Kartal sahilinde müsilaj mücadelesi: Su yoksa hayat da yok

Kartal sahilinde müsilaj mücadelesi: Su yoksa hayat da yok

Marmara Denizi'nde çevre felaketi boyutuna ulaşan müsilaj için belediyeler deniz yüzeyinde çalışmalarını sürdürüyor. Kartal Belediyesi de bu kapsamda İBB ile birlikte ortak bir çalışma yaparak Kartal sahili boyunca temizleme çalışmaları başlattı.

Marmara Denizi aylardır balıkçıların deniz salyası da dediği müsilaj sorunuyla boğuşuyor. Denizin geldiği son durum ise yürekleri sızlatıyor. Denizin üzerinde oluşan beyaz yapışkan sıvı dibe çökerek canlı yaşamını da tehdit ediyor. Uzmanlar disiplinli bir çalışma önerirken en azından acil olarak denizin üzerindeki müsilajın toplanması yönünde çağrı yapıyor.

Kartal Belediyesi, son 3 aydır Marmara Denizi ve Kartal sahilini etkisi altına alan, adeta çevre felaketi haline dönüşen deniz salyasını temizlemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile ortak bir çalışma başlattı. Yapılan çalışmalarda Kartal sahilinde bulunan müsilaj temizlendi.

Kartal Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ile İBB ekipleri tarafından düzenlenen çalışmalar kapsamında, kıyı şeritlerini etkisi altına alan müsilaj, deniz yüzeyi temizleme tekneleri ile deniz üzerinden temizleniyor. Özellikle son 3 aydır Marmara Denizi’nin tamamına yayılan ve halk sağlığını tehdit edip balıkçılığı önleyen müsilaj, Kartal’da belediye ekipleri tarafından deniz süpürgesi ve amfibik araçların desteğiyle toplanıyor.

2-002.jpg

DENİZ KİRLİLİĞİ UYARISI

Kartal Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Cengiz Türkmen, küresel ısınmayla denizdeki mikroorganizmaların birleşmesi sonucunda deniz kusmasının meydana geldiğini belirterek, "Bu doğa olayının en büyük sorumlusu bizleriz. Biliyorsunuz ki müsilaj ile Marmara Denizi’nde balıkçılık da olumsuz etkilenmişti. İnsan denizi kirletmez, çevre ve denize duyarlı olursa çevremiz daha güzel, daha yaşanabilir olur” dedi.

Türkmen, “İnsanlar bu sayede rahatlıkla denize girip balığını yiyebilir. Ama biz kirlettiğimiz sürece doğa dengesini bozdu. Bu yüzden de kusmalar meydana geldi. Bu çalışmayı sahil bandında Dragos’tan tüm İstanbul alanına doğru Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirecek. Biz bunu tüm Kartal’da gerçekleştireceğiz. Büyükşehir Belediyesinin araçlarıyla Kartal ekiplerimiz, Çevre Müdürlüğümüz ile ortaklaşa çalıştık” ifadelerini kullandı.

1-003.jpg

'KÜRESEL ISINMA VE İNSANIN ETKİSİ BÜYÜK'

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ise küresel ısınmanın deniz salyasının temel nedeni olduğunu ifade ederek “Aslında bu her yıl görülen bir olay. Denizde planktonlar oluyor. Ancak küresel ısınmayla maalesef bu yıl deniz salyası adını verdiğimiz denizde yaşayan mikroorganizmaların fazlalığıyla ortaya çıkardığı organik bileşiklerin suyla şişmesi sonucunda ortaya çıkan bir görüntü aslında. Küresel ısınma ve insanın etkisi bu olayda büyük. Biz biliyoruz ki su yoksa hayat da yok. Denizler bu yüzden çok önemlidir" dedi.

'TEKRAR OLMAYACAĞI ANLAMINA GELMİYOR'

Kars, “Beklediğimiz tablo şu ki bir ay içinde sıcaklık arttığında bu görüntünün ortadan kalkması. Bu çalışmanın kesinlikle işe yarayacağını düşünüyorum. Ama bu tekrar olmayacağı anlamına gelmiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü var; ‘Tabiata saygı, aklın vicdanıdır’. Bununla insanlara seslenmek istiyorum. Su, deniz, yeşil bunlar bizim doğal yaşamımız. Yani biz evrene nasıl etki yaparsak o da bize öyle tepki verir. O yüzden biz de çevre ve doğa konusunda duyarlılığımızı artırmalıyız” diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN