Kredi kartı ve banka kartı sahipleri dikkat: Yüklü miktarda ödeme alabilirsiniz! Yargıtay'dan emsal karar

Kredi kartı ve banka kartı sahipleri dikkat: Yüklü miktarda ödeme alabilirsiniz! Yargıtay'dan emsal karar

Kredi kartı çalınan ve hesabından 10 bin TL'den fazla para çekilen bir kişi, Tüketici Hakem Heyeti tarafından 'kartlarını özenle koruma sorumluluğunu yerine getirmediği' gerekçesiyle kusurlu bulundu. Mahkeme ise benzer olaylara emsal teşkil edecek bir karar verdi. İşte detaylar...

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan doktor E.B.Ç.'nin 28 Temmuz 2022 tarihinde muayene odasındaki dolapta asılı çantasındaki cüzdanı çalındı.

Cüzdanının çalındığını mesai bitiminde fark eden doktor, durumu polise bildirdi. Ardından hesaplarını kontrol eden E.B.Ç, kredi ve banka kartlarından parçalar halinde toplam 10 bin 450 TL çekildiğini gördü.

kredi-karti-calindiginda-yapilmasi-gerekenler.jpg

Sabah'ta yer alan habere göre, mağdur, bankasına başvurarak kartlarının iptal edilmesini ve zararının karşılanmasını talep etti.

Hastanenin güvenlik kameralarını inceleyen polis ekipleri, hırsızlık şüphelisinin M.A. olduğunu belirledi. Şüphelinin, benzer bir suçtan tutuklanarak Hatay T Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildiği anlaşıldı.

kredi-karti-calindi-harcama-yapildi.jpg

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BANKAYI, MAHKEME KART SAHİBİNİ HAKLI BULDU

Mağdur E.B.Ç., bankanın zararın karşılanmasını reddetmesi üzerine Antalya Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

Başvuruyu inceleyen hakem heyeti, 'hesaplardan para çekme işleminin şifre kullanılarak gerçekleştirildiği' ve 'bankanın işlemlerde herhangi bir güvenlik açığı ile kusuru olmadığı" gerekçeleriyle doktorun aleyhine karar verdi.

Bunun üzerine E.B.Ç. avukatı aracılığıyla Antalya 2. Tüketici Mahkemesi'nde banka aleyhine dava açtı.

Banka savunmasında, yapılan incelemede kartın çip kısmının okutularak ve şifreyle doğrulanarak para çekildiğini belirterek, 'davacı tarafın, kartı ve karta ait güvenlik bilgilerini güvende tutma konusunda ağır ihlali bulunduğunu' iddia ederek davanın reddini istedi.

banka-karti-calinirsa-ne-olur.jpg

BANKA KUSURLU BULUNDU, TAZMİNATA MAHKUM EDİLDİ

Mahkemenin atadığı bilirkişinin raporunda ise davacının kartlarını özenle koruma sorumluluğunu yerine getirmede ihmalkar davrandığı kaydedildi.

Bankanın şifrelerin nasıl ele geçirildiğini açıklığa kavuşturamadığı aktarılan raporda, para çekme işlemlerinin müşteriye herhangi bir mesaj veya e-posta yoluyla bildirilmediğinin tespit edildiği vurgulandı.

Mahkeme, kartlara ait şifrelerin E.B.Ç.'nin kusuruyla ele geçirildiğine yönelik bir ispat belgesi sunulamadığından ve yapılan işlemlerle ilgili bilgilendirme mesajı gönderilmediğinden Tüketici Hakem Heyeti'nin kararının iptaline hükmetti.

Mahkeme, 10 bin 450 TL'nin yasal faiziyle bankadan alınarak davacıya verilmesine karar verdi.

kredi-kartim-kayboldu-ne-yapmaliyim.jpg

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN