Kazada iki kişi yaşamını yitirmişti: Otobüs şoförüne 15 yıla kadar hapis istemi

İstanbul Bahçelievler'de 2 kişinin hayatını kaybettiği üç kişini de yaralandığı İETT otobüsü kazasına ilişkin soruşturma tamamlandı. İETT otobüsü şoförü Sefer Baldan'ın 'Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 15 yıla kadar hapsi istendi.

Korkunç olay İstanbul Bahçelievler’de iki şubat tarihinde meydana geldi. İETT şoförü Sefer Baldan direksiyon hakimiyetini kaybederek otobüs durağına dalmıştı. Olayda 2 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi ise yaralanmıştı. Baldan hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı.

yeni-proje-10.jpg

'KAZA SIRASINDA UYUMADIM'

Şüpheli Sefer Baldan savunmasında, “ Olay sırasında bir anda gözlerim karardı. Gözlerimi açtığımda olay bitmişti. Normalde tansiyon ilacı kullanıyorum ancak olay günü kullanmadım. Kaza sırasında uyumadım" dedi. Otobüs içinde yolcu olarak bulunan görgü tanıkları şüphelinin uyukladığını ve bu nedenle kaza yaptığını beyan etti.

'UYUDUĞU AÇIK VE NET ŞEKİLDE GÖRÜLDÜ'

İddianamede otobüs içinde bulunan kamera görüntülerinde şüphelinin uyuduğunun açık ve net şekilde görüldüğü, otobüsün fren sisteminde veya herhangi bir mekanik arızasının bulunup bulunmadığına dair bilirkişi marifetiyle yaptırılan incelemede fren sisteminde herhangi bir arızanın bulunmadığının tespit edildiğine yer verildi.

Sefer Baldan'ın trafikte seyir halindeyken uyuması nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybedip durakta bekleyenlere çarptığı belirtilen iddianamede, 'taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.