Back To Top
KKTC’de ‘polis’ krizi

KKTC’de ‘polis’ krizi

 - Son Güncelleme: 12.08.2019 Pazartesi 00:57
KKTC’de ‘polis’ krizi
- A +

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Türkiye’nin talepleri sonrası FETÖ soruşturmaları için kurulan ‘özel birim’in başındaki emniyet müdürü Hüseyin Yeşildağlı, hükümetin talebine rağmen Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından görev süresi uzatılmayarak emekli edildi. Hükümet ile Cumhurbaşkanı’nı karşı karşıya getiren emeklilik kararı sonrası KKTC’deki FETÖ soruşturmaları da rafa kalktı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Polis Genel Müdürlüğü FETÖ soruşturmasını yürüten özel birimin başındaki amiri gerekçe gösterilmeden emekliye sevk edildi. Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, Türkiye’den gelen talimat ile örgütün bağlantılarına dair KKTC Polis Teşkilatı içerisinde Oluşturulan ‘Özel Birim’ yaptığı idari soruşturmalar çerçevesinde 80 polis ve 15 kadarda üst düzey polis amiri ile ilgili dosyalar hazırlanmış ve bir çok polisin de  örgüt soruşturmaları kapsamında görevlerine son verilmişti. Türkiye’nin isteği ile Polis Genel Müdürlüğü (PGM) içerisinde FETÖ soruşturması başlatılması emri verilen yönergeye Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu, “Polis içerisinde FETÖ bağlantısı bulunmuyor” cevabı vermiş ve soruşturma başlatılmasını reddetmesinin ardından Ankara baskıları ile verilen ikinci yönergeyle, KKTC Polis Genel Müdürlüğü sorgulama ekibinin başına PGM 2’nci Müdür Yardımcısı Hüseyin Yeşildağlı oluşturulan ‘Özel Birim’ başına getirilerek yapılan idari soruşturmalar ile çok sayıda polisin örgüt ile bağlantılarının olduğunu tespit edilerek gerekli idari tahkikatlar başlatılmıştı.  

KKTC Polis Genel Müdür II. Yardımcısı Hüseyin Yeşildağlı’nın Hükümet ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın aldığı ortak karar ile bir yıl daha görevini sürdürme kararının Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından onaylamayıp emekliye sevk edilme kararı hükümet ile Cumhurbaşkanı Akıncı’yı karşı karşıya getirdi. KKTC hükümeti ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın, Hüseyin Yeşildağlı’nın görev süresinin bir yıl daha uzatılması yönünde aldığı ortak karara rağmen Cumhurbaşkanı Akıncı Yeşildağlı’nın görev süresinin uzatılmasını gerekçe göstermeden reddetti. Bu durum hükümet ile Cumhurbaşkanlığı arasında krize neden olurken, Akıncı, Yeşildağlı’nın görev süresinin bir yıl daha uzatılmasını reddetmesinin nedenlerini ise açıklamadı. 

Öte yandan Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu, Polis Genel Müdürü 2. Yrd. Hüseyin Yeşildağlı’nın görev süresinin bir yıl uzatılmasını onaylamaması nedeni ile Akıncı’dan açıklama talep etti. Zaroğlu, “Bu tutumunun makul ve mantıklı gerekçesini, kamuoyu ile bir an önce paylaşmak zorundadır” dedi. Zaroğlu yaptığı yazılı açıklamada “Ortada çokça dile getirilen, kamuoyunu ve polis teşkilatını meşgul eden iddialar vardır. Buna göre  bazı iş adamları, Sn. Akıncı’dan, Sn. Yeşildağlı’ nın görev süresinin uzatılmamasını istedikleri iddia edilmektedir. Şayet bu iddia doğru ise, sormak gerekir ki, bu iş adamları, kimin için ve hangi saikle hareket ederek, Sn. Akıncı’yı böylesi bir karar almaya ikna etmiştir?” ifadelerini kullandı. 

KKTC Polis Genel Müdürlüğü’nde FETÖ soruşturmasını yürüten özel birimin başındaki Müdür Hüseyin Yeşildağlı’nın emekliye sevk edilmesiyle birlikte halen devam eden örgüt ile ilgili çok sayıda soruşturmalar da rafa kalkmış oldu. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN