Maden faciasında yeni soru işareti: Erken uyarı sistemi neden çalışmadı?

Maden faciasında yeni soru işareti: Erken uyarı sistemi neden çalışmadı?

Bartın'daki maden faciasında yeni bir ihmal kuşkusu daha ortaya çıktı.TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Yüksel kömür madeninde yaşanan facianın grizu patlamasından kaynaklandığını, ancak patlamaya neden olan gaz artışının niçin fark edilmediğini anlayamadıklarını söyledi. Ayhan Yüksel, maden ocağında metan gazını izlemek için sensörler olduğunu ve söz konusu sensörlerin gaz değişimini mutlaka okuduğunu söyledi. Yüksel konuya ilişkin "muhtemelen bir şeyler gözden kaçtı" açıklamasını yaptı.

Amasra'da meydana gelen ve 41 işçiye mezar olan patlamayla ilgili ihmal kuşkuları artmaya devam ediyor. TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel madendeki erken uyarı sistemiyle ilgili kuşkularının olduğunu söyleyerek gaz değişiminin fark edilememesini anlayamadıklarını söyledi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; Ayhan Yüksel, Amasra taşkömürü işletmesi müessese müdürlüğünün TTK'ya bağlı 5 müesseseden biri olduğunu, -300 metrede yaşanan facia sonrası yaptıkları teknik incelemede bunun bir grizu patlaması olduğu sonucuna vardıklarını söyledi. Patlama sırasında madende 82 işçinin bulunduğunu belirten Başkan Yüksel, erken uyarı sistemiyle ilgili kuşkularını şöyle dile getirdi:

SENSÖRLER MUTLAKA UYARI VERİR

“Maden ocağında metan gazını izlemek için sensörler var. Bunların bazıları sabit sensörler, bazıları da mühendislerin ve iş güvenliği personelinin elinde bulunan seyyar gaz ölçüm cihazları. Üretim alanı sürekli yer değiştirdiği için sabit çok kullanılmaz. Ama hava dönüş yolunda bulunan sensörlerin metan gazının yükseldiğini mutlaka okuması gerekiyor. Biz gaz ölçüm sonuçlarına henüz ulaşamadık ne yazık ki. Ama üretim başlangıcında ve ocakta yapılan patlatmalarda oluşan önemli gaz değişimlerinin seyyar gaz ölçümlerinin mutlaka yapılması gerekiyor. Muhtemelen burada bir şeyler gözden kaçtı ki gazı takip edemediler.”

5598165.jpg

SİSTEM Mİ ARIZALIYDI, TAKİP Mİ EDİLMEDİ?

Başkan Ayhan Yüksel, geçmişte ani gaz degajlarının olduğu grizu patlamalarının da yaşandığına işaret ederken, “Ancak burada patlama ayak içerisinde olduğu için çok ani gaz değişimi olduğunu tahmin etmiyorum. Ama tabi değerleri görüp değerlendirmeden de bu konuda kesin karar veremeyiz. Sistem arızalı mıydı, sistem takip mi edilmedi, gaz bunların yanıtını alabilmek için ölçüm grafiklerini görmemiz gerekiyor. Kazadan sonra yapılacak soruşturmalarda netice ortaya çıkacaktır. Çünkü sistem bu bilgileri saklıyor” dedi.

5593996.jpg

Başkan Yüksel, olası bir sabotaj ihtimali konusunda ise, bu yönde herhangi bir bulguya rastlamadıklarını, duyum da almadıklarını ifade etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN