Marmara Denizi'nde korkulan oldu: Müsilaj geri döndü

Marmara Denizi'nde korkulan oldu: Müsilaj geri döndü

İstanbul Kadıköy sahilinde bu sabah denizde müsilaj görüldü. Görüntülerinin ardından incelemeler yapmak üzere sahile giden Prof. Dr. Cem Gazioğlu, “Bu mevsimde biz müsilajın olmasını bekliyoruz. Geçen seneler kadar masif bir kütle oluşturmayabilir” dedi.

İki yıl önce Marmara Denizi’nde endişeye sebep olan müsilaj geri döndü. Sabah saatlerinde Kadıköy sahilinde çekilen görüntülerde deniz salyasının etkisini gösterdiği görüldü.

KADIKÖY SAHİLİNDE MÜSİLAJ

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cem Gazioğlu, sahile gelerek gözlem yaptı.

Daha önce 2021’de görülen müsilajın tekrar geri dönmesinin beklenen bir olay olduğunu belirten Prof. Dr. Cem Gazioğlu, “Bu mevsimde müsilajın olmasını bekliyoruz. Geçen seneler kadar masif bir kütle oluşturmayabilir, çünkü şartlar biraz farklı gelişti. Şu anda ortam besin tuzlarıyla dolu, yakın zamanda yağışlar gerçekleşti ve hava birdenbire ısındı. Tabiatta nasıl bitkiler uyanıyorsa denizin içindeki canlılar da uyanıyor. Bu anlamda gördüğümüz kütleler müsilaj olabilir, görseller ilk hallerine çok yakın” dedi.

m2.jpg

‘GEÇEN SENE KÜTLE UZUN SÜRDÜ’

Prof. Dr. Gazioğlu, geçen yıllarda da görülen müsilajın normal olduğunu ancak uzun sürdüğünü söyleyerek, “Geçen seneki talihsizlik şu oldu, masif kütle uzun süre varlığını devam ettirdi. Geçtiğimiz yıllarda da oluyordu ama 3-4 gün sonra dağılıyordu. Denizdeki oksijen geçirgenliği üzerine müsilaj çok etki ediyor, ortamdaki pek çok yapıyı tüketiyor. Üzerinde taşıyor, olmayacak canlıların farklı noktalara taşınmasına sebebiyet veriyor. Çok fazla araştırma yapıldı, geçen seneden bu seneye fark şu, biz artık yapıyı tanıyoruz. Son 1 sene içerisinde müsilajla ilgili bilgi birikimine sahip olduk. Bu bir süreç, denizdeki biyoçeşitliliğin devamlılığını sağlamamız lazım. Tabiat kendi işini yapıyor” şeklinde konuştu.

m3.jpg

‘İNSAN ELİYLE TOPLANABİLECEK BİR KÜTLE YOK’

Denizin şu an besin tuzları açısından zengin olduğunu dile getiren Prof. Dr. Gazioğlu, "Yağmurlar da besin tuzlarının taşınmasına sebebiyet verdi. Baharın gelmesiyle canlanan tabiat emarelerini gösteriyor. Ortam sağlıklı olmayınca bazı türler çok aktif hale geliyor. Bu hadise de buna yönelik. Bazı türler çok hazırdı ve birdenbire ürediler. Son 2 saatte sistem çok aktif, o görüntüler görülmüyor. İnsan eliyle toplanabilecek bir kütle yok. Tabiat kendi dağıttı, tabiat şu an kendi kendini restore edebiliyor. Alg patlaması var. Müsilaj da tek bir canlı değil, kombinasyon. Bu alg patlaması da bunlardan biri. Alg patlaması da müsilaja dönüşebilir. Örnek alınması gerekiyor" ifadesini kullandı.

ooee.jpg

‘DİPTE OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ’

Caddebostan sahile eğitime gelen Türk Balıkadamlar Kulubü eğitmeni Serdar Özdemir ise "Arkadaşlarımızla pratik eğitimimizi yapacağız, denizin yüzeyinde müsilaj gözüküyor kıyı kesiminde .Ama açıkta ve dipte olduğunu düşünmüyoruz. Onu dalış sırasında tespit edeceğiz. Şu an bir sıkıntı gözükmüyor, eğitimimize başlayacağız " diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN