Müsilajdan gübre ve temizlik maddesi yapmak için kolları sıvadılar

Müsilajdan gübre ve temizlik maddesi yapmak için kolları sıvadılar

Marmara Denizi'ni kaplayan 'deniz salyası' olarak da bilinen müsilajı biyoteknolojiye kazandırmak için çalışmalar yapılıyor. prof. Dr. Yılmaz uzun zamandır müsilaj üzerine çalıştıklarını belirtti. Hedefin ise bunun gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi olarak kullanılması olduğu aktarıldı.

Marmara Denizi aylardır 'salya' sorunuyla boğuşuyor. Kirlilik ve artan sıcaklık nedeniyle Marmara Denizi'nde artan müsilaj problemi yüzünden balıkçılar zor durumda kaldığını belirtiyor. Denizi temizleme çalışmaları yapılsa da şu anda sorun çözülmüş değil.

Bununla beraber deniz salyasından biyoteknolojilk ürün geliştirme çalışmaları da yapılıyor. Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyomühendislik Bölümü laboratuvarında çalışmalar için kollar sıvandı. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Yılmaz, deniz salyasından yapılan gübreyi toprağa katarak verimini artırmaya çalışacağız açıklaması yaptı.

3-001.jpg

Prof. Dr. Yılmaz, araştırma görevlisi Kübra Şentürk ve doktora öğrencisi Vesile Esra Dökümcüoğlu ile deniz salyasından aldıkları numuneleri mikrobiyolojik, toksikolojik ve kimyasal testleri yaparak, saf hale getirdi. Laboratuvar sonuçlarına göre geliştirilecek deniz salyasının gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi olarak kullanılması hedefleniyor.

Müsilajın çeşitli mikroorganizmalar tarafından oluşturulabilen bir yapı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, "Özellikle denizdeki mikro algler, plankton dediğimiz canlılar ortam koşulları sağlandığında aşırı derece çoğalabiliyorlar ve bazıları müsilaj maddesini salgılayabiliyor.

Marmara özelinde düşünürsek, Marmara Denizi'ndeki kirlilik baskısı ve iklim değişikliğinden dolayı olan sıcaklık artışı bu canlıların üremesini çoğaltabiliyor. Canlılar aşırı derecede üreyince müsilaj salgılaması da yoğun oluyor ve deniz salyası dediğimiz olay meydana geliyor.

4.jpg

'UZUN ZAMANDIR MÜSİLAJ ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ'

Biz uzun yıllardır bu tür canlıların oluşturdukları müsilaj yapıları üzerine çalışıyoruz. Biliyoruz ki bunları biyoteknolojinin çeşitli alanlarına kaydırabiliriz. Örneğin tarımda verim artırmak için kullanılabiliyorlar, toprağın özelliklerini iyileştirebiliyorlar ya da ağır metal tutma kapasitelerinden kaynaklı olarak kurutulduktan sonra çevre temizlemede kullanılabilir. Bunun da ötesinde bazı müsilaj yapıları ilaç ham maddesi olarak kullanılabiliyor. Antiviral, antibakteriyel özellikleri var.

'TOPRAKTA VERİMİ ARTIRMAYA ÇALIŞACAĞIZ'

Marmara’daki bu olay gündeme geldikten sonra topladığımız örnekleri çeşitli testlerden geçirdik. Örneğin bunların kimyasal, mikrobiyolojik, toksikolojik analizlerini yapıyoruz. Müsilaj maddesini, diğer maddelerden ayırıp saflaştırdık. İlerleyen aşamalarda bunların biyopestisit olarak kullanılabilme özelliklerini inceleyeceğiz. Bu projemizde tarımda zararlı böceklere karşı kullanılan kimyasalların yerine doğal ve doğada bozulabilen, insanlara ve çevreye zarar vermeyen yeni maddenin gelişmesi hedefleniyor. Müsilajı da burada kullanacağız. Ayrıca toprağa katarak da verimini artırmaya çalışacağız” dedi.

2-001.jpg

'HASAT SİSTEMİ TASARLANMASI İÇİN İRTİBAT KURUYORUZ'

Deniz salyasını toplamak için sistem üzerinde çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Doğadan toplanması ve yararlı bir ürüne dönüştürülmesi  için bir özel hasat makineleri gerekiyor. Çeşitli mühendislik birimleriyle birlikte müsilaj ve mikroalglerin hasadını gerçekleştirebileceğimiz sistemler tasarlama konusunda irtibat halindeyiz. Bunların toplanıp hem çevreye zarar vermeleri önleniyor hem de bunların bir ürüne dönüştürülmesi hedefleniyor” diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN