O ilde gizemli hastalık paniği! 15 dakikada öldürüyor, son 10 günde 70'e yakın ölüm yaşandı

O ilde gizemli hastalık paniği! 15 dakikada öldürüyor, son 10 günde 70'e yakın ölüm yaşandı

Kırsal bölgelerde hayvanlarda yaşanan salgın hastalık, besicileri tedirgin ediyor. Kars'ta son günlerde yaşanan peş peşe ölümlerin ardından yetkililer harekete geçti. İşte, hayvanlarda salgın yaşanan o il...

Kars merkeze bağlı Cumhuriyet köyünde son 10 günde 70'e yakın buzağının ölümü, besicileri tedirgin etti. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün inceleme başlattığını söyleyen muhtar Akın Salik, "Gerekli bilgilendirmeyi yaptık, hayvanlardan numune alındı. Ölümlerin sebebi belli değil. Ekipler, tahlil sonuçlarına göre tedaviye başlayacak" dedi.

kars-hayvancilik-sap-hastaligi.jpg

SON GÜNDE ÇOK SAYIDA HAYVAN ÖLDÜ

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet köyünde şap hastalığına karşı aşılama yaptı. Yaklaşık 1500 büyükbaş hayvanı olan köyde ilk aşılamanın ardından buzağı ölümleri başladı.

Son 10 günde köydeki besicilere ait 70'e yakın buzağı öldü. Köylüler, ölen buzağıları el arabalarıyla araziye bırakırken, hastalık belirtisi olan hayvanlar ahırlarda ayrı bölümlere konularak önlem alındı. Buzağı ölümleri üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, köye gelip numune aldı. Tahlil sonucu buzağıların ölüm sebebi belirlenip tedaviye başlanacak.

kars-hayvancilik-salgin-hastalik.jpg

"BÖYLE BİR HASTALIK BUGÜNE KADAR GÖRÜLMEMİŞ"

Son bir haftada 10 buzağısının öldüğünü belirten Altın Salik, "Buzağıları 15 dakika içinde öldürüyor. Bir anda ağızlarından burunlarından kan geliyor. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Böyle bir hastalık bugüne kadar görülmemiş. Şap deniyor, veba da olabilir diyorlar ama biz bilemiyoruz. Süt de gitti, mal da gitti. Mandıralara da borçlu kaldık. Şu ana kadar 25 buzağıdan 10'u öldü, kalan 15'i de yaşar mı yaşamaz mı bilemiyoruz" dedi.

Nihat Salgar da, "Tarım İl Müdürlüğü konuyla ilgileniyor. Veteriner gönderdi, numune aldılar, Ankara’ya gönderiyorlar ona göre bir yol çizecekler" diye konuştu.

Köylülerin zor durumda olduğunu belirten Cenk Salik ise, "Köylünün tek kazancı danaydı, o da gitti. Adeta kıyameti yaşıyoruz. Bu hastalık öyle bir şey ki rüzgarla, havayla her türlü geliyor. İthalden gelen hayvanlardan da gelmiş olabilir" dedi.

kars-sap-hastaligi.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN