LGS 2021 ne zaman, saat kaçta? Hangi konular sorulacak? İşte giriş belgesi alma sayfası

LGS 2021 ne zaman, saat kaçta? Hangi konular sorulacak? İşte giriş belgesi alma sayfası

Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği Liselere Geçiş Sınavı (LGS) bu yıl 6 Haziran 2021 Pazar günü yapılacak. birinci oturumu 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacak. LGS sınavına girecek adaylar ve yanlarındaki bir refakatçi, sokağa çıkma yasağından muaf sayılacak. İşte, LGS sınav konuları...

LGS sınav giriş yerleri MEB e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden erişime açıldı. İki oturum halinde yapılacak ve 3 saat 20 dakika sürecek LGS sınavı için İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 'Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri' konulu genelge gönderdi.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINACAK?

Fotoğraflı sınav giriş belgesi 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ve www.meb.gov.tr üzerinden açıklanacak. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecektir.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, LGS kapsamındaki merkezi sınava girecek öğrenciler, sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgilerine Bakanlığın e-Okul üzerinden ulaşabilecek.

LGS NE ZAMAN, HANGİ GÜN, SAAT KAÇTA?

Ortaokul öğrencilerinin liseye geçişleri için düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 6 Haziran 2021 Pazar günü saat 09.30'da yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

LGS KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR, KAÇ SORU SORULACAK?

Geçen yıl olduğu gibi 2021 yılında da sınav uygulaması iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere çoktan seçmeli (test) türünde toplam 90 soru sorulacak.

Birinci oturum 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek.

İkinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ ÇIKTISI ALMA EKRANI

j25c2662.jpg

LGS PUANI NASIL HESAPLANIR?

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak.

LGS'DE HANGİ KONULARDAN SORU SORULACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda sorulacak soruların müfredatı ttkb.meb.gov.tr adresinde yayımlandı. LGS'de sorulacak soruların hangi konulardan hazırlandığını MEB'in web sitesinden öğrenmek mümkün.

2021 LGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN?

Sınav sonuçları, 30 Haziran 2021 Çarşamba günü www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

LGS SINAVINDA MASKE TAKMAK ZORUNLU MU?

Sınavın yapıldığı okulların bahçesinde ve koridorlarında maske takmak mecburi. Fakat sınava girilecek salonda sıralar arasında yeterli sosyal mesafe bulunacağından dolayı öğrenciler sınav esnasında maskelerini çıkarabilecek. Öte yandan sınav binalarında yedek maske ve dezenfektan bulunacak.

big-2262020085222.jpg

LGS'DE SOKAĞA ÇIKMAK YASAĞI VAR MI?

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 'Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri' konulu genelge gönderdi. Genelgede, LGS'nin salgınla mücadele tedbirleri ve güvenlik önlemleri açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilmesi ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi amacıyla alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

* Sınava girecek öğrencilerin acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri 5 Haziran 2021 Cumartesi günü 10.00-16.00 saatleri arasında; 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00-10.00 saatleri arasında açık bulundurulacak.

* Sınava girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine ulaşımlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü tedbir belediyelerce alınacak.

LGS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLER SOKAK KISITLAMASINDAN MUAF MI?

* Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

* 6 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler 07.00-15.00 saatleri arasında açık olabilecek. Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak.

j25c2585.jpg

SINAV MERKEZLERİNDE GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK

* Valiler ve kaymakamlarca; sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler milli eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili diğer kurum/kuruluşlarla birlikte alınacak.

* Kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava girecek öğrencilerin dikkatlerini dağıtmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve gürültüye neden olacak diğer faaliyetlerde bulunulması önlenecek. Sınav süresi boyunca gürültü yapılmaması konusunda kamuoyu farkındalığını artıracak çalışmalara ağırlık verilecek.

YASAĞA UYMAYANLARA İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

* Ayrıca, vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

* Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN