Lütfü Savaş'tan 'milletvekilliği adaylığı' açıklaması: Kendimi vatan haini ilan ederim

Lütfü Savaş'tan 'milletvekilliği adaylığı' açıklaması: Kendimi vatan haini ilan ederim

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, kendisine sorulan 'milletvekili adaylığı' sorularına ilişkin "Bugün istifa edip milletvekilliği adaylığını konuşacak olursam ben kendimi vatan haini ilan ederim" ifadelerini kullandı. Savaş ayrıca, Hatay'da enkaz kaldırma çalışmalarının yüzde 20 seviyelerinde olduğunu kaydederek 1.5 yıl içerisinde Hatay'ın yerleşime hazır olacağını belirtti.

6 Şubat felaketinde ağır yıkım yaşayan Hatay'da enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da bölgedeki son gelişmelere dair bilgi verdi.

Hatay’ın daha sert bir zemine taşınacağını ifade eden Başkan Savaş, "Bizde toprak zeminle kaya zemin arasında büyük bir fark var. Bu kadar bilim adamının çalıştığı yerde yanlış yapılacağını düşünmüyorum. Bilim adamlarının çizdiği yolda gitmek zorundayız.

Hepimiz akrabalarımızı, çalışma arkadaşlarımızı kaybettik. Bundan daha ders almadıysak, hiçbir şeyden ders alamayız. Bir fırsatımızı var, tekrardan daha dayanıklı, sağlıklı, sürdürülebilir, güvenli bir şehir oluşturmak elimizde. Bunu yaparken bilimden faydalanacağız. Dedikodu kültürünü bırakacağız" dedi.

'HATAY 1.5 YIL İÇİNDE HAZIR'

Hatay’dan bazı insanların çocuklarının okulları nedeniyle mecburiyetten gittiğinin altını çizen Savaş, "9 saat içinde 6 fay kırıldı. Binalarımız yoruldu, makro olmasa da mikro travma geçirdi. Şüpheli olan tüm binaları yıkmamız gerekir. Şehrin merkezi alüvyon bir zemin. Hatay’dan giden tüm insanların gelip şehrine sahip çıkmasını rica ediyoruz. Geçici gidenlere bir şey diyemiyorum. Yaşlı, hasta, engelli, öğrencileri olan ailelerimiz var. Bunları getirip çadırda, konteynerde barındırmak zor olabilir. İşleri bittiğinde, biz de bu tempoyu hızlı şekilde sürdürürsek 1.5 yıl içinde Hatay’ın daha sağlıklı şekilde yerleşime hazır olacağını düşünüyoruz" ifadelerine yer verdi.

ENKAZ ÇALIŞMALARI

Kentte enkaz kaldırma çalışmalarının yüzde 20 seviyelerinde olduğunu kaydeden Başkan Savaş, "Buradaki çalışan insanlar ve iş makineleri devam ederse muhtemelen 1, 1.5 yıl içinde şehir merkezlerini temizleme şansımız var. Şu an Antakya ve Defne ilçelerinde çalışılıyor. Çevrede daha dokunulmayan yer çok" dedi.

MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞI

Hatay’ı terk etmemesi ve milletvekilliği noktasındaki bir soruya Savaş, "Beni hep arıyorlar. Milletvekili adayı olacak mısınız şudur budur. Biz eğer bugün istifa edip milletvekilliği adaylığını konuşacak olursam ben kendimi vatan haini ilan ederim. Sizin beni ilan etmenize gerek yok. Güzel günlerinde biz hemşehrilerimizle bu şehri yönettik. Ama bu sıkıntılı, en kötü günde bizim bu şehri terk etme lüksümüz yok" diye yanıt verdi.

"Bilimle yatıp bilimle kalkacağız" diyen Savaş, "Bilim diyor ki artçı sarsıntılar devam ediyorken beton ve temel atmanız doğru olmaz. Bir senede değil de bir buçuk sene içinde yapılsın. Erken yapıp da insanları sıkıntılı evlerde oturmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Geç olsun sağlıklı olsun" dedi.

Hatay’da 21 bin civarında vefatın olduğunu kaydeden Savaş, kayıp olan kişilerin ise kaldırılmayan enkazların altında olabileceğini bildirdi. Savaş, AFAD toplantılarına belediye adına genel sekreterin katıldığını, gerek olduğunda kendisinin katıldığını açıkladı.

'BİZİ KONTEYNER İSTEMEDİ GİBİ LANSE EDİYORLAR'

Bazı yayın organlarındaki, ’Lütfi Savaş konteyner istemiyor’ şeklinde söylemlere açıklama getiren Savaş, "Biz deprem içinde çok saldırıya maruz kaldık, bu da onlardan bir tanesidir. ’Konteyner yetişmiyor, hem pahalı, büyükşehirlerden iki konteyner bir tır getirebiliyor, kışın ısıtman, yazın klima takman gerekiyor. Pahalı, işi bittiğinde bunu bertaraf etmen zor. Ama çadır çok daha ucuz, bir tırda 300-500 tane getiriyorsun. Daha fazla insana katkı sağlıyorsunuz. İnsanlar Hatay’da 8 ay yaz, en fazla 4 ay kış. Çadırda klimaya ihtiyaç yok. Çok daha fazla insanın bundan faydalanacağını düşündükleri için AFAD’ta karara alındı ve ben bu kararı paylaştım.

’Bize iki konteyner göndereceğinize, bir tırda 400-500 çadır gönderin, daha fazla insana ulaşalım’ dedim. Günün şartlarına bu işlerin konuşulması lazım. Biz kimseye konteyner göndermeyin demedik. Ama önceliğimiz çadır dedik, konteyner gönderenleri kabul ediyoruz. Mansur Yavaş’ın konuştuğu konunun bir kısmını almışlar, sanki ’Lütfü Savaş konteyner istemedi’ gibi lanse etmeye kalkıyorlar. Bunları çok gördük bu süreçte bizler burada acıları dindirmeye çalışırken Hatay’ı ayağa kaldırmaya çalışırken, birileri sosyal medya üzerinden birilerine çamur atma peşinde. Doğru direk yıkılmaz, doğru bildiğimiz yoldan gitmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN