Back To Top
Muhsin Yazıcıoğlu davasında ilk duruşma 24 Mayıs'ta

Muhsin Yazıcıoğlu davasında ilk duruşma 24 Mayıs'ta

Muhsin Yazıcıoğlu davasında ilk duruşma 24 Mayıs\'ta
- A +

Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili soruşturmada 9 üst düzey kamu görevlisiyle ilgili hazırlanan iddianame Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nce kabul edildi. Kamu görevlilerinin yargılanacağı davanın, ilk duruşması 24 Mayıs'ta başlayacak.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili soruşturmada 9 kamu görevlisiyle ilgili hazırlanan iddianame, Yargıtay 5. Ceza Dairesince kabul edildi. 

Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca tarafından 9 üst düzey kamu görevlisi hakkında hazırlanan iddianame, yargılamanın yapılacağı Yargıtay 5. Ceza Dairesine gönderilmişti. 

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

İddianamede, dönemin Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazı Tanılır, eski vali yardımcısı Servet Güngör, eski İl Jandarma Komutanı Sezai Akgün, eski İl Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, eski Kahramanmaraş Sivil Savunma Müdürü Hüsamettin Bulut, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Gürsel Aktepe, Emniyet Genel Müdürlüğü Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Temsilcisi Hüseyin Keskinkılıç, Jandarma Genel Komutanlığı TİB Temsilcisi Yaşar Kalkan ve Jandarma Genel Komutanlığı Bilgi Sistemleri Teknisyeni Süleyman Akdoğu olmak üzere 9 kişinin "görevi kötüye kullanma" suçundan yargılanması istendi. 

İddianamede, helikopterin düşmesi olayından sonra, arama-kurtarma faaliyetlerinde görev alan başta dönemin Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır olmak üzere şüphelilerin etkin ve ciddi bir çalışma yürütülmesinde görevlerinin gereklerine aykırı hareket ettikleri tespiti yapıldı.

Bu kapsamda, İl Jandarma ve İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin kazaya uğrayan ve yardım talep eden gazeteci İsmail Güneş'in cep telefon sinyal bilgisi ve GSM numaralarından yer tespiti ile ilgili TİB'den saat 16.00'ya kadar herhangi bir yer tespiti talebinde bulunmadıkları, bu talebin gecikmeli olarak 16.30'da şüpheli Hüseyin Keskinkılıç'a ulaştırıldığı belirtildi.

İDDİANAMEDEN DETAYLAR

Ayrıca, cep telefonu sinyal bilgisi ve GSM numarasından yer tespiti ile ilgili konuda TİB'de görevli emniyet temsilcisi Hüseyin Keskinkılıç ile jandarma temsilcisi Yaşar Kalkan'ın sahip oldukları sorumluluğa uygun bir şekilde zamanında inisiyatif kullanamayarak, bölgenin haritalarının hazırlanmasında gecikmelerin yaşanmasına neden oldukları vurgulandı.

İddianamede, konunun hayati bakımdan aciliyetine rağmen Süleyman Akdoğu'nun çalışmalarında yeterli özeni göstermediği, İl Emniyet Müdürlüğü bildiriminin içeriği ve aciliyeti karşısında, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Gürsel Aktepe'nin beklenen hız ve etkinlikte inisiyatif kullanmayarak süreçte uzama ve aksaklıklara yol açtığı anlatıldı.

Kriz merkezinin aynı gün içinde saat 23.30 ve sonrasında aranacak alanı daraltan teknik bilgilendirme ve bunu doğrulayan bölgede yaşayan vatandaşlarla bazı kurum ve kuruluş yetkililerinin ifadelerini değerlendirme dışı tutup, bu bilgilendirmede yer alan bölgeyi bir sonraki gün yürütülecek arama ve kurtarma planlarına dahil etmediği, bunun hedefe ulaşma sürecinde aksama ve gecikmelere neden olduğu kaydedildi.

Şüphelilerin planlama, örgütleme, personel yönetimi ve yönlendirme ile raporlamada, koordinasyonlu bir şekilde etkin bir çalışma yürütemedikleri aktarılan iddianamede, bu şekilde tüm şüphelilerin görev ve yetki alanlarına giren işleri yerine getirirken ilgili mevzuat ve yönetmelik hükümlerine aykırı şekilde görevlerinin gereklerine uygun davranmayarak kişilerin mağduriyetlerine neden olmak suretiyle görevlerini kötüye kullandıklarının anlaşıldığı bildirildi. 

İK DURUŞMA 24 MAYIS'TA

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, davaya bakacak Yargıtay 5. Ceza Dairesince kabul edildi. 

Dönemin Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ile diğer şüpheliler, görevi kötüye kullanma suçundan ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 5. Ceza Dairesince yargılanacak. 

Duruşma, 24 Mayıs'ta yapılacak. 

"VERDİĞİMİZ MÜCADELENİN HAKLILIĞINI GÖSTERİYOR"

Yazıcıoğlu ailesinin avukatlarından Selami Ekici, yaptığı açıklamada, Yazıcıoğlu olayının üzerinden on yıl geçtiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Onuncu yılında, Türkiye'nin en yüksek yargı mercilerinden Yargıtayda soruşturmanın açılması ve iddianamenin kabul edilmesi verdiğimiz mücadelenin haklılığını göstermektedir. Önümüzdeki süreçte sanıklar yargılanacak. Bunlar sıradan insanlar değil, devletin üst düzey yetkilileri. İnşallah Muhsin Yazıcıoğlu'nun ve arkadaşlarının kanı yerde kalmayacak, sorumlular, ihmali olanlar, kusuru olanlar, kastı olanlar hukuk önünde hesap verecek."

Avukat Ekici, şu anda kusuru olanlarla ilgili dava açıldığını, ileride kastı olanların da yargı önüne teker teker çıkacağına inandıklarını dile getirdi.

Ekici, "Bu süreçle, hukuka olan inancımızı bir kez daha teyit etmiş, artırmış olduk." dedi. 

ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN