Kışın ortasında yalancı bahara aldandı: Fındık risk altında

Kışın ortasında yalancı bahara aldandı: Fındık risk altında

Kış mevsiminin ortasında yaşanan yalancı baharla fındık püsküllerinin açtığı görüldü. Bu nedenle fındık üreticileri zirai don endişesi yaşıyor. Ziraat Mühendisi Haldun Gedikali de mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle oluşan 'yalancı baharın' fındık verimini tehlikeye düşürebileceğini ileri sürdü.

Fındık, yağmura ve soğuğa ihtiyaç duyar, bu nedenle iklimin seyrinin önemi büyüktür. Fındık üreticilerinin zirai don endişesi yaşadığına dikkat çeken Ziraat Mühendisi Haldun Gedikali, 'yalancı baharın' fındık verimini tehlikeye düşürebileceğini kaydetti. Gedikali, "Şubat ayında yağması gereken kar Mart ayı sonlarına doğru yağarsa ciddi anlamda zirai don tehlikesi olur. Fındık yaprak açtıktan sonra eksi 1 derecede uzun süre, eksi 2 ve eksi 3 derecelerde zarar görmeye başlar" ifadelerine yer verdi.

yeni-proje-3-001.jpg

Ocak ayında olması gereken tozlaşmanın şubat ayında yeni yeni olmaya başladığını aktaran Gedikali, şöyle devam etti:

"Bu sebeple de döllenme olmayabileceği için verim düşüklüğü yaşanıyor. Bu yüzden bu mevsimde havaların soğuk gitmesi ve kar yağışı olması gerekir. Çünkü bütün meyvelerde olduğu gibi fındıkta da soğuklama ihtiyacı karşılanamaz düzgün çiçek açamaz, yapraklanmada problem yaşanır, sağlıklı gelişme gösteremez. Şu ana kadar mevsim normallerinin üzerinde bir hava söz konusu"

yeni-proje-1-001.jpg

'YAŞANACAK KAR YAĞIŞI ZİRAİ DONA NEDEN OLABİLİR'

Fındıkta yaşanan zirai donun 4’lü yıllara denk geldiğine dikkat çeken Ziraat Mühendisi Gedikali, "Şubat ayında yaşanan yalancı bahar nedeniyle fındığın yaprak açması ve uyanmaya başlamasının ardından yaşanacak kar yağışı zirai dona neden olabilir. Şubat ayında yağması gereken kar Mart ayı sonlarına doğru yağarsa ciddi anlamda zirai don tehlikesi olur.

yeni-proje-2-001.jpg

Fındık yaprak açtıktan sonra eksi 1 derecede uzun süre, eksi 2 ve eksi 3 derecelerde zarar görmeye başlar. Bir de fındıkta zirai dona hep 4’lü yıllara rastlamıştır. 1994 yılında zirai don yaşanmış, 2004 yılında fındıkta yüzde 90 civarında zirai don meydana gelmiş. Yine 2014 yılında da zirai don yaşanmış ve şimdi de 2024 yılındayız. Bu da fındık üreticilerini oldukça fazla endişelendirmektedir" ifadelerini kullandı.

yeni-proje-4.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN