişti: 'Özdağ açıklaması' ittifakta moralleri bozdu

Kılıçdaroğlu, protokolü kabul etmişti: 'Özdağ açıklaması' ittifakta moralleri bozdu

14 ve 28 Mayıs seçimlerinin sona ermesiyle birçok tartışma da beraberinde geldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun aday olma sürecinde tartışmalar yaşandığı gibi seçim sonrası da adaylık konusu gündemde yer buluyor. Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun Zafer Partisi lideri Özdağ ile yaptığı protokole yönelik açıklamalarına Millet İttifakı üyelerinden de tepki çekti.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin tamamlanmasıyla Türkiye yeni bir döneme başlamış oldu. Seçim öncesinde en çok tartışılan konulardan biri olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığı, seçim sonrasında da gündemde yer buluyor.

Kılıçdaroğlu, Habertürk’e verdiği röportajda Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile arasında özel bir protokol olduğunu kabul etti. Kimsenin protokolden haberdar olmadığını belirten Kılıçdaroğlu'na tepkiler gecikmedi.

ÖZCAN: BÜYÜK BİR TESELLİ BAHŞETTİNİZ!

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, Twitter hesabından Kılıçdaroğlu'na yönelik "Başka hiçbir söz, seçim mağlubiyeti nedeniyle duyduğum büyük üzüntüyü ortadan kaldıramazdı” dedi.

kapak-003.jpg

Özcan, “Teşekkür ederim Sn. Kılıçdaroğlu! Ben ve benim gibi gecesini gündüzüne katan binlerce insanlara büyük bir teselli bahşettiniz! İyi ki olmamış!" ifadelerini kullandı.

YILMAZ: ÖZÜR DİLERİM

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Millet İttifakı'nın seçimleri kaybettiğini ve kimsenin sorumluluktan kaçamayacağını vurgulayan Yılmaz, Kılıçdaroğlu'nun "adaylığına engel olamadığı" için özür diledi.

kapak-002.jpg

CHP liderinin adaylık sürecindeki yöntemlerini de eleştiren Bilge Yılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kendi adıma, geride bıraktığımız seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına engel olamadığım için milletimizden samimi olarak özür diliyorum. Ve bu özrü, sadece seçimleri kaybettiğimiz için değil aynı zamanda Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı elde etmek ve seçimleri kazanmak için kullandığı yöntemlerle yeteri kadar mücadele edemediğim için diliyorum. Seçim kampanyasını popülizme indirgeyen, eleştirdiği kişiye dönüşen ve sahici politikalar üretemeyen bir isim/ekip Türkiye'nin kaderini belirlememeliydi."

Yılmaz'ın paylaşımda bulunduğu açıklaması şöyle:

Geride bıraktığımız başkanlık seçimlerini muhalefet kaybetmiştir ve Millet İttifakı’nın üyeleri olarak bunun sorumluluğunu üstlenmekten hiçbirimiz kaçamayız.

Milletimize ödemek zorunda olduğumuz bir özür ve özeleştiri borcumuz var. Bunu yapmadan, ne halkımızın temsilini gerçekleştirebiliriz ne de insanlara bir yol haritası sunabiliriz.

Kendi adıma, geride bıraktığımız seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına engel olamadığım için milletimizden samimi olarak özür diliyorum. Ve bu özrü, sadece seçimleri kaybettiğimiz için değil aynı zamanda Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı elde etmek ve seçimleri kazanmak için kullandığı yöntemlerle yeteri kadar mücadele edemediğim için diliyorum. Seçim kampanyasını popülizme indirgeyen, eleştirdiği kişiye dönüşen ve sahici politikalar üretemeyen bir isim/ekip Türkiye'nin kaderini belirlememeliydi.

Bu ülke insanının umutlarını ve kurumlarını, kendi şahsi mülküymüş gibi kapalı kapılar ardında pazarlamak ve yola birlikte çıktığı ortaklarının arkasından iş çevirmek ne demokratik teamüllere ne de siyasi etiğe sığar. Maalesef muhalefetteki dar bir çıkar grubu toplumdaki güçlü değişim iradesini kendi emelleri ve siyasi ikballeri için kullanmaktan hicap duymuyor.

Ҫözmemiz ve yakın tarihe bakıp yüzleşmemiz gereken buna benzer birçok sorun olduğunu görüyorum. Muhalefete egemen olan linç kültürünü, medya manipülasyonuyla sonuç elde etme kurnazlığını, komplo teorileriyle insanları yaftalamayı, itibarsızlaştırma kampanyalarını ve entrikayı siyaset zannetme eğilimini tamamen reddetmeliyiz. Bunu başarmadan atacağımız her siyasi adım bizi milletten uzaklaştıracak ve onların gözünde yozlaştıracaktır.

Milyonlarca insanımızın her gün daha da yoksul, umutsuz ve depresif şekilde hayatına devam etmesine şahitlik etmek bana acı veriyor. Bunu değiştirmeden, insanlarımızın yüzünü güldürmeden hiçbir yere gitmeyeceğiz.

Düştüğümüz yerden bir avuç toprak alıp yeniden ayağa kalkacağız. BİZ BURADAYIZ!

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (15)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
15 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN